Konec zimy sice neuspíšíme, můžeme vám ale pomoci efektivně si zorganizovat svůj čas a povinnosti. Možná totiž ještě ani netušíte, jak vám může lepší organizace pomoci ke kvalitnějšímu životu. Jak s ní tedy začít?
- Vyzkoušejte Eisenhowerův princip
Objem povinností nám často dává zabrat. Jak to teprve mohou zvládat hlavy států, jejichž diáře praskají ve švech a obsahují výrazy jako zdravotnická krize, řešení nezaměstnanosti nebo globální oteplování? Americký prezident Dwight D. Eisenhower proto přišel s tím, jak správně naložit s časem. Jeho princip říká, že bychom si měli roztřídit úkoly do čtyř skupin a podle toho s nimi naložit.
- Úkoly naléhavé a důležité (blížící se deadliny, akutní problémy) – vyřídíme je bez prodlení
- Úkoly nenaléhavé, ale důležité (plánování, schůzky, vzdělávání, ale i relaxace) – naplánujeme si, kdy je budeme řešit
- Úkoly méně důležité a naléhavé (méně důležité schůzky, telefonáty, administrativa) – pokud je to možné, delegujeme
- Úkoly nedůležité a nenaléhavé (nedůležitá pošta, telefonáty, reklamní akce) – neřešíme, rovnou „vyhazujeme do koše“
- Plánujte, pište, odškrtávejte
Možná už jste o tom slyšeli tolikrát, že to okamžitě pouštíte druhým uchem ven. Jenže věřte tomu, že čas věnovaný tvorbě tzv. to-do listů čili seznamů povinností se vám několikanásobně vrátí.
Je asi jedno, jestli si seznamy budete psát do krásného nového sešitu, mobilu, nebo třeba starého reklamního bločku. Důležité je mít seznam povinností někde napsaný. Díky tomu nebudete na všechno muset neustále myslet a taky zapomínat.
Ideální je sepisovat si úkoly na daný den večer předtím. Zároveň se nedoporučuje zapisovat si příliš mnoho položek, jejich nesplnění by vás mohlo naopak stresovat. Dávejte si realistické cíle. A úkolům dávejte priority. Třeba podle Eisenhowerova principu.
- Zorganizujte si prostor kolem sebe
Když si uděláte pořádek ve svých fyzických věcech, často získáte dojem, že jste si uklidili i v hlavě. Zbytečné papíry a věci na stole, chaos a nejistota, kde máme tu kterou věc právě zahrabanou, nám ke klidné mysli moc nepřispívají.
Udělejte si pořádek ve věcech opravdu nekompromisně a zbavte se všeho, co nepoužíváte (ne, nebudete to TŘEBA NĚKDY potřebovat). Ve zbylých věcech si udělejte jasný systém. Zvlášť dnes, kdy řada z nás pracuje z domova, je důležité mít kolem sebe čisto a klid na práci.
- Zrekapitulujte si své (ne)úspěchy
Nic vám nedá tak jasnou představu o tom, jak si ve svém životě a práci vedete, jako vlastní zcela upřímné a pravidelné hodnocení. Každý den, týden či měsíc se zamyslete nad tím, co se vám v uplynulé době povedlo a co ne a jak se můžete ze svých neúspěchů poučit do budoucna. Dále také, jaké složité úkoly se podařilo splnit a které převádíte do dalšího období.
- Omezte prokrastinaci
Nebudeme vám tvrdit, že prokrastinace se můžete úplně zbavit. Dá se s ní ale pracovat a zkracovat období neefektivně stráveného času. Začněte tím, že si změříte čas při plnění úkolů. Nastavte si na stopkách 25 minut, během kterých budete intenzivně pracovat, a pak si dejte 5 minut pauzu. Tento cyklus opakujte.
Časy pro práci a oddech si samozřejmě upravte podle sebe. Důležité je, aby vaše pozornost neochabovala a byli jste schopní se v práci posouvat dál. Dlouhé úkoly si proto rozdělujte do kratších bloků. A naplánujte si taky něco, na co se během pauzy a po práci můžete těšit.
- Plánujte si i volnočasové aktivity
Kdo chce všechno, nemá nic. Pokud se po přečtení našeho článku cítíte namotivováni vrhnout se do vysoce produktivní práce, nezapomínejte, že k tomu potřebujete značnou dávku energie.
V roce 2021 jsme se snad konečně dostali do fáze, kdy slova jako odpočinek, volno nebo dovolená nejsou v pracovní hantýrce vnímána jako slova hanby. Naplánujte si dopředu různé aktivity, které vám pomohou zbavit se přebytečného stresu a vrátit se k práci v plné síle. Poznačte si v kalendáři klidně i čtení knížky, horkou koupel nebo procházku v přírodě. Alespoň o to příště zase nepřijdete kvůli jiným, „důležitějším“ povinnostem.
Pokud je toho na vás opravdu hodně a připadá vám, že ztrácíte nervy, v této audiolekci vám poradíme, jak v práci nevybuchnout jako parní hrnec. Ukážeme vám také některé techniky, jak se vypořádat s návalem stresu během několika minut.