Grandfather and grandson playing a game of chess in park

Jak na spokojené stáří ve městě

Budoucnost
Říká se, že vědci neodcházejí do důchodu. Ne každý se ale dokáže ztotožnit s okřídlenou větou profesora Holého, že si představuje, jak ho z laboratoře vynášejí nohama napřed. Ve většině spíše panuje představa klidného a tichého života na venkově či maloměstě.

Pokud jste žili celý život ve větším městě, může být tento přechod problematický. Navíc se najde i spousta těch, kteří jsou šťastní a stěhovat se nechtějí. Co je tedy klíčem ke spokojenému stáří ve městě? 

Procvičování těla i mysli 

Obrovskou výhodou měst je jejich rozmanitost a nespočet aktivit, kterým se můžete ve stáří věnovat – ať už je to jóga v městském parku, nebo šachový kroužek v oblíbené kavárně. Všechny tyto aktivity pomáhají roztáčet mozkové závity a udržet svěží a veselou mysl 

Nejdůležitější ale je najít si tu vhodnou aktivitu, která bude pro vás šitá na míru. Někoho baví cvičení, jiného zase přemýšlení u šachů nebo rozvíjení své kreativity na uměleckých kurzech. Ve městě navíc můžete objevovat zákoutí nedalekých parků, ve kterých už dnes mnohdy najdete jednoduché protahovací a posilovací stroje. 

Znovu studentem 

Naučit se nové dovednosti a znalosti není nikdy pozdě. V důchodovém věku můžete dát svému životu nový směr. V případě, že jste byli celý život zapálenými účetními, truhláři, nebo třeba učiteli, můžete se vrhnout na kaligrafii, studium nových jazyků nebo začít pěstovat exotické rostliny, o kterých budete vyprávět své rodině apřátelům. Takový truhlík na balkóně plný chilli papriček, květináč s fíkovníkem nebo citrusy za oknem mohou do vaší domácnosti přivést nové barvy a chutě.  

Výhoda městského života také tkví v jeho kulturních památkách a vědecko-technických muzeích. Většina měst nabízí i mnoho slev a nabídek šitých na míru právě lidem v důchodovém věku. A to ani nemluvíme o tom, že dostupnost arozsáhlá síť městské dopravy se s maloměstem nedá srovnávat, a tedy vybízí kpravidelným výletům a exkurzím.  

Ve větších městech se můžete také přihlásit do kurzů Univerzity třetího věku avrátit se tak do studentských let. Zájem o tyto kurzy stále narůstámezi lety 2010 a2017 se počet seniorů studujících na univerzitách zvýšil o více než 60%. Studovat můžete v Praze, v Hradci Králové, Ostravě nebo ve Zlíně. Z kurzů si odnesete nejen nové znalosti, ale také motivaci k seberozvoji a třeba i nová přátelství. 

Cesta kdlouhověkosti a spokojenému životu 

To, že se průměrný věk neustále zvyšuje, víme již dlouho. Rekordmani jsou v tomto ohledu Japonci, kteří se v průměru dožívají až 86 let. Jak to jen dělají, ptáte se? Jednou z odpovědí je zdravý jídelníček – Japonsko je všeobecně známé pro své bohaté množství ryb, které se staly neodmyslitelnou součástí místního každodenního menu společně s dostatečným množstvím zeleniny.  

Další neodmyslitelnou součástí je fyzická aktivita ve stáří, zejména třeba procházky v parcích a jiné činnosti. K doplnění této rovnice můžete přidat i metodu Ikigai, tedy metodu nalezení smyslu života, o které jsme psali v jednom z minulých článků 

Vědec, který odešel do důchodu 

Stěhování se na vesnici může být pro celoživotního „měšťáka“ poměrně velkým šokem. Představa čilého komunitního života, kulturních a společenských akcí se nemusí setkat s realitou. Navíc se při zhoršení zdravotního stavu mohou stát běžné činnosti, jako péče o zahradu, přinesení dříví pro topení v peci či odhrabávání sněhu, velkou komplikací. Většina bytových domů má v dnešní době funkční výtah amnohé i bezbariérový přístup – starší lidé se tedy nemusejí stresovat s počtem schodů, které musejí denně zdolávat, aby se dostali zpět domů s nákupem 

Jak vidíte, život ve městě není jen pro pracující lid, ale nabízí nepřeberné množství aktivit i po odchodu do důchodu. Nejvíce nás zaujal příklad tatínka jednoho z našich kolegů. Ten až do svých sedmdesáti let pracoval v chemické laboratoři a ke svým kulatinám se rozhodl nadělit si poměrně netradiční dárek – začal vyučovat vědecké kroužky a angličtinu na prvním stupni základních škol. Párkrát do týdne tak zavítá ke svým „malým zlobičům“ a vždy, když barvitě vypráví o svých lektorských peripetiích, všichni u stolu se baví. A nejvíce on.