Jak přežít dlouhou štreku s děckama v autě

Auto a mobilita
Léto vás prověří. Jestli pojedete s dětmi autem někam do tramtárie nebo je povezete na několik týdnů k babičce na Moravu nebo ještě dál, budete potřebovat pár fíglů, které potomky zabaví. Jinak se ze samého „už tam budem?“ vytočíte tak, že nebudete daleko od pořádné šlamastyky.

Pamatujte, že děti ještě neobjevily všechno, co nás už nudí. Jestli na to mají věk, dejte jim klasickou mapu a můžou sledovat cestu a hledat, co zajímavého je v okolí. Cesta se přirozeně rozdělí na úseky a ty se snáz přečkají. Taky se možná nebudou furt ptát, jak dlouho ještě je budete držet přikurtované v sedačce, když vidí, že ještě přes půl republiky. Navíc můžou vyhlížet hrad, zámek, tunel nebo skály, které jsou před vámi. Případně jim zapněte navigaci a můžou se pěkný kus cesty zabavit. Ale jasná věc – na nějakou velkou vzdálenost jim to nevydrží.

Udržet klid na zadní sedačce
A tak, až kouzlo s mapou pomine, je čas na další triky. Pamatujte, že hlavní je děti zklidnit, což se nejlíp povede tím, že je něčím zaměstnáte.

Povel „Koukej z okna a nezlob“ nikam nevede.

Zaměstnejte těm malým šídlům ruce nějakou manuálně náročnou hrou a ještě pomůžete s jejich mentálním rozvojem. Třeba takové hry s nití – namotají si ji kolem prstu v nějakém vzorku a ten se na prst na chvíli otiskne. Nebo ruční pantomima – můžou pomocí gest popisovat, co se děje, nebo můžete hrát oblíbenou hru Hádej, kdo jsem. Jenom řidiče z toho raději vynechte. Jestli máte v autě nějakou šikovnou podložku, můžou děti malovat, co vidí za oknem nebo co budou všechno vyvádět u babičky.

Mohlo by vás také zajímat: Čím více chováte děti, tím chytřejší budou, říká studie

Ruce už jsme zaměstnali, co zkusit ještě mozek. Hlavní totiž je odvést pozornost od faktu, že taková cesta je hlavně pořádná nuda. Tak třeba hra nazvaná Začíná to na… Hádáte věci začínající na nějaké písmeno, které jeden z hráčů řekne. Případně se staršími dětmi zkuste slovní fotbal a se školáky můžete vyloženě hrát na vyprávění příběhů. Jeden řekne větu, další přidá další a tak pořád pryč, až je příběh pořádně zamotaný, veselý nebo švihlý.

Servisní tým v akci
Když už máte ze všeho brebentění v autě hlavu jako pátrací balon, je ideální chvíle natankovat. Přestávka na pumpě se taky může změnit v hru, kde má každý nějaký úkol podle věku a toho, co zvládne. Umýt okna, vysypat smetí z auta, koupit něco na cestu apod.

Dejte každému členovi posádky úkol a rozežeňte je za jejich plněním. Udělejte z nich servisní tým.

A když to chcete hodně promakat, nějaký čas před pumpou je zaměstnejte tím, že si budou vymýšlet úkoly nebo jména, která budou v servisním týmu mít. A jestli narazíte na pumpu, kde mají hřiště, klouzačky, bistro a dá se tam chvíli pobýt, rozhodně to udělejte. Děti se samy zabaví, protáhnou, proběhnou, unaví a vy si dáte dnes už své šesté kafe. Že cesta bude o to delší? Jasně, ale ona ta husa u babičky už stejně nikam neuteče.

Paralyzér s obrazovkou
Samozřejmě vždycky tu je dnes moderní digitální zábava. Záleží jen na vašich možnostech. Tak či tak nějaký ten tablet, mobil nebo autokino děti zaměstná, zabaví a čas i cesta jim pěkně utečou. Zkuste třeba audioknihy, písničky, oblíbené pohádky, a když jim to všechno ještě pustíte do sluchátek, možná se raz dva dočkáte té kýžené chvíle, kdy vám děti v autě na dlouhé cestě na ty nejlepší prázdniny všech dob… usnou. A to je prostě nejlepší způsob, jak ujet dlouhou cestu s dětmi v pohodě a bez karambolu.

#MartinGroman

Protože určitě za volantem taky trávíte pěknou část života, mrkněte na náš blog se spoustou rad pro řidiče Rád řídím. K čemu je dobrá škola smyku, co dělat při dopravní nehodě a podobně. Nikdy nevíte, jednou se to může hodit. Hezké čtení!

Přečtěte si také: Slunce, seno, zlomeniny aneb Hitparáda prázdninových úrazů