AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Mohl by být virus zika klíčem k boji s nádory na mozku?

Virus, který způsobil poškození tisíců miminek narozených během posledních tří let, by se možná dal využít v boji s tou nejsmrtelnější formou rakoviny. Doufají v to britští vědci. Minulý měsíc spustili finální test, aby zjistili, jestli tahle strašidelná nemoc dokáže ničit nádory.

University of Cambridge zkouší ziku na glioblastomu, nejčastějším a velmi agresivním mozkovém nádoru, který ročně v Británii odhalí lékaři u 2200 pacientů. V České republice ročně postihne kolem tří stovek lidí. Na rozdíl od jiných druhů léčby dokáže totiž virus zika projít hematoencefalickou bariérou, membránou, která funguje jako jakýsi krevní filtr. Ten slouží k tomu, aby nepustil do mozku žádné potenciálně toxické látky. Bohužel pracuje tak efektivně, že jím neprojdou ani žádné léky.

Schopnost ziky překonat tuto bariéru vede k poškození vývoje mozku u nenarozených miminek, vědci ale doufají, že tuto vlastnost využijí k boji s rakovinou.

Může být k něčemu dobrý?
Virus zika, jehož masivní epidemie vypukla v roce 2015 a postihla především jihoamerické země, se přenáší komářím bodnutím a u dospělých se příznaky infekce projevují podobně jako chřipka. Zatímco vyvinutý mozek dospělého nijak nepoškozuje, na miminka v děloze působí ničivě.V případě glioblastomu jsou rakovinné buňky podobné těm ve vyvíjejícím se mozku, což vědce přivedlo na myšlenku, že by virus zika mohl napadat i je.

Doktor Harry Bulstrode, jeden z výzkumníků, řekl listu The Telegraph: „Epidemie viru zika u dětí a miminek je vážný celosvětový zdravotní problém, soustředíme se tedy na to, abychom o něm objevili co nejvíc a mohli najít způsob, jak ho léčit. Nyní se nám otevřela další cesta a chceme zjistit, jestli bychom jím mohli bojovat proti jedné z nejtěžších forem rakoviny.“

Bulstrode a jeho tým v laboratorních testech zjišťují, jestli zika dokáže zpomalit růst mozkového nádoru.

„Pokud bychom dokázali zacílit pouze na vybrané mozkové buňky, možná bychom měli v ruce klíč k budoucím léčebným metodám,“ dodal.

V prvotním stadiu výzkumu se tedy vědecký tým zaměřuje na to, aby zjistil, jakým způsobem si virus „vybírá“, které mozkové buňky napadne, což by měl být výchozí bod pro vývoj léčebné metody, která by vyhledala nádor, a neohrozila přitom okolní zdravou mozkovou hmotu. Podle Iaina Foulkese, ředitele výzkumného centra organizace Cancer Research UK, která celý experiment financuje, je potřeba najít proti glioblastomu nějakou zbraň stále větší. „Najít nové cesty v léčbě mozkového nádoru a pomoci také více lidem přežít je naší prioritou,“ řekl britskému deníku.

#Natálie Veselá

Bude vás také zajímat: Děsivé experimenty se zdravím: jak vytvořit mutanta a zbavit se homosexuality?

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)