Pokud tímto myšlením trpíte také, je pro vás následující článek ten pravý.
Co je sebeláska?
Sebeláska je dnes populární termín. „Musíš se mít víc rád. Kdyby sis sebe víc vážil, nestalo by se ti to. Nedaří se ti, protože se nesnášíš,“ slýcháme ze všech stran. Co je to ale sebeláska? Jde o přijetí sebe sama se svými vlastními chybami. Máme se rádi takoví, jací jsme, se všemi nedostatky. Nesrovnáváme se s druhými a známe své vlastní kvality.
Když budeme sami sebe stále kritizovat a posouvat své potřeby na druhou kolej, nikdy nepocítíme štěstí, klid a harmonii. Lásku k sobě nás však většinou nikdo nenaučil. V tradiční výchově se naopak upřednostňuje nemyslet příliš na sebe a na své potřeby. Sebeláska ale není sobectví. Jde o pochopení sebe sama a prosazování vlastních potřeb.
Sebeláska je nejdůležitější
Co nám sebeláska přinese? Především se osvobodíme od potřeby hledat lásku a naplnění od jiných osob. Budeme mít lepší, spokojenější a šťastnější život, naučíme se znát sami sebe a dokážeme si vytyčit své hranice. Zároveň budeme sami sebou a naplníme své vlastní potřeby. „Nezáleží na tom, jaký je váš problém, nejdůležitější je sebeláska. To je ta kouzelná hůlka, která řeší všechny vaše problémy,“ píše Louise L. Hay ve své knize Miluj svůj život.
Věděli jste, že sebevědomí a sebeláska podle výzkumů dokáže zlepšit sexuální život? Zjistili to vědci z Harvardu. Negativní vztah k sobě samému a k vlastnímu tělu si vybírá daň na našem sexuálním životě. Pokud se naučíme sebelásce a budeme vnímat své silné stránky, promítne se to právě i do sexu.
Cesta k tomu mít se rád je ale dlouhá a trnitá. Žijeme v hektické době a sami se přehlížíme. Na vztahu k sobě samému je těžké začít pracovat. Nikdy však není pozdě! Přinášíme vám několik tipů, jak se sebelásce naučit.
1. Najděte sami sebe a plňte si sny
Základním kamenem sebelásky je poznání sebe sama. Je důležité prozkoumat, kdo jsme, kým chceme být a kam chceme v životě směřovat. Pokud to nevíme, můžeme si zkusit vypsat na papír to, o čem sníme, jakým směrem chceme svůj život ubírat a co si přejeme vidět, zažít a vyzkoušet. Máte sny? Určitě, každý je má! Stanovme si, které sny jsou reálné. Na Mars se v životě zřejmě nepodíváme (i když, proč bychom to nemohli být zrovna my?), ale jet na dovolenou k moři můžeme. Na to, abychom se učili šít nebo uměli anglicky, nebudeme nikdy neschopní či příliš staří. Začněme ale rovnou teď!
Na cestě k sebelásce je zásadní o sebe umět pečovat. Kdy jsme naposled byli s přáteli v sauně? Relaxovali ve vaně? Kdy jsme nedělali prostě vůbec nic? Je těžké si najít čas na sebe a být všímavý, o to více je to ale potřebné. Dopřejme si, co potřebujeme, a dovolme si být sobečtí.
2. Umění říkat ne
Nikdy se nezavděčíme všem. Když se budeme snažit neustále se někomu zalíbit, nikdy nebudeme sami sebou. Nebojme se říct svůj názor a stůjme si za ním. Nedělejme ani to, co chtějí ostatní. Naučme se také říkat ne. Je to těžké, ale čím dříve začneme, tím snadněji se nám bude žít.
Tip pro vás:
Sebeláska a sebeúcta jdou spolu ruku v ruce. Jak silná je vaše sebedůvěra? Zjistěte to v kvízu.
