Zloději dovču nemají

Bydlení
Léto v plném proudu, všude na webu články o tom, jak zabezpečit domácnost před odjezdem na dovolenou. Jenže často v nich trefíte na fakt super rady. Vůbec asi nejlepší, kterou jsme našli, zněla: Nezapomeňte zamknout. Díky, to by nás nenapadlo.

Podobně chytrá je taky rada: „Nepište na Facebook, že jste na dovolené, nejlíp na druhé straně globusu – velká část loupeží se děje mezi lidmi, kteří se znají.“ Fajn, ale tohle tuší asi každý. Zkusíme vám teď sesumírovat pár užitečnějších věcí, které můžete využít.

Sviť, i když není komu
Takovou klasikou už je automatické svícení, které předstírá, že v domě to vesele žije, zatímco vy se placatíte někde na Hvaru nebo Ibize. Čidla, která předem nastavíte, v danou hodinu rozsvítí vybraná světla ve vašem bytě nebo domě, a předstírají tak pobyt někoho živého. To je úplný základ.

Díky stále sofistikovanějším technologiím se ale i tahle světelná show dá dnes už o dost vylepšit.

Chytré domácnosti umí třeba zatahovat žaluzie nebo otevírat a zavírat okna podle toho, jestli se setmělo, jestli už je večer nebo jestli nezačíná pršet. Takže si představte, že tenhle chytrý systém v době vaší dovolené večer co večer sehraje divadýlko, kdy rozsvítí nějakou tu lampičku, chvíli svítí v kuchyni, chvíli na záchodě, pustí a za dvě hodiny zase vypne telku, pak zatáhne žaluzie v ložnici a kolem půlnoci zhasne a jde chrnět. Kdo by měl podezření, že se to obešlo bez lidské ruky?

Přečtěte si také: Muž na zácloně. Japonci přicházejí se stínovým opatřením proti zlodějům

Velký bratr ve vašich službách
Další level celé téhle hry může být ovládání chytré domácnosti na dálku. Přes aplikaci v mobilu můžete ovládat nejen topení, ale i světlo, okna, nebo dokonce kropení zahrady.

Ležíte si na pláži nebo jste právě vyběhli na vrcholek Alp, v klidu si otevřete apku v mobilu a mrknete, jakpak je dnes u nás doma.

Zdá se vám, že je v bytě na padnutí, pustíte klimu, aby to kytky nebo rybičky neměly i s pečicím programem. Rozsvítíte nebo zhasnete světlo, které chcete, zalijete záhonky, bezpečně vyvětráte atd.

A to ani nemluvíme o tom, že tyhle systémy většinou umí parádně vyřešit tu krásnou chvíli, kdy si vy nebo druhá polovička uvědomíte na obchvatu Mnichova, že ta žehlička v kuchyni možná přece jen zůstala zapnutá. Místo otočky a hodiny klení při návratu prostě rovnou v mobilu vypnete proud v tom kterém okruhu zásuvek, a i kdyby žehlička v síti byla (jakože stejně není), tak se vypne.

I kdyby náhodou došlo k nejhoršímu, většina těchto systémů má hlásiče požáru nebo vyšší koncentrace CO2 a dovedou udělat takové triky jako třeba otevřít okna, pokud máte ovládaná elektricky, nebo vrata garáže apod., aby pomohly kouři ven, zavolají hasiče, vypnou elektřinu. A samozřejmě vám dají vědět, že máte problém.

Houkačka to jistí zvenku
Bezpečnostní odborníci a machři na domácí alarmy pak radí jednu věc: ať už si vyberete jakýkoli systém, musí být vidět. Proč? Většinu nenechavců odradí už houkačka alarmu na fasádě, viditelně osazené kamery nebo samolepka na brance. Pomůže taky bezpečnostní zámek na dveřích, který jasně ukazuje, že tady to půjde jen s námahou. Nebo bezpečnostní fólie na oknech, které nikoho dovnitř jen tak nepustí.

Pokud vedle sebe totiž stojí zjevně hlídaný a zabezpečený a nechráněný domek, který myslíte, že si vyberou.


Jasně, pokud mají vyloženě spadeno na ten obraz od Kupky, co vám odkázala babička, tak po vás půjdou, ale většina vykrádaček se děje díky tomu, že nenechavec, co šel náhodou kolem, uviděl otevřenou větračku, a co kdyby… I policie na svých stránkách uvádí, že nezvané návštěvy většinou pronikají do bytů a domů vchodem nebo zadním nezajištěným vstupem, oknem a klidně stačí otevřené na ventilaci, ani to není problém. A pak taky garáže, sklepy nebo půdy. Na to všechno nemyslíme a pak se divíme.

A poslední rada na konec – kdyby přece jen po návratu domů bylo už u dveří jasné, že jste během koupačky u Balatonu měli nějakou tu nevítanou návštěvu, klid, hlavně nevlítněte dovnitř a nezačněte vyšilovat. Zavolejte policii a počkejte venku. Zvýšíte tak šanci, že ten váš případ nespadne do rubriky Vyšetřování skončilo, zapomeňte.

#MartinGroman

Mohlo by vás také zajímat: 29 nejbizarnějších stížností z dovolené