Společnost zahlcená antibiotiky: Zabírají stále méně

Životní styl
Světová zdravotnická organizace před časem vydala varování o zvětšujícím se problému antibiotické rezistence. Podle organizace se v minulém roce opět zvýšil výskyt bakterií, které dokážou odolat jakémukoliv léku. „Odolnost proti antibiotikům se ve všech koutech světa nebezpečné zvyšuje. U bakterií se objevují nové obranné mechanismy, které ohrožují schopnost člověka vypořádat se s nákazou,“ píše WHO na svých stránkách.

Zároveň varují, že se problém týká opravdu všech bez ohledu na pohlaví, věk a prostředí. Největší rezistence se vyskytla například u zápalu plic, tuberkulózy a kapavky. Ale seznam je dlouhý. A neustále se prodlužuje.

Nezastavitelná evoluce
Po alarmu organizace se téma pomalu dostává do všeobecného povědomí. A také k vědcům po celém světě. Spousta vědeckých týmů proto rozjela výzkumy, které by mohly nějakým způsobem odhalit, jak blížící se světovou krizi ustát. Dříve nebo později totiž přijde moment, kdy se situace vymkne kontrole a nějaká bakterie zdecimuje moderní civilizace. Tak jako tomu bylo již několikrát v naší historii. A to lidé neměli k dispozici žádné léky. Dokážete si představit, co by provedly bakterie zmutovaného černého moru? Hrůza pomyslet. Takový extrém ale prozatím nehrozí. Jde o proces, který bude ještě chvíli trvat. Již teď ale vědci zaznamenávají data o mutacích malých nebezpečných mikroorganismů.

Petriho misky
Například Harvardova univerzita provedla rozsáhlý experiment s velkou Petriho miskou. Nádoba se rozdělila na devět částí. Do sedmi z nich se umístilo antibiotikum. Zleva i zprava se množství účinné látky zvětšovalo, přičemž uprostřed, na čísle pět, se nacházela největší dávka. Na prvních, na levé i právě straně, nebyla žádná. A přesně tam se v jeden moment vložily bakterie E. coli. Experiment vědce vystrašil.

Za pouhých 11 dní se mikroorganismy dostaly díky několika mutacím až do misky, jež obsahovala množství antibiotik, které převyšovalo počet látek v  běžných pilulkách.

„Díky videozáznamu si může každý prohlédnout, jak probíhá mutační a selekční proces. Evoluce se děje v podstatě před vašima očima,“ komentuje svou práci doktor Baym. Podívejte se klip dostupný na YouTube.

Očkování jako jediná možnost
Existuje nějaké řešení? Podle zdravotnických odborníků by mohla pomoci investice do vývoje vakcinačních látek. Ačkoliv u některých starších vakcín hrozí podobný problém s odolností, u novějších lepších variant bychom dokázali bakterie zase o chvíli předběhnout. „Vakcinace lidí i zvířat je nejefektivnějším způsobem, jak předejít infekcím. Tím pádem zmizí i nutnost léčit chorobu silnými antibiotiky. Především potřebujeme, aby vědci vyrobili očkování proti nemocem, které se momentálně léčí jen prášky,“ komentuje důležitost vakcinace WHO.

Organizace upozorňuje také na mylné informace spojené s tím, že očkování není pro tělo vhodné.

Obzvláště se tento mýtus pojí s vakcinací dětí. Tím, že dítě nebude mít vybudovanou ochranu, bude náchylné k onemocnění. Nejenže bude ohroženo jeho zdraví, ale zároveň se přihodí dříví do ohně tím, že bude muset podstoupit léčbu právě antibiotiky. A kruh se bude nezastavitelně točit dál.

Zika jako předzvěst
Ačkoliv mnoho lidí nad tímto problémem mávne rukou, budoucí generace si to již nebudou moci dovolit. S nadcházejícími léty bude přibývat stále více případů, které budou nahánět mráz po zádech. Takové známe již dnes, jen se převážně vyskytují v zemích třetího světa, takže se míjejí s povědomím moderní civilizace. A obzvláště Evropy. Americký kontinent již svého prvního většího strašáka poznal.

Virus zika vyděsil sice celý svět, ale nás ne na příliš dlouho.

Jakmile se ale našimi řadami prožene podobná nákaza, začneme snad brát konečně hrozbu vážně. Protože obzvláště my, civilizovaná evropská společnost, trpíme na „předávkování“ antibiotiky, jelikož nám nedělá žádný problém si léky obstarat. Lékaři je navíc předepisují téměř instinktivně. Tím pádem hrozí největší nebezpečí právě u nás. Můžeme jen doufat, že antibiotika začneme užívat s rozumem ještě dřív, než bude pozdě.

#Jan Uhlík

Mohlo by vás také zajímat: Mohl by být virus zika klíčem k boji s nádory na mozku?

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.