cvičení děti

Cviky a triky, jak rozhýbat svoje děti

Pohyb, Životní styl
Ronaldo. Selena Gomez. Harry Styles. A vy. Seznam největších vzorů vašeho dítěte je krátký, a i když vás to nejspíš překvapí, vy na něm rozhodně nechybíte. Jak využít rodičovský vliv a naučit svoji ratolest, že pasivní vysedávání u počítače jí lajky nepřinese? Máme pro vás tři videocviky a pár dalších tipů, které vám pomohou vaše dítko rozcvičit a zároveň se tím skvěle bavit. Jste připraveni se zapotit?

Dnešní děti se málo hýbou, tloustnou a počet těch obézních stále narůstá.[1] Na poplach bijí pediatři i trenéři, kteří sledují, jak se kondice dětí každý rok zhoršuje.[2] Nedostatek pohybu a nadváha s sebou nesou celou řadu zdravotních problémů, které pak děti provázejí i do dospělosti.

Jděte příkladem

Ne nadarmo se říká: Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Náš vztah k jídlu a pohybu má zásadní vliv na to, jaký život budou mít naši potomci. Dítě, jehož jeden rodič je obézní, má podle odborníků 50% šanci, že bude také trpět obezitou. Pokud se problém týká obou rodičů, pravděpodobnost stoupá až na 80 %.[3] Když budete ve formě vy, budou i vaše ratolesti. Pokud jim předáte v tomhle směru aktivní přístup a naučíte své děti, jak na správné cvičení, prokážete jim obrovskou službu.

Nečekejte na školu

Lidské tělo je stvořeno k pohybu. Pokud se nehýbe, tělo trpí a chátrá. Pohybový aparát, srdce, plíce i zažívání jsou na pohybu závislé. Začněte tedy děti navykat na pravidelné pohybové aktivity včas, aby je braly jako samozřejmost. Budou zdravější a odolnější jak fyzicky, tak psychicky. Pokud budete čekat na začátek školní docházky a doufat, že se dítě vše naučí v hodinách tělocviku, může už být pozdě.[4]

Navíc pohyb a rozvoj hrubé motoriky má zásadní vliv na mozek a kognitivní vývoj dětí.[5] Podporujte tedy už ta nejmenší miminka v pohybu třeba i jen tím, že nebudou celý den pevně stažená v zavinovačce, ale budou mít prostor kopat nožičkama nebo trénovat pasení koníčků místo pasivního ležení v houpátku.

Sportovní všestranost

S malými dětmi můžete vyzkoušet kojenecké plavání nebo cvičení rodičů s dětmi. Dejte dětem prostor vyzkoušet různorodé sportovní aktivity. Existuje spousta kroužků, které se věnují sportovní všestrannosti a děti v nich mohou začít nejprve s rodiči a až povyrostou, pokračují v docházce samy. Není vhodné se už v předškolním věku upnout k jednomu sportu a u toho dítě zuby nehty držet až do puberty.


Tip pro vás:
– Sokol – léty prověřená sázka na jistotu, co se týče všestranného rozvoje těla i ducha. Sokolské spolky najdete ve více než 1000 obcích po celé ČR.
Děti na startu – vyzkoušet také můžete tréninky v rámci celonárodního projektu, který má probudit lásku k pohybu u dětí od 4 do 9 let.
Gymnathlon – pod tímto názvem najdete kroužky, které zajišťují komplexní sportovní rozvoj dětí od 2,5 do 11 let. Jejich tréninky probíhají po celé republice.


Větších ratolestí se zeptejte, jak by si představovaly všechny své sportovní a pohybové aktivity během týdne, a zařaďte je do rodinného kalendáře. Zkuste své děti k cvičení více motivovat a alespoň jednu z těchto aktivit dělat společně, ať už je to projížďka na kole, na bruslích, nebo společný výlet.

Ve všem je pohyb

Luxování, venčení psa, věšení prádla, hrabání listí, to všechno jsou příležitosti k pohybu. Co když to vaše dítka vidí jinak? Vyzkoušejte motivaci pomocí sledování pokroku a vzájemné hecování, kdo zvládne za týden nejvíce domácích prací. Vítěz si zaslouží drobnou odměnu.


Tip pro vás:
Projekt 6 hodin přináší videoinspirace pro aktivně trávený čas s rodinou. Motivuje pomocí známých osobností, popularizuje pohyb zábavnou formou a edukuje o aktivním přístupu ke zdraví.


Chyťte každou příležitost

Zahrňte pohyb do jakékoliv běžné aktivity. Zapomeňte, že máte výtah, dejte si závod z garáže domů, pár dřepů při čištění zubů, poskoky v nekončící frontě nebo pusťte po ránu nahlas hudbu a vytancujte se do nového dne.


Tip pro vás:
Doma si s dětmi můžete pustit některý z pořadů České televize, které vás zvednou ze židle:
Cvičení se Lvíčaty
Hopsasa
Hýbánky
Jogínci
Taneční hrátky


Stačí málo

Pokud se vašim dětem cvičit nechce, domluvte se na pěti minutách. Pětiminutovou jízdu na kole nebo indiánský běh zvládne každý. Je to dost dlouho na to, aby se dítko zapotilo, a časem se to určitě protáhne, však uvidíte.

Vyzkoušet můžete i společné cvičení. Tyto tři cviky vypadají možná legračně a jednoduše, ale zdání klame…

Gepard

Tip: Zkuste si u cvičení zahrát slovní fotbal a vydržíte třikrát víc. Začínáme slovem ultravakuum.

Medvěd

Tip: Zahrajte si na babu v pozici „medvěda“ s celou rodinou a všichni budete spát jako nemluvňata.

Žabák

Tip: Připravit, pozor, start! Kdo první doskáče do cíle, rozhoduje, co bude k večeři. Kdo poslední, ten se o ni postará.

Sportu zdar!

Zdroje:

1. Takhle přibraly české děti. Lékaři varují před nedozírnými dopady. Seznam Zprávy. Dostupné z: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-takhle-pribraly-ceske-deti-lekari-varuji-pred-nedozirnymi-dopady-225047
2. Kondice českých dětí se výrazně zhoršila, tělesnou zdatnost žáků ale ovlivňuje i rodinné zázemí. iRozhlas. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/kondice-skolstvi-deti-propad-inspekce-pruzkum-skoly_2304181813_har
3.UCSF Benioff Children’s Hospitals. Dostupné z: https://www.ucsfbenioffchildrens.org/conditions/obesity
4. Děti by měly začít včas sportovat. Budou zdravější a také psychicky odolnější. Český rozhlas České Budějovice. Dostupné z: https://budejovice.rozhlas.cz/deti-mely-zacit-vcas-sportovat-budou-zdravejsi-a-take-psychicky-odolnejsi-7296148
5. VELDMAN, Sanne L.C. and others. Associations between gross motor skills and cognitive development in toddlers. Early Human Development, Volume 132, May 2019, Pages 39–44. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378378218307461

Foto: Gymbee, Pexels.com