Možná si říkáte, že jen chodit přece nestačí. Vždyť chodíte každý den, a stejně se vám dělá špíček! A kdo nevypotí litr potu v posilce, nemá nárok mluvit o fyzické aktivitě. Záleží ale, jaké jsou vaše cíle. Pokud si chcete zlepšit kondici a hlavně neignorovat důležitost duševní hygieny, bohatě vystačíte s tím, když se každý den do práce nebo do školy dopravíte po svých. Zní to jako brnkačka? Představte si to pět dní v týdnu. Ne jen těch letních sluníčkových, po svých půjdete, i když lije, mrzne a celým tělem a duší budete toužit sednout do auta nebo do MHD.
Mohlo by vás také zajímat: Kašlete na fitko, teď frčí streetworkout
Kolik kilometrů si mám naordinovat?
Doporučená týdenní dávka středně náročné fyzické aktivity je 150 minut. To potvrzuje i náš známý internista a předseda České internistické společnosti Richard Češka: „Ve velkých studiích bylo prokázáno, že pětkrát týdně 30–40 minut dokonce jenom rychlé chůze je dostatečné.“ Takže třeba půlhodinku svižné chůze v týdnu a o víkendu si můžete dát trochu povalování na gauči. Nebo si dáte v pondělí oraz, protože v neděli si dopřejete procházku do přírody, ta zase poslouží jako skvělá obrana proti depresi a špatné náladě. „Fyziologicky jsme přizpůsobeni pravidelné pohybové aktivitě mírné intenzity, několik hodin denně,“ říká Zdeněk Hamřík z olomoucké fakulty tělesné kultury, kde se výzkumu prospěšnosti fyzické aktivity věnují dlouhodobě. S tím ale tak úplně neladí sedavý způsob práce, které se mnozí z nás věnují.
A ani naše děti z průzkumů nevycházejí zrovna nejlíp, pohybová aktivita každý rok klesá i u nich.
Choďte do práce šťastnější
Chůze stejně jako jiná aerobní cvičení je dobrá pro vaše srdce a plíce, působí příznivě na kardiovaskulární systém, zlepšuje kvalitu spánku a v neposlední řadě prospívá vaší hlavě. A je to zadarmo! Nejenže ušetříte za permanentky do fitness center (které jste si koupili v návalu přesvědčení, že tentokrát už to určitě dáte, a od té doby je nemůžete najít), ale opravdu zkušení chodci se časem rozloučí i s tramvajenkou a auto mají jen na výlety. Možná vám nejdřív bude připadat jako hrozný nápad vstávat o půl hodiny dřív, abyste mohli jít pěšky, ale vaše hlava i tělo vám to zanedlouho několikrát vrátí. Budete zdravější, klidnější, utříbíte si myšlenky a jako malý bonus ještě kolikrát objevíte skrytá zákoutí vašeho města. Možná se čas od času ztratíte, ale je důležité udržovat si v životě i trochu toho dobrodružství.
Podle britské zprávy Walking Works by pravidelná chůze mohla zachránit desetitisíce životů ročně a taky rapidně snížit počet lidí diagnostikovaných s cukrovkou. Z kalifornského šestiletého pozorování vzorku lidí mezi 18 a 80 roky se dokonce ukázalo, že svižná chůze snižuje riziko srdečních chorob o něco víc než běhání (u chůze to bylo kolem 9% snížení, běh dopadl o pět procentních bodů hůř). Při chůzi se navíc stejně jako u každého jiného cvičení vyplavuje serotonin. Pocit štěstí nebo třeba jen dobré nálady po procházce vás tak bude motivovat vydat se pěšky i příště. Ale samozřejmě čas od času je to vždycky tak trochu záležitost síly vůle.
Naučte se chodit pořádně
Ačkoli na chůzi není nic komplikovaného a je velmi nízká pravděpodobnost, že se při ní zraníte, pár zásad přece jen dodržujte. Snažte se nehrbit, bradu držte rovně, nekoukejte do telefonu – zkuste místo toho pozorovat věci kolem sebe. A stejně jako po každém jiném cvičení neopomíjejte závěrečné protažení, nohám dopřejte krátkou masáž, nebudou vás následující den tolik bolet. A jestli je pro vás přeci jen těžké zpomalit nebo to máte do práce prostě až moc daleko, jeďte na kole, longboardu nebo koloběžce.
Způsob dopravy na vlastní pohon je mnohem optimističtější než mačkání se v tramvaji nebo postávání v zácpách s nadávkami, proč všichni ti lidi v okolních autech nemohli jet sockou.
Po suchém únoru zkuste květen po svých
Pokud jsme vás aspoň trochu namotivovali, a navíc máte rádi výzvy, máte teď ideální příležitost se hecnout a prospět zdraví svému zdraví i ovzduší. Jednak se konečně začíná oteplovat a pobyt venku se stává snesitelnějším a jednak v květnu začíná akce hnutí Auto*Mat s příznačným názvem Do práce na kole. Koná se každý rok a loňského sedmého ročníku se účastnilo na 13 tisíc lidí v celé České republice. Způsob dopravy si můžete vybrat podle vlastních preferencí, ale měli byste využít vlastní bezmotorový pohon. Takže běžet, jít, jet na jednokolce, to už je na vás.
Zaregistrovat se můžete tady, buď jako jednotlivec, nebo vytvořit tým. Za startovné dostanete tričko, vstup na další pořádané akce a hlavně možnost vyhrát některou ze soutěžních kategorií. Pro ty méně sportovně nadané je tu i soutěžní kategorie pro nejvíc kreativního chodce/běžce/jezdce. Podmínky všech soutěží najdete na stránkách akce. Startovné si můžete pořídit až do konce dubna, ale moc s tím neotálejte, čím dřív koupíte, tím to budete mít levnější. Jo a část peněz bude věnována na rozvoj cyklo infrastruktury vašeho města, takže se vám příští rok pojede líp. Tak to zkuste, třeba se v květnu bude ve vašem městě lépe dýchat. A vám se po pár prvních bolestivých zápasech s neprotaženými svaly bude lépe hýbat.
Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.
Přečtěte si také: Nespí jen zoufalci. Odstartujte svou spánkovou revoluci