virtuální nevěra

Virtuální nevěra: Nevinná zábava, nebo důvod pro konec vztahu?

Psychická pohoda, Život, Životní styl
Nevěra ve vztahu může mít mnoho podob a jednou z nich je i virtuální nevěra nebo též nevěra přes internet či kybernevěra. Jedná se jen o nezávazný flirt, nebo je to vážný důvod pro ukončení vztahu?

Nevěru bychom mohli definovat jako milostný či sexuální poměr mimo dlouhotrvající vztah, se kterým váš partner nesouhlasí nebo o něm neví. S rozvojem moderních technologií se nevěra promítla i do internetového prostředí, kde může mít podobu flirtování, psaní erotických zpráv či sdílení intimních fotografií bez fyzického kontaktu.

Co je virtuální nevěra?

Vztahy mohou mít mnoho podob. Je důležité zmínit, že za nevěru označujeme to, co se děje bez vědomí a bez souhlasu primárního partnera. Internetovou nevěru je tedy velmi těžké definovat, protože každý má hranice nastaveny někde jinde.

Obecně se ale může jednat o posílání zpráv se sexuálním obsahem nebo o aktivitu na seznamovacích aplikacích. Ne vždy však musí mít virtuální nevěra erotický podtext, může se jednat o sdílení každodenních zážitků s jinou osobou a navázání citového vztahu na úkor trávení času s primárním partnerem.


Slovníček pojmů1:

Sexting: Sdílení sexuálních a erotických materiálů (zpráv, fotek, videí).
Kybersex: Označujeme tak různé formy sexuálního vyjádření, které probíhají prostřednictvím internetu nebo virtuální reality.
Kyberflirt: Flirtování prostřednictvím internetu; může mít za cíl nalézt nového partnera, sloužit ale může také pouze pro zábavu, rozptýlení či zvýšení sebevědomí.
Cyber-affair: Neboli online aférka. Jedná se o navázání intimního vztahu přes internet. Dochází k vytvoření silného emocionálního a citového pouta. Často pak partner svému virtuálnímu vztahu věnuje více času než vztahu reálnému.


Skrývání telefonu i změna chování

Poznat, že je vám váš partner nevěrný, nemusí být vůbec lehké. Nejjednodušší je samozřejmě zeptat se: „Děje se něco? Máš starosti? Změnilo se něco v našem vztahu?“ Pokud však již k nevěře dochází, ve vztahu pravděpodobně selhala komunikace a partner vám bude zatloukat. Jak tedy virtuální nevěru poznat?

1. Skrývá před vámi telefon. Dříve se šel partner osprchovat a nechal telefon na nočním stolku, ale nyní si jej nosí s sebou všude? Zbystřete, je možné, že před vámi něco skrývá.

2. Vše je pod hesly. Mohli jste si dříve v klidu otevřít partnerův počítač a přečíst si zprávy, ale když jste to zkusili naposled, tak to kvůli změně hesla nešlo? Je dost pravděpodobné, že vám partner něco tají.

3. Je neustále online. Píše si partner neustále s někým, je stále na telefonu a zvláštně se do něj usmívá? Zřejmě tak nereaguje na zprávy od svého nadřízeného.

4. Chová se najednou jinak. Všímáte si změny chování? Je najednou váš partner extrémně milý a pozorný nebo je často nepozorný a nevnímá vás? Změna chování samozřejmě nemusí ihned znamenat virtuální nevěru, může za tím být cokoliv jiného.

5. Ztráta sexuálního zájmu. Dříve jste byli hlavním bodem zájmu, ale nyní už o intimnosti s vámi nestojí? Může to znamenat, že si vaše polovička plní své sexuální fantazie jinde.


Kde se bere touha navazovat virtuální vztahy? Odpovědí jsou tři A1:

- anonymity (anonymita)
- accessibility (přístupnost)
- availability (dostupnost)

Anonymní prostředí internetu je jednoduše přístupné a získáváme pocit, že se o tom nikdo nemůže dozvědět a že neděláme nic špatného, protože to není skutečné.


Důsledky virtuální nevěry

Je pravděpodobné, že dříve či později vám partner nebo partnerka na nevěru přijde. I když jsme každý jiný a reagujeme jinak, je jasné, že odhalení bude nějaké následky mít. V tom lepším případě si o tom společně promluvíte a naleznete nějaké řešení. V tom nejhorším může dojít k úplné ztrátě důvěry a rozpadu vztahu.

Nevěra vždy zasáhne důvěru a intimní život v páru. Podváděná osoba bude cítit bolest, hněv, rozpaky či ponížení. Přidat se mohou i fyzické potíže jako bolesti břicha, poruchy spánku, migrény i nechutenství. Nevěra má velký vliv i na společné děti, protože ty poznají, že je mezi rodiči něco špatně.

Tip pro vás: Chcete se o tématu dozvědět víc? Doporučujeme například konkrétní díly podcastů Bez ostychu, U kulatého stolu nebo Vyhonit ďábla.

Reakce na odhalenou nevěru se mohou lišit v závislosti na pohlaví. Zatímco u mužů převládá vztek, agrese a pocit raněného ega, ženy mohou pociťovat krizi identity či deprese. Také mají tendenci dávat celou situaci za vinu milence či milenci namísto partnerovi.2 Pokud nevíte, jak situaci virtuální nevěry řešit, zkuste vyhledat párového psychologa či terapeuta.

Hlavně mluvte

Recept, jak nevěře předejít, neexistuje. Důležitá je komunikace. Mluvit o svých pocitech, tužbách, problémech i přáních. Jen tak partner může vědět, co potřebujete, jak se cítíte a co pro vás může udělat. Tím, že budete znát své pocity, klesá i pravděpodobnost, že bude jeden z vás hledat své štěstí jinde.

Zdroje:

1. JANOVSKÁ, Barbora: ONLINE NEVĚRA: Nový fenomén naší digitální doby. In: Mojra.cz [online]. Dostupné z: https://blog.mojra.cz/clanek/online-nevera-novy-fenomen-nasi-digitalni-doby
2. NOVOTNÁ, Klára. Online nevěra. Olomouc, 2019. Magisterská diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta, Katedra psychologie. Vedoucí práce PhDr. Jan Šmahaj, Ph.D. Dostupné z: https://theses.cz/id/u0tih7/Klra_Novotn_-_Online_nevra_bez_kly_DAS.pdf

Foto: Pexels.com

Prémiový článek

Čtěte dál ZDARMA!

Stačí jednoduchá bezplatná registrace vaší
e-mailové adresy a získáte přístup ke kompletnímu obsahu webu. Po přihlášení budete získávat body a za ně čerpat další výhody – slevy na pojištění UNIQA a služby a zboží našich partnerů.
Registrovat se zdarma