Nejhorším obdobím pak bývá přelom ledna a února, kdy jsou dny nejkratší a teploty klesají hluboko pod nulu. Roli tu hraje samozřejmě i geografická poloha – čím dále žijete od rovníku, tím více jste ohroženi zimní depresí. Náchylnější skupinou jsou ženy, které poruchou trpí třikrát více než muži. Dalším spouštěčem sezonní afektivní poruchy může být i období svátků, které má být tím nejšťastnějším a nejpohodovějším v roce. Mnoho lidí si naopak uvědomuje svoji samotu či neúspěchy a propadají depresi.
Kam nechodí slunce…
Kromě pocitů smutku a únavy existují další symptomy, které odhalí, zda trpíte zimní depresí. Pokud se cítíte bez motivace nebo apaticky, může to být varovný signál, že vaše psychika špatně snáší zimní měsíce. Dalším symptomem je i přehnaná spavost a výkyvy nálad. Kvůli nim pak trpí vztahy s rodinou či přáteli. Lidé s depresí mají často neodolatelnou chuť na uhlohydráty, s tím souvisí i přejídání a rychlé přibírání na váze.
Za co mohou geny?
Proč ale zimní deprese vůbec vznikají? Podle lékařů za to může nejpravděpodobněji nedostatek slunce, který negativně ovlivňuje náš mozek.
Během zimních dnů se v něm tvoří méně serotoninu – hormonu odpovědného za náš pocit štěstí.
Ten mimo jiné reguluje náladu, chuť k jídlu nebo potřebu spánku. Roli zde hraje i genetika a některé rodiny jsou pak k zimním depresím náchylnější než druhé. Dědičnost tohoto onemocnění ale mohla být dle některých výzkumníků v minulosti i výhodou. Díky ní mohli lidé v dávných dobách lépe přežít tuhé zimy, stejně jako to dělají medvědi nebo další zvířata.
Poperte se s ní
Zbavit se zimní deprese, nebo alespoň zmírnit její problém, není ale tak těžké. Důležité je vystavit tělo slunečním paprskům. Světlo pomáhá s produkcí serotoninu, a navíc díky němu doplníte hladinu vitaminu D. Zkuste třeba krátké procházky v parku na čerstvém vzduchu. Do novoročních předsevzetí zařaďte nejméně dvacetiminutovou vycházku s přáteli nebo se psem, která pomůže nejen vaší psychice, ale i kondici. V některých případech lékaři radí světelnou terapii třeba s pomocí horského slunce. Aktivní životní styl spolu s cvičením je další cestou, jak se zimní deprese zbavit.
Běhání na pásu v posilovně nebo třeba poklidnější jóga v pohodlí domova je ideální vzpruhou během sychravého počasí.
Dopřejte si i pravidelný spánek, a to okolo osmi hodin. Změňte i jídelníček a vynechejte mraženou pizzu a polotovary. Čerstvá zelenina nebo ovoce naopak zajistí dostatek vitaminů, které jsou prospěšné i pro naši psychiku. Jíst bychom měli i více ryb. Ideální je losos, který je plný prospěšných omega-3 mastných kyselin. Pokud vás neodradí jeho chuť, zkuste i rybí olej. Jen v jedné lžičce denně se skrývá mnoho zdraví prospěšných látek.
Jak to dělají Dánové?
Kromě pravidelného spánku a zdravého jídelníčku pomůže i čas strávený s přáteli. Sociální interakce jsou totiž klíčové pro naše psychické zdraví. Zorganizujte společný oběd, hrací večer nebo si dejte skleničku dobrého vína v kruhu těch nejbližších. Inspiraci, jak přežít zimní měsíce, můžete načerpat i v Dánsku. Odtud právě pochází slovo „hygge“, které označuje stav naprosté domácí pohody. Té ale podle Dánů musíme jít naproti. Poklidný večer s knihou, šálkem kávy a tlustými ponožkami je pak přesně to „hygge“, díky kterému se vaše nálada stoprocentně zlepší.
Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.
Mohlo by vás také zajímat: “Lidé nemají depresi, lidé jsou smutní,” říká terapeut.