Nemocnice s nejlepší pověstí

Životní styl
Možná jste to zažili. Rekonstruujete koupelnu a pořídili jste si šíleně drahé dlaždičky. Takže si pozvete odborníka pokladače. Dlaždičky sice položí, ale výsledek je podobný, jako kdyby je po koupelně namátkou rozmístil váš pes. Zavoláte jiného obkladače a ten odvede perfektní práci za polovinu času, než jeho kolega. A přitom spolu tihle dva chodili na učňák.

S doktory to máte stejné. Oficiální žebříček nemocnic sice neexistuje, ale hodně toho vyčtete z hodnocení pacientů. Rozhodně to neznamená, že když si jeden člověk stěžuje, v nemocnici se o vás postarají špatně a nechají vás umřít na slepé střevo v čekárně pod lavicí. Pokud má však lékař ze sta hodnocení devadesát mizerných, patrně to něco znamená. Abyste nemuseli trávit hodiny na internetu pátráním po hodnoceních, připravili jsme pro vás základní pacientský žebříček kvalitou vyhlášených nemocnic. V článku najdete tři a spoustu dalších pak na naší micrositě Kam do nemocnice.

Mohlo by vás také zajímat: Invalidita může potkat každého z nás

Porod
Porodnice, Nemocnice Jihlava
Krajská nemocnice v Jihlavě poskytuje péči jak o ženy s rizikovým těhotenstvím, tak péči spojenou s porodem a poporodním obdobím u matky i novorozence. Maximální pozornost je věnována co nejpřirozenějšímu průběhu porodu s ohledem na zdravotní stav rodičky i dítěte. Poporodní péče o matku a fyziologického novorozence je zajišťována oddělením šestinedělí a novorozeneckým oddělením. Je poskytována jednak gynekology, jednak pediatry systémem rooming-in, který umožňuje stálý kontakt matky s dítětem. Matka je personálem postupně informována a edukována v péči o novorozence – v oblasti kojení, přebalování, koupání a péče o kůži a pupík.

Lékaři a sestry matce napomáhají orientovat se v projevech novorozence a podporují její spontánní reakce na ně. Jejich cílem je maximální spokojenost maminek a jejich jistota v péči o novorozence.

Klíčová je také podpora rozvoje laktace u matky a kojení novorozence. Ke kojení se miminko přikládá do třiceti minut po porodu. Každá kojící matka má možnost využít služeb laktační poradkyně a porodnice dodržuje všech 10 kroků k úspěšnému kojení.

Kardiovaskulární onemocnění
Kardiocentrum, Nemocnice České Budějovice
Patří mezi 12 komplexních Kardiovaskulárních center v ČR. Na jeho provozu se podílí kardiologické a kardiochirurgické oddělení, cévní chirurgie, angiologie a intervenční radiologie. Centrum poskytuje diagnostickou, léčebnou i preventivní péči, stěžejní činností je péče o nemocné s ischemickou chorobou srdeční, chlopňovými vadami srdce, poruchami srdečního rytmu a dále o nemocné s těžkými formami srdečního selhání. Ve spolupráci s interními odděleními ostatních nemocnic v regionu a s územními středisky záchranné služby jsou nemocní s akutním infarktem myokardu na oddělení ošetřováni přímou koronární angioplastikou, což je v současné době nejmodernější způsob ošetření srdečního infarktu.

Kardiochirurgové zajišťují péči v celém spektru operací srdce a velkých cév s výjimkou transplantačního programu, s využitím mimotělního oběhu i bez něj.

Vedle standardních přístrojů pro kardiochirurgickou praxi disponuje centrum nejmodernějšími přístroji pro léčbu srdečních arytmií, monitorovací technikou, videoskopickým zařízením a zařízeními pro podporu srdeční činnosti.

Onkologická onemocnění
Masarykův onkologický ústav, Brno
Masarykův onkologický ústav (MOÚ) v Brně je specializovaným onkologickým centrem s nadregionální působností, které má certifikát kvality Spojené akreditační komise ČR (SAK ČR). Zajišťuje komplexní onkologickou péči, která zahrnuje prevenci, epidemiologii, diagnostiku, jednotlivé modality protinádorové léčby i rehabilitaci. Ústav se zaměřuje na vědecko-výzkumnou činnost včetně základního výzkumu. Je to pracoviště s pre- i postgraduální výukou lékařů a zdravotníků a s osvětovou činností zaměřenou na širokou veřejnost. Ročně je zde hospitalizováno téměř 10 000 pacientů a v ambulancích ošetřeno na 200 000 lidí.

V současné době jsou v MOÚ uplatňovány nejnovější postupy v internistické (cytostatické, hormonální a biologické) léčbě.


Ústav je zařazen do evropských i světových klinických studií, při kterých se klinicky ověřují účinky nových léků nebo nové kombinace chemoradioterapie. MOÚ v Brně je onkologickým centrem, kde jsou na jednom místě soustředěny všechny medicínské obory nezbytné pro zajištění komplexní onkologické léčby solidních nádorů u dospělých pacientů.

#Markéta Schinkmannová

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: I doktor se někdy splete. Pro druhý názor můžete ke konkurenci i na internet