domácí aktivity pro děti

Co s dlouhými zimními večery? Zabavte celou rodinu!

Život, Životní styl
Za dveřmi je zimní slunovrat, nejkratší den v roce. Zatímco mnozí plení zásoby v ledničce a přepínají ze seriálu na seriál, my máme trochu jiné touhy. Tím teď nemyslíme překotný předvánoční úklid, ale kreativnější činnosti a zábavu nejen pro dva. Je před námi plno dlouhých večerů, tak si je pojďme užít!

Raději než nadávat na krátký den, nevlídné počasí a spoustu vrstev oblečení, zkuste se na aktuální období podívat trochu pozitivně. Po létě a teplém podzimu plném aktivit je teď čas trochu zvolnit a užít si domácí pohodu. Hlavně během dlouhých zimních večerů nepropadnout zimní depresi! Zkuste se s námi inspirovat.

Spolu, nebo proti sobě?

Zkuste oprášit nějakou starší deskovou hru, která vám roky ležela ve skříni, nebo zapátrejte na internetu a do domácnosti si pořiďte novou. Na trhu jich je nespočet, stejně jako nabídka žánrů – je libo hra vědomostní, na představivost, nebo postřehová? Pokud máte italskou domácnost a říkáte si, že i při Člověče, nezlob se mohou lítat věci vzduchem, zkuste hry, ve kterých musíte spolupracovat. Kooperativní hry jsou vhodnou volbou i pro soutěživé děti, kterým každá prohra vhání slzy do očí.

rodinné hry na doma


Vsaďte během zimních večerů na osvědčenou klasiku:

– Dostihy a sázky
– Monopoly
– Carcassonne
– Krycí jména
– Karak
– Dobble
… nebo staré dobré pexeso a prší!


V poslední době jsou čím dál populárnější i šachy. Prodeje jejich setů tento rok vzrostly několikanásobně, nemluvě o online turnajích a velmistrech, kteří své partie na internetu vtipně komentují během hraní. Při této „královské hře“ nejen potrápíte své mozkové závity, ale naučíte se i trpělivosti a strategickému myšlení.

Ti kreativnější z vás mohou zapojit mozkové závity do vymýšlení své vlastní hry – třeba nějaké „únikovky“ nebo honby za pokladem. Můžete využít toho, že se brzo stmívá, a uspořádat dětem po okolí bojovku. Neukrývá se nějaký poklad i u vás na zahradě nebo někde v domě?

Během zimních večerů peče celá domácnost

Vánoce se blíží a není nic příjemnějšího než domov provoněný skořicí a známými vánočními vůněmi. Ano, Vánoce jsou už za dveřmi, stále to ale stihnete! Nemusíte vymýšlet nic složitého. Zapojte všechny členy domácnosti a o zábavu máte postaráno. Oproti deskovým hrám to má výhodu, že si u toho určitě i pochutnáte. Promažte společně linecké, zdobte perníčky nebo si udělejte školu pletení vánoček a staňte se tak vánočkovým mistrem.

Zimní tvoření

Zabavit malé a aktivní děti během dlouhých zimních večerů je někdy pořádný oříšek, ale může to být i zábava. Pokud jste už stihli napéct, nevěste hlavu – můžete ještě společně tvořit a domácnost připravit na příchod Ježíška. Napište mu dopis, pěkně ho vyzdobte a poté se můžete vrhnout na výrobu domácích vánočních dekorací.

Na nejjednodušší dekorace vám postačí obyčejný papír a nůžky. Papír poté několikrát přeložte do úhledných čtverečků a začněte vystřihávat – po rozložení na vás vykoukne překvapivý ornament, který můžete pověsit na stromeček nebo do oken. Ti pokročilejší mohou najít návody na zajímavé origami.

zimní nápady pro děti

Dalším nápadem může být ručně vyráběný sněhulák z vaty. Na tuto dekoraci budete potřebovat pouze vatu, barevný papír a lepidlo. Poté stačí z vatových kuliček vytvořit sněhuláka a dozdobit podle vlastního uvážení. Nového bílého kamaráda pak můžete posadit na vánoční stromek nebo na významné místo na stole.

Krb a gramofon

V případě, že patříte mezi šťastlivce vlastnící krb, máte eso v rukávu. Plápolající oheň a praskající dřevo skvěle navozují pohodovou sváteční atmosféru a klid. Stačí si pak sednout do křesílka se skleničkou vína nebo šálkem čaje a k tomu si pustit oblíbenou hudbu. Zde se náramně hodí gramofon a staré desky se Smetanou, Vivaldim nebo Dvořákem. Tento požitkářský styl večera ocení zejména ti, jejichž děti už dávno počítají ovečky nebo jsou u babiček a dědečků.

rodinné vánoce

Pokud ale děti doma máte, využijte volného večera a nechte je vybrat desku, na kterou si společně zatancujete a zazpíváte. Společně se vyřádit určitě všem zvedne náladu.

Toužíte po chvíli ticha a chcete zklidnit i svou smečku? Vyberte společně film, u kterého se všichni zasmějete, roztáhněte gauč, připravte popcorn a udělejte si rodinné kino. Kdy naposledy jste si všichni společně něco pustili a nedívali se u toho každý do svého telefonu? Zkuste je na chvíli odložit a soustředit se na společné prožitky.

Každé roční období má své kouzlo

Každé roční období má něco do sebe. V případě zimy je to čas zklidnění, sounáležitosti a příležitost vychutnat si vše z pohodlí domova se svými nejbližšími. Zimní večery jsou sice dlouhé, ale o to hezčí vzpomínky na ně můžete časem mít – je jen na vaší fantazii, jakým způsobem se rozhodnete je strávit. 😊

Foto: Pexels.com, Pixaby.com