AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Slunce, seno, zlomeniny aneb Hitparáda prázdninových úrazů

I letošní letní prázdniny byly sezónou úrazů. Zatímco školáci si je jistě užili naplno, rodiče jako každý rok tiše trnuli a modlili se, aby se dětem tentokrát všechny ty zlomeniny, odřeniny, popáleniny a vyvrknutí vyhnuly. A aby zůstalo jen u drobných škrábnutí. Ale s nárůstem úrazů to bylo stejné, jako každý rok. A nejen u […]

skok do vody

I letošní letní prázdniny byly sezónou úrazů. Zatímco školáci si je jistě užili naplno, rodiče jako každý rok tiše trnuli a modlili se, aby se dětem tentokrát všechny ty zlomeniny, odřeniny, popáleniny a vyvrknutí vyhnuly. A aby zůstalo jen u drobných škrábnutí. Ale s nárůstem úrazů to bylo stejné, jako každý rok. A nejen u dětí.

Doslova “historkou z natáčení” se může pochlubit Laďka z Kladna, která jako malá jezdila na prázdniny k babičce do vesničky u Čáslavi. Babička měla domácí zvířata, se kterými Laďka ráda pomáhala. „Zrovna jsem srpem žnula čerstvou trávu králíkům, když jsem na levé ruce zahlédla pavouka. Já je fakt nesnáším, mám z nich fobii. Tak mě nenapadlo nic lepšího než se po něm tím srpem ohnat.“ Jen díky rychlému ošetření na pohotovosti nepřišla o prsty.

Kdo je sám sobě nejnebezpečnější
Ročně lékaři v chirurgických ambulancích po celé ČR ošetří na 75 000 dětí s různě závažnými druhy úrazů. Až 30 000 dětí musí být hospitalizováno a 3000 mají trvalé následky. Rizikovou skupinou jsou hlavně chlapci ve věku 13–16 let, kteří houfně padají z kol, stromů, skateboardů, skáčou do vody, sportují a celkově riskují víc než stejně staré dívky. Přesto na tom malí kluci nejsou ještě nejhůř. Podle primáře chirurgického oddělení Nemocnice Mělník MUDr. Jana Roháče je spolehlivě trumfnou muži čerstvě dospělí a ti ve středním věku.

zlomená ruka
Malí kluci houfně padají z kol, stromů, skateboardů, skáčou do vody, sportují a celkově riskují víc než dívky.

„Nejvíce úrazů je spojeno se sportem, zejména rekreačním.“ říká. A která sportovní aktivita je vůbec nejrizikovější? O tom mají nejlepší přehled pojišťovny. „Vůbec nejhorší úrazy, často s trvalými následky, vznikají při skocích do vody,” uvádí například Jana Rodová z pojišťovny AXA.

Přibývá i řezných a tržných ran a popálenin. Lidé v létě grilují a často se zraní už při přípravě občerstvení. Když se nestihnou pořezat nebo popálit, předhánějí se v atletických dovednostech a lámou si ruce i nohy při nepovedených sportovních výkonech.

Pozor na to, s kým žijete pod jednou střechou
Nebezpečný vám může být i předškolák. To takhle jednou maminka z Prahy, nadšená golfistka, vysvětlovala svému pětiletému Zdendovi, v čem spočívá tajemství dobrého úderu. Zdenda držel hůl v ruce poprvé v životě a máma stojící za ním říkala, že je potřeba hlavně pořádný nápřah. Záhy se ukázalo, že synek má švih jako Tiger Woods, ovšem s mířením to už bylo slabší.

Trefil maminku přímo do nosu a krev jen stříkala.

„Trenérka“ jela urychleně na pohotovost, ale tam ji kromě ošetření čekalo i pořádné vysvětlování – nejen lékařům, nýbrž také policii. Lékaři si totiž mysleli, že takový masakr v obličeji nemůže způsobit pětileté dítě a pojali podezření, že žena chrání jiného násilníka, takže přivolali i strážce zákona.

 

Dnešní senioři nechtějí zůstávat pozadu
Mezi aktivními seniory je kromě pádů z kola trendy padat i z kolečkových bruslí. Obojí pro ně často znamená zlomeniny a otřesy mozku. Nikdo by tudíž neměl zapomínat na používání ochranných pomůcek, tedy přileb a chráničů kloubů. Dobrá zpráva je, že lékaři mnohem častěji než dříve zlomeniny operují a mnohem méně sádrují. Doba léčby se tím zkrátí až o polovinu.

senioři
Seniory už nebaví padat jen z jízdních kol. Nově padají i z kolečkových bruslí a pořizují si při tom zlomeniny a otřesy mozku.

Bolí to? Nechte si to zaplatit
Spoustu (nejen) letních dobrodružství si zapamatujete navždycky, ale ne pokaždé z příjemných důvodů. Občas je to bohužel kvůli tomu, že si odnesete trvalé následky. Své o tom vědí opět v pojišťovnách. „Nemusí to být nic hrůzostrašného. Mezi trvalé následky počítáme třeba i ztrátu zubu nebo sníženou hybnost kloubu po relativně banálním úrazu. Od roku 2010 do současnosti jsme jen v České republice na úrazových pojistkách proplatili více než 64 milionů korun,“ vypočítává opět Jana Rodová z pojišťovny AXA. Slováci si přitom s Čechy nijak nezadají, AXA jim za stejné období vyplatila skoro 3 miliony eur.

Statistiky dokazují, že nejen letních úrazů s různě vážnými trvalými následky v průběhu let stále spíše přibývá. Stačí špatně doskočit a je to. Když máte dobré a výhodné úrazové pojištění, bolí to sice stejně, ale následky se snášejí mnohem líp. Stačí se zeptat kohokoli, komu se něco podobného stalo. Nebudete hledat dlouho, jsou to desítky tisíc lidí ročně…