AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Problémy se spánkem jsou s psychickým zdravím spjaté více, než si myslíte

Že problémy se spánkem u nás trpí 40 % populace je celkem známý fakt. Možná jste ale nevěděli, jak moc může nespavost ovlivňovat vaše mentální zdraví. Nebo je to tak, že psychická nepohoda vede automaticky k bezesným nocím a prozívaným dním? Jsou problémy se spánkem příčinou mentálních onemocnění, nebo spíše jejich příznakem?

Odborníci se vesměs shodují, že na tyto otázky neexistuje jen jedna správná odpověď. Potíže se spánkem mohou být totiž obojím: známkou i příčinou depresivních stavů. „Například při depresivní poruše mohou být problémy s brzkým ranním probouzením hlavním příznakem. Zároveň je nespavost rizikovým faktorem pro vznik například poporodní nebo cyklické deprese,“ říká doktorka Nadkarni z Harvard Medical School.

Kam nechodí spánek, chodí úzkost
Spánek nás posiluje. A když ho máme málo, začnou se v našich tělech dít dost bláznivé věci. A protože nespavost a deprese jsou spojené, ti, kteří trpí obojím jsou chyceni v začarovaném kruhu. Jejich psychické zdraví ovlivňuje jejich spací návyky a ty zase ovlivňují jejich psychiku.

Je to jako s tou slepicí a vejcem. Těžko říct, co tu bylo dříve.

Přesto můžeme říci, že některé poruchy spánku jsou zjevnými symptomy psychických poruch. Newyorská psychiatrička Flo Leighton, říká, že post-traumatická porucha a bipolární porucha jsou typickými příklady psychiatrických nemocí, které negativně ovlivňují kvalitu spánku. Na druhou stranu, některé psychické poruchy, jako třeba úzkost, může nedostatek spánku spustit. Nespavost může zamávat hladinami s neurotransmiterů v mozku, serotoninem či kyselinou gama-aminomáselnou, což jsou dva důležité regulátory spánku. A pokud jsou vyvedeny z rovnováhy, nastupuje úzkost. „Kvůli těmto chemickým nerovnováhám dává smysl, že lidé, kteří špatně spí mají větší potíže s koncentrací, bystrostí a jsou podráždění a ve stresu,“ říká Leighton.

Mohla by pomoci řízená spánková deprivace?
A tahle otázka je myšlena vážně. Se všemi těmi výše popsanými fakty o souvislosti mezi nespavostí a mentálním zdravím se myšlenka na usekané snění jako na cestu ke zlepšení nálady a psychické pohodě může jevit jako dost zcestná.

Ale nejnovější studie zjistily, že chronoterapie může zmírňovat symptomy deprese.

„Je to způsob, jak si kompletně přenastavit vnitřní rytmus. Každý den se o malý kousek posunuje čas, kdy jdete spát a kdy vstáváte. To se děje tak dlouho, dokud svůj spánkový rytmus nedostanete tam, kde ho chcete mít,“ vysvětluje doktorka Nadkarni.

Otevřete si okno a zavřete oči!

Kontrolovaná chemie
Zní to jednoduše, že? Když máte potíže se spánkem nebo usínáním, vaše tělo vylučuje melatonin – látku, která pomáhá spát – buď příliš brzy nebo příliš pozdě. Chronoterapie pomáhá posunout tenhle moment tam, kde ho vaše tělo potřebuje a během tohoto procesu se vám s největší pravděpodobností zlepší i nálada.

Vyzkoušejte 5 jednoduchých triků pro lepší spánek už dnes:

  1. Meditujte
  2. Dejte si teplou koupel
  3. Vyhlaste embargo na displeje a monitory před spaním
  4. Vyvětrejte si a ztlumte topení
  5. Spěte v ponožkách (vážně)

Přestože jsou vědci teprve na začátku, studie zatím ukazují, že chronoterapie má potenciál. Podle jedné z nich se stav 70 % účastníků s bipolární poruchou „rapidně zlepšil“ a 57 % z nich se cítilo mnohem lépe i po devíti měsících od experimentu. Další studie pracovala s kombinací chronoterapie a antidepresiv u bipolárních pacientů.

Někteří z nich pozorovali zmírnění deprese už po 48 hodinách. Pro srovnání, běžná antidepresiva obvykle začnou účinkovat až po dvou až osmi týdnech.


Bez lékařského dohledu vám nicméně chronoterapii nemůžeme doporučit. Mohli byste si spíš uškodit než prospět. Pro začátek zkuste naše jednoduché tipy a spěte lépe. Dobrou noc. Váš mozek vám poděkuje ráno.

Lidská psychika je komplikovaná a bohatá na nejrůznější zákoutí, o jejichž existenci často nemáme tušení. My jsme se do nich zevrubně ponořili a vytvořili pro vás speciální microsite včetně simulátorů několika psychických poruch. Vyzkoušejte si, jak duševně nemocní vidí svět a možná, že si budete umět lépe představit, čím procházejí…

#Natálie Veselá

Bude vás také zajímat: Spánková paralýza: Noční můra, která vás má v hrsti

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)