3. Každý má jinou životní cestu
Lidé, se kterými se stýkáme, mají velký vliv na naši psychiku. Odstraňme ze svého života chronické stěžovatele a lidi, kteří nás táhnou dolů a na které se nemůžeme spolehnout. Stýkejme se s lidmi, kteří nás motivují a dobijí energií. S ostatními se nesrovnávejme! I když máme pocit, že naše kamarádky jsou hezčí, kolegové chytřejší a ostatní toho zvládají více, neporovnávejme se. Každý z nás má jinou životní cestu. Mějte se rádi takoví, jací jste se všemi chybami i nedostatky.
4. Pochvalte se!
Zkusili jste se už někdy pochválit? Za to, že se vám vydařila prezentace v práci, za skvěle uvařený oběd nebo jen, že jste vstali ráno z postele? Ne? Tak pojďme na to. Nečekejme, že všechno za nás vyřeší někdo jiný. Jen my se můžeme pochválit opravdu upřímně. Chválení se (nepleťte si pochvalu s namyšleností či s narcismem) je důležitým krokem k sebelásce.
Vyřešme si také svou minulost. Ať už jsou to šrámy ze šikany ve škole, nebo strach ze ztráty zaměstnání. Každý máme své kostlivce ve skříni. Sepišme si všechny věci, které nás trápí a z nichž máme strach. V momentě, kdy se svým démonům postavíme čelem, je můžeme začít řešit.
5. Přijměte své tělo
Pravděpodobně každý z nás je na sobě s něčím nespokojený. Doba nás nutí podléhat nerealistickým ideálům dokonalosti. Ať už se nám nelíbí náš nos, postava, či strie – nespokojenost s tím, jak sami vypadáme, poškozuje vnímání sebe sama. Změňme to! Součástí sebelásky je totiž přijetí vlastního těla. Jak na to? Přestaňme se neustále sledovat v zrcadle a neporovnávejme se s ostatními. Žijme zdravě a mějme radost z pohybu. Pamatujme na to, že jsme unikátní, a poděkujme svému tělu za to, kolik toho už zvládlo.
Knihy o sebelásce
Knížek, které slibují, že nám pomohou splnit všechno na světě a vyřeší naše problémy, je celá řada. Přinášíme vám námi vyzkoušenou literaturu, která na cestě k sebelásce určitě pomůže. Čtením motivačních textů to však jen začíná. Důležité je zvednout se z gauče a začít měnit smýšlení o sobě samém. Jste připraveni?
- Lucie Kolaříková – Učebnice sebelásky: Autorka je psycholožkou. V knize se zabývá dobrým vztahem k sobě, uznáním, respektem ke svým schopnostem a potřebám.
- Miguel Ruiz – Čtyři dohody: Tato kniha odhaluje zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou nás ke zbytečnému utrpení. Díky Čtyřem dohodám můžeme proměnit svůj život v nový prožitek svobody, štěstí a lásky.
- Louise L. Hay – Miluj svůj život: Autorka se v knize zabývá zejména příčinami nemocí. Naučí nás odstraňovat překážky, které nám brání naplno žít a dosáhnout toho, po čem toužíme.
Sebeláska je žít podle sebe!
Když to tak shrneme, nesnažme se vyhovět nejprve druhým. Bojujme za sebe a za své emoce. Říkejme své názory. Dovolme si odpočívat a přijměme se takoví, jací jsme. Žijme, jak chceme. Nikdo jiný to za nás totiž neudělá.
Podle psycholožky Lucie Kolaříkové nemusíme denně vstávat s pocitem, že jsme dokonalí. Občasný splín je podle ní v pořádku, ale měli bychom si položit otázku, jaké by to bylo, probouzet se co nejčastěji s vědomím, že jsme dobří takoví, jací jsme. Díky tomu je možné mít klid v mysli, život bez výčitek a bez pocitů selhání a zraňujícího srovnávání se s druhými lidmi.
Autor fota: Gymbee