Koupili byste si takový produkt? Nejspíš ne – a nejspíš byste prodejce považovali za podvodníka. Prodejce by přitom vůbec nelhal: pohyb prstu po displeji skutečně energii spaluje. Efekt takové procedury existuje a lze jej vědecky podložit. Potíž je v tom, že je příliš malý. Na podobném principu se zakládá i řada „zaručených“ potravinových doplňků, terapií a cvičení. Naletěli byste?
Neurofeedback bez mozku
V Česku se rozmáhá neurofeedback. Jeho princip prokazatelně funguje, alespoň u epilepsie, poruch pozornosti, migrén a několika dalších obtíží. Většina českých provozovatelů ovšem nemá přístroje ani znalosti, kterými by mohli dělat totéž co vědci na amerických univerzitách – navíc neurofeedback nabízejí i klientům s úplně jinými obtížemi. Jejich práce tak na vědeckém poznání staví – ale vědecky ověřená není, naopak při bližším pohledu vědeckým studiím mnohdy odporuje. Což lze na webových prezentacích plných odborných pojmů snadno přehlédnout.
Výzkumy ukázaly, že pokud k textu o nějakém psychologickém jevu přidáte obrázek mozku, lidé mají tendenci víc věřit popsanému vysvětlení.
V jiném experimentu vědci nabízeli studentům zjevně nesmyslné popisy psychických procesů. Pokud je doplnili komentáři o smyšlených nervových mechanismech, studenti obvykle nesmyslnost prezentovaných textů vůbec neodhalili. Takové studie nemají za cíl ukázat lidskou hloupost. Upozorňují na to, že pokud něco vypadá vědecky, lidé mají tendenci tomu věřit. A právě tak funguje řada marketingových kampaní. Co je zapotřebí vědět, abyste se nestali obětí podobného triku?
Terapie světlem a terapie tmou
Pokud budete pátrat po něčem, co by vám pomohlo se spánkem nebo s depresemi, dost možná narazíte na terapii světlem. Speciální lampy člověku nahrazují sluneční světlo, a tím pomáhají cítit se lépe, lépe oddělit den od noci – a tím i lépe spát. Pravděpodobně se k vám dostane i nabídka terapie tmou. Člověk se při nedostatku vnějších podnětů uklidní, jak na vědomé úrovni, tak na té biologické. Omezí přísun škodlivin a stresu, odpočine si, mozek i tělo zpracuje, co potřebuje.
Světlo, nebo tmu? Smysl dává obojí. Úspěšnost takové „terapie“ ale nelze stanovit teoreticky ani odvozovat analogií od jiných terapií. Pokud si chcete koupit světlomet, nestačí mlhavý odkaz na fakt, že světlo pomáhá. Otestoval někdo, jestli skutečně pomáhá lampa o dané svítivosti a světlo o dané vlnové délce? Je takový odborný článek k nalezení ve vědeckých databázích (alespoň při hledání na scholar.google.com), nebo se jedná jen o tvrzení výrobce? Pokud byste chtěli zvolit pobyt ve tmě, kdo a na základě čeho jej vytvářel? K čemu má sloužit? Pro koho je terapie určena?
Živočišné uhlí je užitečné u střevních problémů, ale s horečkou nepomůže, paralen právě naopak. Všemocné není nic.
Na podobné problémy naráží například řada terapií poruch spánku nebo bolestí hlavy. Ty mohou mít širokou řadu příčin v oblasti medicíny, psychologie i životního stylu. „Zaručené“ metody nefungují. Pokud je někdo přesto nabízí, buď lže, nebo se mýlí.
Správná odpověď na špatnou otázku
Znáte rybí oleje, potravinové doplňky s mastnými kyselinami omega-3? Mají nezpochybnitelný vliv na zánětlivost, která zase souvisí s rakovinou. Vědci dlouho předpokládali, že proti rakovině chrání. V obecné rovině je to nejspíš pravda – ale nikdy se takový efekt nepodařilo prokázat. Proč? Protože je příliš malý.
Pokud účinnost omega-3 na rakovinu nebylo možné najít při výzkumech desítek tisíc lidí, v běžném životě nemá smysl se jí zabývat.
Právě výzkumy na desítkách tisíc lidí umí odhalit i nepatrné efekty, které na člověka má nějaká látka nebo činnost. Umíme změřit, že studená sprcha, zelený čaj nebo výtažek z nějaké byliny drobně změní aktivitu mozku. Nemá ale smysl se na ně kvůli tomu zbytečně fixovat: chemické procesy v mozku ovlivní i teplá sprcha, černý čaj a výtažky ze stovek jiných rostlin.
Meditace, jóga, luštění křížovek, placené programy k „trénování inteligence“ – prospívají člověku? Obecně ano. Jedná se ale o špatně položenou otázku: zásadní je, jaká je jejich účinnost. Odpočinete si lépe při meditaci, nebo při sbírání hub? Odpověď se bude lišit u různých lidí v různých situacích, v závislosti na konkrétním způsobu meditace i na tom, co je zrovna vám příjemnější. Odpověď musíte najít sami, bez ohledu na to, jestli vědci statisticky prokázali nějaký účinek u „průměrného“ člověka. Průměrný totiž nikdo není.
Potřebujeme je vůbec?
Lidský organismus je nesmírně složitý a má nekonečné množství potřeb. Těžko by bylo možné myslet na každou látku, kterou tělo potřebuje ve stravě, každý sval a šlachu, kterou je zapotřebí protáhnout, každou činnost, která přispívá k psychickému zdraví. Potřebujeme jak světlo, tak tmu – ale jsme docela flexibilní v tom, kolik tmy a kolik světla sneseme.
Potřebujeme nespočet různých typů a podtypů vitaminů a dalších živin – ale nemusíme je mít každý den.
Všechny naše potřeby se vyvíjely v průběhu evolučního procesu tak, aby je bylo možné uspokojit i bez zvláštního přemýšlení. Zdraví netkví v nekonečném seznamu, co všechno je nutné splnit podle obecných doporučení – ale ve schopnosti uvědomit si, co člověku dělá dobře. Pokud něco funguje, držte se toho. Pokud žádný účinek nevnímáte, chyba není ve vás, ale v daném produktu, navzdory všem možným doporučením.
Mohlo by vás také zajímat: Věčné mládí pro všechny? Jak vědci i startupy dohánějí Věc Makropulos
Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.