Jsou studené sprchy dobré pro vaše zdraví?

Životní styl
Většina wellness center, zdravotníků i masérů doporučuje sprchovat se studenou vodou. Mají pro to jednoduché vysvětlení. Předpokládají, že studená až ledová voda podporuje imunitu a odhání nemoci. Dále zvyšuje odolnost vůči stresu, dodává energii, poskytuje úlevu a zachovává dobré duševní zdraví. Přesvědčilo vás tohle všechno, abyste chodili každé ráno pod ledovou sprchu?

ledova-sprcha-01

Téma ledových sprch opět vyplulo na povrch kvůli nové nizozemské studii. Podle ní lidé, kteří si pustili každý den ledovou sprchu, se rychleji dokázali dostat z nachlazení a některých virových onemocnění. Nemuseli v práci nebo ve škole zameškávat tolik dní jako ti, kteří se pod studenou vodu neodvažují jít.

Sprcha místo kávy
Nizozemské studie se zúčastnilo 3000 lidí. Spočívala v tom, že všichni chodili každý den pod ledovou sprchu po dobu třiceti dní a poté podávali zprávy o tom, jak se cítí. Dva lidé ze tří se rozhodli, že ledové sprchy budou podstupovat i nadále. Většina účastníků se shodla na tom, že je třicetidenní výzva nabila velikou energií. Zhruba tolik, jako by si dali každé ráno jednu kávu.

Šokované endorfiny
Jedna z účastnic nizozemské studie Sophie Kreitzberg tvrdí: „Každý den po dobu třiceti dní jsem se sprchovala ledovou vodou a cítila jsem se zatraceně dobře téměř celý den. Doporučila bych to všem bez ohledu na věk. Nabije vás to energií a zlepší náladu.“ Nizozemská studie také prokázala, že lidé, kteří se chodí trápit každý den pod ledovou sprchu, se cítí více bdělí a zvládnou déle udržet pozornost v práci či ve škole. Dokonce dokážou podat lepší výkon. Při puštění ledové vody na své tělo ucítíte šok a začnete se automaticky zhluboka nadechovat. Zrychlí se vám tep, srdce začne bít jako o závod a uvolní se vám v mozku endorfiny (hormony štěstí).

Máte depku? Dejte si sprchu.
Experimentů s ledovou sprchou neustále přibývá, protože mají na lidi dobré dopady. Lékaři se je snaží aplikovat na různé nemoci či poruchy, kterými někteří jedinci trpí. Britský lékař Christoffer van Tulleken se zaměřil na léčbu pacientů s depresí pomocí této metody. Sarah, jeho pacientka, brala antidepresiva celých osm let v kuse. Lékař jí řekl, že má na sebe každý den pustit ledovou sprchu, aby se jí zlepšila nálada. Hádejte, co se stalo? Zabralo to. Sarah již netrpí tak silnými depresemi jako dříve. Sama potvrdila, že po každodenní studené sprše se cítí psychicky mnohem lépe.

Ráno moudřejší večera
Ledová voda není pro nikoho příjemná. Obzvlášť pokud se chcete ochlazovat ráno, což by měl dělat každý, kdo se pro to rozhodne. Má to totiž největší účinky. Ranní studené sprchy nabijí tělo energií, vzpruží ho a dodají mu dobrou náladu. Neváhejte a postavte se ledové výzvě čelem. Prospěje vám to.

#Eva Vogelová

Bude vás také zajímat: KVÍZ: Víte, čím ochránit svůj mladistvý vzhled?