Grown-up daughter and old 80s father choose goods or services via internet or web surfing together at home. Younger generation caring about older relatives teaching using computer useful apps concept

České a další evropské startupy, které už dnes mění svět k lepšímu

Budoucnost
Nové a nové startupy dnes rostou jako houby po dešti. Jen málokteré z nich ale mají potenciál měnit svět a vnášet do našich životů více zdraví, péče, pohybu či pohodlí.

Digitální technologie se rychle a jistě stávají nepostradatelnou součástí našich životů. Mobilní telefony se během posledního desetiletí naučily neuvěřitelné množství nových funkcí a další stále přicházejí. Digitalizovali jsme naše každodenní bytí – komunikaci s přáteli i institucemi, nákupy, zábavu, péči o zdraví, sport. Jaký další pokrok ještě může nastat, říkáte si? Podívali jsme se na zoubek několika startupům, které navrhly a realizovaly některá řešení, o kterých bychom dříve mohli jen snít. 

Dálkové pečovatelské služby  

Dožíváme se čím dál vyššího věku a evropská populace nám postupně stárne. Zvyšování délky dožití je bezpochyby pozitivní zprávou, jak se ale dokážeme postarat o všechny seniory a zajistit jim kvalitní život i dostupnou péči? 

S řešením přichází český startup Oscar Senior. Ten nabízí univerzální platformu pro tzv. telepéči, která pečovatelům umožňuje spojit se se svými klienty skrze videohovory, na dálku monitorovat jejich potřeby, hlídat užívání medikace, koordinovat nákupy i poslat v případě potřeby okamžitou pomoc. Pečovatelé jsou tak díky tomu schopní starat se o více klientů najednou, senioři zase mají možnost efektivně řešit všechny své potřeby. 

Sportovat kdykoliv a kdekoliv  

Během pandemie výrazně vzrostl zájem o domácí aktivity a cvičení a vypadá to, že tento zájem jen tak neopadne. Každá minuta, kterou člověk ušetří místo cesty do nejbližšího fitka, se dnes počítá. Rakouský startup Eversports si dal za cíl usnadnit lidem přístup k výběrovým online tréninkům, které mohou absolvovat odkudkoliv. 

Eversports pokrývá velkou řadu sportů, můžete se tak díky němu přihlásit k profesionálním lekcím jógy, CrossFitu, strečinku nebo třeba flamenca, které vedou profesionální trenéři z celé Evropy. Kromě toho si skrze něj lze snadno zarezervovat například tenisové kurty či fotbalové hřiště. Zatím tedy bohužel jen v Rakousku, ale to se jistě brzy změní. I sport je paradoxně dnes více na dosah než kdy dříve. 

Řešení psychických problémů ve VR 

Jedno z nejprobíranějších a snad i nejdůležitějších témat současnosti je naše psychické zdraví. Vleklá pandemie i negativní vliv sociálních sítí a zároveň větší ochota o problémech mluvit a řešit je, to vše přispělo k boomu rozvoje inovativních přístupů k této oblasti. Startup Psious nabízí jako první firma na světě různé druhy terapie s využitím desítek typů prostředí dostupných ve virtuální realitě. 

Pokud se tedy například potřebujete vyléčit z nějaké fobie, tato metoda může být pro vás ta pravá. Psious slibuje pomoc s problémy, jako jsou aerofobie (strach z létání), akrofobie (strach z výšek nebo hloubek) nebo třeba nyktofobie (strach ze tmy). Na platformě lze také trénovat mluvení na veřejnosti či efektivní relaxaci.

Už žádné čekání v call centrech  

S chatbotem už se v poslední době v komunikaci setkal asi kdekdo. Už jste si ale popovídali také s voicebotem? Virtuální hlasoví asistenti nám dokážou pomoci s řešením mnohých problémů. V Česku je vyvíjí firma Vocalls, jejímž cílem je usnadnit nám komunikaci s jednotlivými organizacemi.

Má to své výhody. Hlasový asistent na vás nebude nepříjemný, protože zrovna řeší doma vytopenou koupelnu, zároveň je stále k dispozici a nenechá vás viset na drátě půl hodiny. Jednoho takového voicebota využívá od letošního roku také Uniqa. Její virtuální hlasová asistentka NIKI je naprogramovaná tak, aby uměla plynně česky a dokázala klientům pomoci s nahlášením škodní události přes telefon.

Zdravotní přehled na míru  

Trpíte nějakou zdravotní komplikací a chtěli byste mít kompletní přehled o svém stavu i nových možnostech léčby? Po vyplnění informací o vaší současné situaci vám Medivizor všechno tohle nabízí ve velmi stravitelné podobě.

Firma sleduje veškeré možné novinky, klinické testy, nové postupy i varování a posílá vám jen to, co je opravdu relevantní pro váš stav. A ke všemu v takové podobě, aby to byl schopen pochopit i úplný laik. Ať už vy, nebo někdo z vašich blízkých trpíte cukrovkou, rakovinou, leukemií nebo máte třeba problémy s erekcí, Medivizor je tu, aby vám pomohl problém zvládnout.


Nové a nadějné startupy ve zdravotnictví a péči o druhé sdružuje v Evropě například platforma Health Hub Vienna. Ta podporuje společnosti i instituce spolupracující na vývoji inovativních řešení zaměřených na pacienta. Partnery platformy jsou firmy jako AstraZeneca, Novartis nebo Uniqa.  


 Přečtěte si také o