Obyvatelé Arabského poloostrova dost dobře věděli, proč si kávu tak strašně moc chránit. Ještě v 17. století hrozily pěstitelům obrovské peněžité tresty za snahu prodávat zelená zrna kávy za hranice domoviny. Arabové znehodnocovali varem semena, kvůli kterým by se začala pěstovat káva jinde než u nich. Obchodníci na základě státních opatření měli v rukou exkluzivní zboží a obrovsky zbohatli. Netrvalo ale dlouho a vychytralým Holanďanům se povedlo zrnka propašovat i pod pohrůžkou setnutí hlavy. Na základě risku zpřístupnili kávu i střední společenské vrstvě. Trvalo však téměř dvě století, než se horkého černého nápoje mohl napít i zcela běžný Evropan.
Černá dlouhověkosti
I když popíjíme kávu již nějakou chvíli, stále neznáme všechny účinky, které má na naše zdraví. Už ale víme, že kvalitní káva obsahuje vysoké množství antioxidantů, vitaminů a především kofeinu. Právě on se dostal v posledních letech do hledáčku vědců. Mnoho studií poodhalilo, co skrývá. Jeden z posledních výzkumů Stanfordovy univerzity poukázal na možné pojítko mezi zvyšujícím se průměrným věkem moderní civilizace a pitím nápojů s vysokým obsahem kofeinu.
Série testů prováděná po dobu několika let na 100 objektech potvrdila, že u lidí, kteří konzumovali kofeinové nápoje, především kávu, se v krvi vyskytovalo více protizánětlivých látek.
A to podle mikrobiologa Marka Davise vede ke zvýšení délky života. „Ukázali jsme možnou spojitost mezi konzumací kofeinu a dlouhověkostí. Díky důkladnému laboratornímu výzkumu jsme pravděpodobně narazili na tělní mechanismus, který za tím stojí,“ uvádí vedoucí projektu.
Přírodní bojovník proti bolesti
Tím ale výčet zázračných vlastností nekončí. Pokud často trpíte bolestmi hlavy, pijte kafe! Kofein funguje zčásti i jako analgetikum. Samotné šálky kávy bolest sice nezastaví, ale zmírní. Soubor studií, na kterých se dohromady podílelo zhruba sedm tisíc dvě stě lidí z celého světa, efekt potvrdil. Subjekty byly rozděleny na dvě skupiny. Jedni si při začátku potíží s hlavou dali ibuprofen a zároveň kofeinovou tabletku. Druzí pouze analgetikum. Podle zaznamenaných časových údajů se u první skupiny úleva objevila o několik minut dříve. Potlačení bylo zároveň mnohem efektivnější než u druhé skupiny.
Radostné pití
I když výsledky byly jednoznačné, nikdo nedokázal přijít na to, proč tomu tak je. Pravděpodobně ale nejde o žádnou velkou záhadu. Kofein zrychluje tok krve. Tím pádem by se účinná látka z prášku proti bolesti mohla rychleji dostat do krevního oběhu.
Do hry vstupuje také fakt, že kofein zlepšuje náladu.
Kombinace rychlejšího proudění krve a více vyplaveného serotoninu tak může být klíčem k zázrakům, které kofein dělá v našem těle. Navíc pokud jste opravdoví milovníci kávy, hormonu štěstí se ve vás objeví mnohem více.
Pro dříče i studenty
Kofein samozřejmě není obsažen jen v kávě. Obdobným zdrojem dokáže být i kvalitní čaj. Existuje i možnost užívání syntetického kofeinu v podobě tablet. Oblíbený je především mezi sportovci. Ale nejenom mezi nimi. Rozhodně se hodí i pracovníkům, kteří vykonávají těžkou manuální práci. Anebo studentům učícím se do východu slunce. Jak už to ale bývá s uměle vytvořenými látkami, nemají takovou sílu jako přírodní. Proto pokud není nutné sahat po syntetickém kofeinu, rozhodně se vyplatí udělat si chvíli čas na přísun v přirozené podobě. Například i v čokoládě, která kofein obsahuje díky kakaovému prášku. Ne každému káva chutná, ale hnědému zlatu neodolá nikdo.
Kofeinová společnost
Vždy samozřejmě platí „všeho s mírou“. Téměř léčivá pochutina se při velké spotřebě stane opakem.
Nadměrná konzumace kofeinu v jakékoliv podobě vede ke zdravotním potížím.
Bolestem břicha, náhlé změně nálad, poruchám spánku a mnohým dalším. Vše se odvíjí od míry přesahu doporučeného množství, které je podle doktorů zhruba 300 miligramů na den, tedy tři šálky. Nemluvě o tom, že na kofeinu si dokáže člověk vybudovat i závislost. Právě proto je kafe tak oblíbené a dělá radost ho popíjet. Globální produkce a prodej čokolády, kávy a čaje tomu všemu jen nasvědčuje. Mnoho odborníků zvyšující se konzumace znepokojuje. Čím je lidstvo starší, tím více kofeinu potřebuje!
Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.
Mohlo by vás také zajímat: Věčné mládí pro všechny? Jak vědci i startupy dohánějí Věc Makropulos