Lidé dnes tráví většinu času v budovách, ve městech nebo v ulicích. Desítky tisíc let jsme se však jako druh vyvíjeli v přírodě a naše těla jsou na pobyt venku nastavená. Tuto domněnku potvrzují závěry mnoha vědeckých studií.
Pobyt venku a v lese na lékařský předpis?
Sto čtyřicet odborníků z 27 zemí, kteří dlouhodobě zkoumali spojitosti mezi lidským zdravím a přirozenou i kulturní krajinou, se na mezinárodní konferenci „Landscape and Human Health: Forests, Parks and Green Care“ v roce 2017 shodlo, že dopřejeme-li si častější pobyt venku budeme méně nemocní. Podle nich má pobyt v lese pozitivní vliv na odbourávání běžného stresu, ale například i na syndrom vyhoření. Například v Irsku nebo ve Skotsku už lidem pobyt v přírodě dokonce předepisují. Častější pobyt v přírodě může snižovat vysoký krevní tlak, snižuje také nebezpečí onemocnění dýchacích cest i kardiovaskulárních chorob a má podle závěrů této konference i pozitivní vliv na léčbu duševních poruch.
Nechte děti běhat venku
Během jedné reklamní kampaně v roce 2016 se ukázalo, že průměrné dítě stráví venku méně času než vězni v nejpřísnější americké věznici. Ti mají totiž každý den garantovány dvě hodiny, zatímco průměrné dítě se mimo budovy pohybuje méně než hodinu denně. Dokonce se začíná hovořit o tom, že děti trpí „chorobou z nedostatku přírody“.
Na vině nejsou jen chytré telefony a videohry. Podle novináře Richarda Louva nevědomky děti od pobytu venku vlastně odrazujeme, když lesy, pole a louky vnímáme jako možné nebezpečí. Ukazuje se přitom, že děti, které se pravidelně pohybují v přírodě, jsou odolnější a mají lepší imunitu, což rodiče ocení zejména díky tomu, že se jim více vyhýbají typické dětské rýmičky a nachlazení. Navíc jsou více fyzicky aktivní, takže se u nich snižuje riziko nadváhy, ale i třeba krátkozrakosti a zlepšuje se i jejich pozornost a soustředění. Některé studie dokonce ukazují výrazné zlepšení symptomů u dětí s diagnostikovaným ADHD. Chcete-li své děti do života vybavit větší sebeúctou, kreativitou a naučit je pracovat s rizikem, vypusťte je do lesů a polí!
Lesní koupel – šinrin-joku
Na přínosech pobytu venku staví také trend šinrin-joku neboli lesní koupel. Tento přístup je založený na tom, že se díky zapojení všech smyslů při pobytu v přírodě zlepšuje lidské zdraví. Šinrin-joku staví na výzkumech financovaných japonskou vládou v 80. letech minulého století. Ty potvrdily, že stačí pár hodin pobytu v přírodě, aby poklesla hladina stresových hormonů, zvýšila se prospěšná aktivita imunitního systému a aktivoval se nervový systém pomáhající k relaxaci. Není to tedy jen „ezoterické objímání stromů“, i když i to můžete zkusit.
A jaké je shrnutí? Nemusíte každý den trávit tři hodiny chůzí po lese nebo louce, stačí, když pravidelně zařadíte procházky v přírodě nebo městském parku. I pouhých dvacet minut denně vede k výraznému zlepšení zdraví a psychiky. Zkuste přitom někdy zout boty a projít se bosí v trávě, zhluboka dýchat a užívat si všechny vůně, poslouchat šumění stromů nebo ochutnat lesní plody – zkrátka vědomě zapojte všechny svoje smysly.
Bonus pro pokročilé
Pokud se vám pobyt venku zalíbí natolik, že ho budete chtít dovést na vyšší úroveň, můžete zkusit tzv. Vision Quest. Jedná se o rituál přechodu ze stávající životní fáze, která končí nebo ji chceme ukončit, do nové etapy života. Dochází při něm k inventuře dosavadního života a zahrnuje několik elementů – přírodu, samotu a půst. Jak by se vám líbilo strávit o samotě několik dní v přírodě, postit se a pod vedením zkušeného kouče tak najít svůj „smysl života“?
Autor fota: Getty Images