AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Muž na zácloně. Japonci přicházejí se stínovým opatřením proti zlodějům

Malý Kevin ve filmu Sám doma využije stínů figurín, aby přesvědčil páreček nešikovných zlodějů, že dospěláci jsou doma. Domovník z Tokia se filmem nechal inspirovat. Jak vypadá nejnovější trend v japonské ochraně před lupiči a pomohl by vám i v České republice?

Jenom během prvních čtyř měsíců roku 2018 došlo v Česku ke 2000 vloupačkám. Ve čtvrtině případů šlo o vloupání do chat či chalup.

Možná by zloděje odradila novinka, která právě vzniká v Japonsku – tzv. muž na zácloně. Stačí, když v opuštěném bytě necháte maličký projektor, který bude na zatažené záclony promítat siluetu muže v mnoha různých činnostech.

A je přece jenom o něco přesvědčivější než plastové figuríny a audiorekordéry Kevina McCallistera.

Nikdy nejsem doma sám!
Systém připomíná blikající krabice, které simulují svítící televizor či zařízení, které náhodně vypínají a zapínají světla a vytvářejí tak iluzi, že obyvatelé bytu jsou doma. Muž na zácloně má ale trochu jiný smysl: má zloděje přesvědčit, že člověk uvnitř nežije sám, aby nevypadal jako snadný terč pro potenciální vetřelce.

Zabralo by to i v České republice? Těžko říct, místní situace je výrazně jiná než v Japonsku, kde ekonomická i společenská situace došla tak daleko, že v roce 2015 žil ve třetině domácností pouze jeden člověk. Druhým důvodem, proč projekt nemusí fungovat, je, že zatím existuje pouze 12 různých siluet. Pro zloděje by nebylo těžké si je všechny nastudovat. Podle odpůrců by podobný systém počet krádeží pouze zvýšil. Firma proto s oficiálním vypuštěním systému váhá.

Jak přemýšlí zloděj?
Pokud přemýšlíte nad tím, jak si zabezpečit svůj byt, měli byste vzít v úvahu, jak přemýšlejí zloději. Technologická firma Jablotron udělala v roce 2012 průzkum mezi českými lupiči za mřížemi. Tohle jí prozradili:

80 % zlodějů do domu vtrhne za bílého dne.

Pokud se jedná o rodinný dům, 4 z 5 využijí balkonové dveře nebo okna. U přízemního bytu si 60 % zlodějů vybere dveře, zbytek okna, u bytů ve vyšších pater to jsou v 9 případech z 10 dveře. Slabinou bytu je také garáž nebo sklep.

Pes vadí, sousedi ne
Tři čtvrtiny zlodějů považují dveře za snadnou překážku. Klasické dveře. Bezpečnostní dveře překoná 80 % z nich jenom s obtížemi. Nepříjemné jsou i alarmy a bezpečnostní skla. Polovina pachatelů by si rozmyslela vloupání, kdyby byl na místě hlídací pes. Co naopak většinu zlodějů neodradí, je přítomnost sousedů. A až 40 % odsouzených by bylo schopných vniknout do domu v době, kdy uvnitř spí lidé.

Policisté v Česku dopadnou přibližně pětinu pachatelů. Škoda průměrně vyjde na 40 tisíc korun. Může být nižší, ale i mnohem vyšší, obzvláště v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji.

#VojtaŽák

Domov je místo, které máme všichni nejraději. A proto bychom ho měli chránit. Nejen před zloději a lupiči. Jsou věci, kterým nezabráníte. Prasklé stoupačky, všeteční domácí mazlíčci, děti, potopy, požáry… zkrátka a dobře, je toho hodně, co vás může připravit o klidný spánek i střechu nad hlavou. A proto je dobré mít ty čtyři zdi, kterým říkáme doma, raději pojištěné.

Mohlo by vás také zajímat: Může vám noční režim na iPhonu pomoci k lepšímu spánku?

 

Buďte doma jako v bavlnce. Za všech okolností.

Pořiďte si výhodné pojištění domova, abyste se měli o koho opřít i v případě nečekané události. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)