Když totiž miminko chováte a mazlíte se s ním, stimulujete mu mozek, popisuje čerstvá studie z Nationwide Children’s Hospital v americkém Ohiu. Studie zahrnovala 125 mimin, narozených v termínu i předčasně, a jejich reakce na fyzický kontakt. Z výsledků vyplynulo, že předčasně narozené děti nereagují tak silně jako děti donošené. Nicméně všechna miminka, která byla v častém fyzickém kontaktu ať už s rodiči, či s nemocničním personálem, vykazovala silnou mozkovou aktivitu.
Přečtěte si také: Jak naučit novorozence spát a nezešílet? Pět tipů pro zdravý mimi spánek
Výsledky studie podle výzkumnice Nathalie Maitre ukazují, že tak zdánlivě obyčejná věc, jako je tělesný kontakt a chování miminek, je velmi důležitou proměnnou ve vývoji dětského mozku. „U nedonošených dětí je jemný fyzický kontakt kůže na kůži důležitým nástrojem pro dozrání jejich mozků na úroveň dětí donošených,“ řekla vědkyně časopisu Science Daily.
Co se stalo v Rumunsku?
Jak to vypadá, když děti nechováte, necháváte je plakat a nereagujete na jejich potřeby, smutně experimentálně ověřil například rumunský diktátor Nicolae Ceauşescu a jeho režim, během kterého se od každé ženy čekalo, že bude mít minimálně čtyři děti. Potraty a antikoncepce byly zákonem zakázány. Důsledek této politiky? Sirotčince přeplněné dětmi, kterým se nikdo nevěnoval. Ústavy zvládly pokrýt jejich základní potřeby: jídlo, střechu nad hlavou apod. Jenže na děti nikdo nemluvil, téměř nikdo se jich nedotýkal a často trávily celé dny ve svých postýlkách. Tento nedostatek fyzického i mentálního kontaktu zanechal v dětech hluboký otisk. Nebyly schopné vybudovat si s nikým vztah, hrát si nebo jinak normálně interagovat s jinými dětmi. Jejich emoční i sociální inteligence byla výrazně nízká.
A na těch z nich, které měly to štěstí, že se ze sirotčince dostaly do péče adoptivních rodičů, se potvrdilo, že tento deficit se bohužel nedá dohnat. Škoda, která na nich byla napáchána, byla nevratná.
Síla doteku
„I krátké momenty objetí, třeba patnáct minut před spaním, mají vliv nejen na vývoj dětí, ale mohou vést i ke zlepšení emocionálního i fyzického stavu dospělých,“ shrnuje své 30 let trvající bádání Tiffany Field, vedoucí Touch Research Institutu na University of Miami’s Miller School of Medicine.
Podle ní umí ten správný dotyk snížit krevní tlak, tep a hladinu kortizolu. Umí stimulovat hipokampus, který je zodpovědný za paměť.
Také dokáže způsobit vyplavování hormonů, které jsou spojeny s pozitivními a povznášejícími emocemi,“ dodává paní Fieldová.
Pro tělo i emoce
Dotyk a projevy emocí také pomáhají dětem odhalit jejich vlastní já. Studie z roku 2013 potvrdila důležitost lidského dotyku pro zdravý vývoj mozku. Výzkumníci z Velké Británie zjistili, že milující dotyk zvyšuje schopnost mozku uvědomit si své vlastní tělo a hraje velkou roli ve vytvoření si zdravého vztahu k němu. Další studie, kterou provedli němečtí a singapurští vědci, dokázala, že fyzický kontakt s dítětem nevytváří pouze vaši vzájemnou emoční vazbu, ale ovlivňuje jeho sociální schopnosti vůči všem ostatním lidem. „O pozitivním vlivu dotyků u nemluvňat už toho bylo celkem dost napsáno,“ říká psycholožka Annett Schirmerová z National University of Singapore. „My jsme ukázali, že má vliv na schopnost socializace a ovlivňuje ji ještě velmi dlouho po kojeneckém věku,“ vysvětluje.
Mazlení svědčí metabolismu
Mezi ta nejdramatičtější zjištění paní Fieldové patří fakt, že nedonošené děti, které dostávaly třikrát denně patnáctiminutové masáže, přibíraly na váze o 47 % rychleji než ty, které ležely samy v inkubátorech, což bývala v minulosti běžná praxe.
Masírovaným miminkům také rychleji dozrávala nervová soustava: jejich reakce na lidské tváře nebo chrastítka byly mnohem rychlejší a výraznější.
„Masírovaná miminka nejedla více než ostatní. Jejich váhový přírůstek byl zřejmě způsoben vlivem fyzického kontaktu na jejich metabolismus,“ upřesňuje vědkyně. V neposlední řadě také tím, že se dětí dotýkáme, zvyšujeme jejich imunitu. Vystavujeme je totiž nesčetnému množství bakterií, které jim paradoxně pomáhají bojovat s budoucími onemocněními.
Zkrátka a dobře fyzický kontakt je pro zdravý vývoj vašeho dítěte alfou i omegou. Mazlete se s ním a chovejte je tak moc, jak jen můžete. Nebojte, že je rozmazlíte nebo zkazíte. Naopak!
Mohlo by vás také zajímat: Jak nás naše společnost předurčuje k tomu být nešťastnými
Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.