Digitální detox: Ulevte své hlavě

Budoucnost, Psychická pohoda
Vzpomínáte si, kdy jste byli naposledy úplně offline? Ne deset minut, ne půl hodiny, ale třeba den, dva. Jestli je vaše odpověď „na základce, když ještě nebyly mobily“, mohl by vás zajímat digitální detox. Co to je? Řečeno jazykem žáka základní školy digitální detox je, když vypnete všechna zařízení, která vás spojují s virtuálním světem a dáte záměrně na jistý vymezený čas přednost světu skutečnému. Knihám, přírodě, sportu, rodině, přátelům...

Do našich obličejů prakticky nonstop svítí nějaké monitory, telefony, tablety, čelíme nekonečnému toku informací, e-mailů, zpráv od přátel a vědci si lámou hlavu tím, jaký dopad to na nás může dlouhodobě mít. Poruchy pozornosti, vyhoření a naprostá neefektivita jsou nejčastějšími projevy naší digitální demence. Dobrá zpráva je, že se jí dá bránit – digitálním detoxem.

Na digitální detox digitálně? 

Úsměvná věc je, že pokud si budete chtít najít nějaké informace o digitálním detoxu na Googlu, mezi top výsledky budou – pozor, překvapení! – aplikace, které si můžete stáhnout do telefonu, aby vám digitální detox dobře šel. Taková aplikace se tváří, že umí spoustu užitečných věcí: měří vám, kolikrát za den telefon jen tak zbůhdarma rozsvítíte, abyste se podívali, jestli vám někdo nepíše, počítá čas, který trávíte čtením newsfeedu na Facebooku, srdíčkováním fotek na Instagramu nebo hraním her. Co na tom, že čas strávený civěním na takové analýzy je stejně promrhaný jako ten s Facebookem… Jediné užitečné detoxikační aplikace jsou ty, které vám telefon nebo tablet nekompromisně vypnou na čas, který si s takovou aplikací dopředu domluvíte. A kdybyste se na hlavu stavěli, nic vám je nezapne zpátky. Odvykačka, jak má být.

Vaše blaho na prvním místě (za vaše peníze)

Při hledání informací o tom, jak se do digitálního detoxu pustit (a jak u něj vydržet), najdete spoustu firem, které na naší závislosti na smartphonech rozjely slušný byznys:  

  • hotely, které slibují speciální digitálnědetoxikační pobyty, 
  • konzultantsko-terapeutická centra, která vás vaším digitálním detoxem provedou,  
  • wellness hnutí (opravdu!), která vám ty internety dostanou z hlavy.  

Jedni se zaměřují na jednotlivce, jiní na firmy a zaručují detoxikaci celých pracovních kolektivů.


Známý britský podnikatel a vizionář Richard Branson ve své společnosti navrhl, aby se zaměstnanci každý týden na dvě hodiny „odpojili“ a takhle získaný čas věnovali tomu, že se s kolegy reálně sejdou a budou se věnovat kreativním činnostem.


Pokud nemáte tak osvíceného šéfa, jako je Branson, a ani se vám nechce utrácet za hotely a dobře míněné rady speciálně proškolených terapeutů, můžete zkusit digitální detox i sami. Pokud tedy máte pocit, že ho potřebujete.

Jak na digitální detox? 

Jestli jste adept na detox, poznáte jednoduše – zkuste k sobě být upřímní a zamyslete se, jak používáte technologie, které jste měli v plánu používat k práci, k rychlejší komunikaci nebo prostému získávání informací.

Pokud je používáte:

  • k práci,
  • k rychlejší komunikaci,
  • prostému získávání informací,  

můžete si gratulovat, digitální detox asi nepotřebujete.

Pokud vás ale:

  • technologie nepříjemně často ruší od toho, co byste skutečně měli dělat (třeba pracovat, studovat),
  • mají neblahý vliv na vaše mezilidské vztahy,

mohl by vás detox zajímat. 

Odpojím se. A co za to?

Když se pro digitální detox rozhodnete, začněte po malých dávkách. Zkuste se „vypnout“ třeba na dvanáct hodin (těch, kdy nespíte) a zkuste to třeba o víkendu. Lidé, kteří se digitálním detoxikováním jiných lidí zabývají, říkají, že když se odpojíte, budete překvapení, kolik máte času. 

Je dobré si naplánovat nějaké aktivity, na které normálně čas nemáte, a navíc se při nich telefon nebo laptop moc používat nedají.

To abyste se přirozeně vyhýbali pokušení mrknout na Facebook – jděte třeba plavat, do divadla nebo si konečně vezměte tu knížku, co se vám od loňských Vánoc válí na nočním stolku. Nutkání telefon zapnout asi bude silné, ale vědci slibují, že když to vydržíte, osvěží se vám mozek, a i takhle krátkou pauzou od pípání esemesek a nekonečného kontrolování Facebooku nakročíte k soustředěnějšímu myšlení.

Bez smartphonu ani ránu!

Průměrný člověk zkontroluje svůj chytrý telefon přibližně 220x za den, to je jednou za 6 a půl minuty.

  • 73 % Britů říká, že si jen těžko dovedou představit den bez svého chytrého telefonu 
  • Jeden ze čtyř lidí přiznává, že stráví víc času online než spánkem 
  • 70 % lidí ve věku 16–24 let říká, že raději posílají esemesky, než aby s někým mluvili
  • Průměrný teenager měsíčně odešle 3400 elektronických zpráv ze své postele 

Neusněte na vavřínech 

Zvládli jste 12 hodin offline? Je načase posunout laťku digitálního detoxu. Ideální prý je odfrknout si od virtuálního světa na 72 hodin. V tomhle případě je fajn říct o svém záměru rodině a známým – zvlášť pokud jsou zvyklí, že na WhatsAppu odpovídáte cca do deseti vteřin.

Vyhnete se tak nechtěnému výstupu v pořadu Kriminální ústředna pátrá.

Když nebudete mít nos neustále zabořený v displeji telefonu nebo nebudete zírat do monitoru svého notebooku, získáte jinou perspektivu, budete dostávat jiné nápady a nejspíš najedete na jiné tempo. Znáte třeba ještě to, čemu se říká „dlouhé zimní večery“? Něco takového v naší zrychlené době vlastně už neexistuje a jisté je, že na tom mají lví podíl právě technologie. Ty technologie, které mají náš život zpříjemňovat a zlepšovat, ale ve skutečnosti na nás kladou další nároky a okrádají nás o čas. Poctivý digitální detox by měl přinést i lepší spánek. Je paradox, že o potřebě kvalitního spánku víme víc než všechny předchozí generace dohromady, ale spíme suverénně méně než ony (protože v posteli dost často nekonečné hodiny svajpujeme prstem po displejích). 

Zpátky na stromy… a pak zase zpátky na sítě

Nalogovat se zpátky do virtuálního světa může být stejně náročné jako se z něj odhlásit. A nejtěžší bude udržet si nějaké návyky z offline doby – nekontrolujte telefon co tři minuty, zkuste si znovu říct, co je urgentní a z jakých mailinglistů se odhlásíte, protože vám opravdu nic nedávají. Zkuste si vytvořit novou závislost – vypínejte svoje elektronická zařízení na jeden až dva dny aspoň jednou měsíčně. Lepší spánek, koncentrace a kvalitně strávený čas s vašimi blízkými budou příjemným vedlejším efektem digitálního detoxu.