Audiolekce: Zatněte svaly a zbavte se napětí

Pohyb, Psychická pohoda
Napadlo by vás, že zatínáním svalů můžete dosáhnout pocitu psychické pohody i vydatného spánku? Dnes vám ukážeme metodu známou jako progresivní svalová relaxace, kterou využívají lékaři i psychologové.

„Jacobsonova progresivní relaxace představuje snadnou techniku, která přináší hluboké uvolnění na fyzické i mentální úrovni. Tedy účinek, který v dnešní době potřebujeme víc než kdy dřív. Díky schopnosti uvolnit nahromaděné napětí můžeme zmírnit pocity úzkosti nebo vyřešit problémy s nespavostí. Lidem, kteří mají potíže s usínáním, bych doporučil techniku provádět v posteli těsně před spaním,“ říká lektor jógy a meditace Michal Večeřa, jehož uklidňující hlas vás relaxací provede.

Jacobsonova progresivní svalová relaxace podle Michala napomáhá zmírňovat projevy některých chronických bolestí, které jsou často tělesným napětím přímo způsobeny nebo negativně ovlivněny. Využívají ji i lékaři v kombinaci se standardní léčbou při řešení bolestí hlavy, při vysokém krevním tlaku a také u funkčních poruch trávení. Michal tvrdí, že metoda je i vynikajícím nástrojem, který vám pomůže dozvědět se více o svém těle a signálech, jež vám dává.


S metodou progresivní relaxace přišel ve 30. letech 20. století Edmund Jacobson, americký fyziolog a psycholog, po mnohaletém výzkumu. Vycházel ze základní myšlenky, že být uvolněný je fyziologickým opakem toho být v napětí. Učil, jak pracovat s napětím, dosáhnout přirozené rovnováhy organismu a mobilizovat obranné mechanismy.


jacobsonova relaxace

Metoda Jacobsonovy progresivní relaxace funguje tak, že postupně střídáme aktivitu s uvolněním. Zatínání s povolením svalů. Vhodné je propojení s hlubokým dýcháním, kdy je nádech spojený s aktivitou a výdech naopak s uvolněním. Začínáme od spodní části těla, od chodidel přes trup až k rukám, krku a hlavě. Takto relaxovat se dá i vsedě, ale nejlepších účinků dosáhnete, když si pohodlně lehnete na postel, měkký koberec nebo podložku na cvičení. Zkuste kolem sebe vytvořit relaxační atmosféru – ztište svůj telefon, vypněte televizi, namísto lustru nechte svítit pouze lampičku – a zaposlouchejte se do naší nahrávky. Přejeme vám příjemnou a ničím nerušenou relaxaci. Držíme vám při ní pěsti (a poté uvolňujeme stisk).

Foto: Pexels.com