AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Invalidita může potkat každého z nás

Pod pojmem invalida si většina z nás představí člověka o berlích po těžkém úraze nebo na vozíčku. Pravda je ovšem taková, že naprostá většina (95 %) invalidit je způsobena nemocí, a nikoli úrazem. Které nemoci nám nejčastěji znemožňují pracovat na plný úvazek?

Třeba usměvavá sousedka kolem čtyřicítky, co ji občas potkáte u výtahu, trpí roztroušenou sklerózou, která z ní udělala invalidu 2. stupně. Ani rakovinu nebo kardiovaskulární nemoci nepoznáte na první pohled, stejně tak nemá člověk na čele napsáno, že trpí klinickou depresí. Celkově u nás v loňském roce pobíralo invalidní důchod přes 425 tisíc lidí. Neboli 6 procent populace v produktivním věku je invalidních, a to není málo. Proto není od věci se o sebe starat a pro sichr mít ještě i dobrou životní pojistku.

Nemoci z blahobytu
Máme se dobře. Příliš dobře. V minulých dobách lidé umírali morovou ranou, na tyfus, tuberkulózu nebo „obyčejnou“ chřipku. Díky neúnavné práci lékařů a vědců se, přinejmenším ve vyspělých zemích, těchto nemocí bát nemusíme. Žijeme déle. Příroda však vynalezla nové metly lidstva a těmi jsou právě civilizační onemocnění.

Každý třetí člověk v ČR si v průběhu svého života od lékaře vyslechne diagnózu nádorového onemocnění.

A každý čtvrtý na ni bohužel umírá. Po vítězném boji s onkologickým onemocněním přichází radost, která ale může být zkalena hořkostí trvalých následků, které zanechala náročná léčba. Až polovina žen, které onemocněly rakovinou prsu a zhoubného bujení se zbavily, končí následkem chemoterapie i nemocí samotnou v invalidním důchodu. Namísto zaslouženého odpočinku a klidu pak žena řeší nemalé finanční potíže. Ono totiž vyžít jen z důchodu není žádná legrace.  

Mohlo by vás také zajímat: Hlavní hrozbou pro naše zdraví jsou nemoci z blahobytu

Nejen tělo stůně
Počet lidí, kteří se ocitnou v invalidním důchodu následkem psychické nemoci, je překvapivě vysoký. Lidé s duševní poruchou tvoří téměř čtvrtinu všech invalidů! O schopnost plnohodnotně pracovat je nejčastěji připraví schizofrenie, bipolární afektivní porucha, případně skutečně výživný „kompilát“ těchto nemocí – schizoafektivní porucha.

Důchodová realita
Výše invalidního důchodu se počítá podle stupně invalidity, který určí lékař posudkové komise. Průměrná výše invalidního důchodu 3. stupně je u nás necelých 11 000 Kč. 

Odpovídá tato částka vašim měsíčním nákladům? Pokud ano, jste šťastný člověk. S největší pravděpodobností jsou však vaše výdaje o mnoho vyšší. Nejlepší je samozřejmě zůstat zdravý a my vám to ze srdce přejeme. Přesto je dobré myslet na zadní kolečka a pojistit si životní úroveň pro případ, že se k vám vaše zdraví obrátí zády!

#Markéta Schinkmannová

Žijete aktivně a zodpovědně? U pojišťovny AXA můžete získat slevu až 25 % na vybraná pojištění invalidity s rizikovým životním pojištěním.

Chcete se dozvědět víc o nemocech, které invaliditu způsobují nejčastěji? Mrkněte na speciální microsite, kterou jsme o problematice zdraví a nemoci připravili.

Bude vás také zajímat: Neviditelná závislost: spotřeba léků proti bolesti stále roste

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)