I přesto, že ve velkých vedrech nemáme takový hlad, oblíbené venkovní stánky a kiosky jen zřídka nabídnou ovocný či zeleninový salát. Jejich „portfolio“ se skládá především z hranolků, párků v rohlíku, klobás a potravin obsahujících tatarku, vajíčka a další ingredience, které se rychle zkazí.
Opatrnost na prvním místě
Hlídat si jídelníček po celý rok může být oříškem pro mnoho z nás. Jenže v létě musíme být více obezřetní i v rovině skladování a uchovávání potravin v lednici. Mnoho pokrmů je na horké počasí citlivějších, a ač se nemusí zdát, že jsou potraviny již zkažené, některé z nich mohou i po krátké době v teple obsahovat „neviditelné“ plísně (aflatoxiny).
Součástí každého pravého léta jsou velmi často grilovačky. Velký pozor dávejte na správné uchování potravin – ven je vynášejte až těsně před přípravou a podávejte je hned ke konzumaci. Zajistíte tak čerstvost zeleniny a nezávadnost dipů a příloh.
Manipulace s masem je kapitola sama pro sebe. Snažte se, aby maso bylo pořádně propečené, a rozhodně ho nepodávejte syrové. Nejvíce náchylné je maso drůbeží, které byste měli vždy servírovat řádně propečené. Pozor si dávejte také na křížovou kontaminaci, tedy na případné přenesení bakterií na ostatní jídlo, například ze syrového nebo špatně propečeného masa. Na syrové maso tedy používejte jiné náčiní než třeba na salát.
V létě dbejte zvýšené opatrnosti na to, kde a co konzumujete. Ujistěte se, že stánek nabízející hranolky, zmrzlinu nebo jakékoliv jiné potraviny je čistý a s dostatečnou pravděpodobností splňuje veškerá hygienická opatření. Z dietního hlediska potom vyhledávejte spíše lehčí jídla, která váš organismus nezatíží.
Tekutiny, základ dne
V letních měsících je dodržování pitného režimu ještě více důležité. Ovšem i v tomto ohledu musíme být obezřetní. Žízeň nezahánějte sladkými limonádami ani ledovými čaji. Raději sáhněte po čisté vodě. Pokud si nejste jistí jejím původem, zvolte raději vodu balenou. Zvláště na exotické dovolené je lepší utratit pár korun navíc za vodu balenou než dovolenou strávit v hotelové koupelně.
Zmrzlina: ano, či ne?
Strach z konzumace zmrzliny můžete mít ze dvou důvodů. První je ten, že se bojíte nákazy salmonelózou, v druhém případě se obáváte toho, zda konzumací zmrzliny neporušíte svůj dietní plán. Obě obavy hoďte za hlavu. Zmrzlina dříve obsahovala čerstvá vejce, která salmonelózu mohou způsobit, dnes se ale zmrzliny vyrábějí z pasterizovaných vajec, tvarohu či jogurtu. Pozor si opět dejte na stánky a obchůdky, kde zmrzlinu kupujete (především tu točenou). V případě, že se vám stánek se zmrzlinou zdá „nedůvěryhodný“, raději ji oželte.
Ani o svou dietu se nemusíte bát a zmrzlinu si můžete vychutnávat (samozřejmě v přiměřené míře). V první řadě sledujte její složení – nejvhodnější jsou ty z kvalitních surovin, jako je mléko, tvaroh nebo ovoce. V případě, že máte nejraději zmrzliny ovocné, vždy se ujistěte, že jsou vyrobeny jen a jen z ovoce a bez přidaného cukru. Nejhorší věc, kterou můžete udělat, je utrácet za oslazené a obarvené vody, a ještě si na nich pochutnávat.
Autor fota: Shutterstock.com