jóga pro zlomené srdce

Máte zlomené srdce? Speciální lekce jógy vám pomůže

Pohyb
„Unbreak My Heart,“ zpívá ve své slavné hitovce Toni Braxton. Kéž by to bylo tak snadné. Pustit tlačítko Play na přehrávači a všechna bolest zlomeného srdce je tatam. Počkat? Lekce jógy v našem článku přesně tohle umí. Zmáčkněte Přehrát, následujte pokyny lektorky a vašemu bolavému srdíčku se uleví.

Zlomené srdce je něco, čím si prošel téměř každý z nás. Ať už se jedná o rozchod, nebo ztrátu někoho blízkého. Výčitky, pokles sebevědomí, zpřetrhané city i pouta, nejistota a neodbytné otázky, na které marně hledáme odpověď; to všechno se v našem těle hromadí a vytváří téměř nesnesitelnou emoční i tělesnou tíži. Svět kolem rázem přestane existovat a jediné, co jsme schopni si uvědomovat, je pocit absolutního zmaru. Nejkrásnější romantické chvíle nebo vzpomínky vystřídá temno a deprese.

Syndrom zlomeného srdce

Medicína pro to má dokonce přesný termín: syndrom zlomeného srdce. Podle lékařů v některých případech vykazuje stejné příznaky jako infarkt myokardu. Pociťujeme bolest na hrudi, dušnost, úzkost a zvýšenou srdeční aktivitu. Trápí nás nespavost a zároveň klesá hladina oxytocinu, takzvaného hormonu lásky. Místo něj se vyplavuje stresový kortizol, a my tak najednou před sebou vidíme jen slzy, trny a nepřekonatelné kopce. Sebemenší úkol je nad naše schopnosti, protože se můžeme soustředit pouze na prohrabávání minulosti nebo odstříhávání partnera ze společných fotek.

Říká se, že nejlepším lékařem je v takovém případě čas, který zahojí všechny rány. Pokud ale hledáte něco, co vám se zlomeným srdcem pomůže už teď, jste na správném místě. Nabízíme vám speciální jóga lekci, která uleví vašemu srdci i hlavě. Jak říká lektorka jógy Kristýna Styblíková: „Ve vypjatém období je náš dech mělký a rychlý, jako bychom se nemohli pořádně nadechnout. Proto se při lekci zaměříme na jeho zklidnění a prohloubení. Budeme se soustředit na uvolňující dlouhý výdech, což nám umožní se znovu nadechnout z plných plic.

Jóga, aromaterapie a speciální playlisty

Kristýna nás vezme na jóga seanci, jejímž cílem není se zničit a přijít tak na jiné myšlenky, ale spíš postupně odplavovat všechny ty bolístky, pohladit se a připomenout si, že nic v našem životě netrvá věčně. Čas strávený s jógou si můžete zpříjemnit aromaterapií a použít esenciální olejíčky. Při emočním vypětí se doporučuje například růže nebo smil (slaměnka). Zkusit můžete i speciální playlisty, najdete je pod názvem „heart chakra healing“, které jsou údajně naladěny do tóniny vibrace srdce a podporují procesy emočního „hojení“.

V jóga lekci se střídají záklony pro jemné otevírání hrudníku s uklidňujícími předklony plnými bezpečí. Věnovat se budeme také oblasti čakra anaháta, tedy prostoru srdce, a nezapomeneme ani na ostatní energetická místa v těle. Zaměříme se také na pozice, které míří na oblast solar plexus pro načerpání vnitřní síly. Zbavíme se těžkých myšlenek, necháme vyplavit svou bolest a znovu najdeme rovnováhu a klid. Jak lektorka sama shrnuje: „Jóga tady není proto, abychom na hodinu dělali, že naše problémy neexistují, ale proto, aby nám je pomohla zpracovat.“

Autor fota, videa: Gymbee, Pexels.com