Investování jako nový koníček?

Finance
Už jste vyzkoušeli vše možné od jízdy na kole, golfu, po sbírání známek a nyní chcete vyzkoušet nový koníček – například v podobě investování? Určitě chcete mít jistotu, že neuděláte přešlap a nepřijdete o veškeré své úspory.

Jak se říká: „dvakrát měř, jednou řež“. V případě zhodnocování peněz to platí dvojnásob. Pořádná příprava a edukace jsou tedy nezbytnou součástí úspěchu.

Pokud jste úplný investiční nováček, nebojte, přinášíme vám pár tipů a pouček, které vám mohou pomoci v základní orientaci nebo vás přinejmenším zbaví strachu z tohoto „koníčku“.

Vzdělávejte se

Všichni víme, že škola je základ života. To vždy platilo a platit bude, věřte nebo ne, ve všech sférách našeho života. Ať už chcete umět vařit dobré kafe, nebo investovat. V obou případech budete muset těmto činnostem věnovat více času a projít různými kurzy. Baristické kurzy necháme stranou, ale pojďme se podívat jaké možnosti nabízí česká investiční scéna pro začínající investory.

Kurzy investiční gramotnosti

Kouzlem dnešní doby je možnost online připojení a přístup téměř ke všemu, co člověk potřebuje. Poučenějším investorem se můžete stát například díky online kurzům, některé jsou placené, jiné zadarmo. Například na www.seduo.cz, můžete absolvovat kurz finanční a investiční gramotnosti, a to zcela zadarmo. Celý kurz má 13 lekcí a celková délka videí má hodinu a půl. „Expertem na finance“ se tak můžete stát dříve, než uvaříte oběd ?.

Internetový magazín www.peníze.cz nabízí sérii celkem deseti investičních „kurzů”. Čtenář se tak přiučí novým poznatkům skrz desítky zajímavých a krátkých článků. Obtížnost investiční problematiky stoupá společně s obtížností kurzu.

Kurzů investiční gramotnosti je nespočet. Stačí jen hledat. V některých případech vaše první investice bude právě do podobného kurzu. Ty placené se pohybují kolem 1300 Kč za „hodinu“ kurzu.

Kniha, přítel investora

Pokud jste spíše samouci, zvažte možnost odborné literatury. V každém knihkupectví naleznete nespočet knih, které se zabývají problematikou investování. Zkuste se inspirovat například knihou „Naučte se investovat“, kterou napsal Daniel Gladiš.

Tři pravidla pro investora

Dalším pilířem pro začínající investory je, zapamatovat si nejzákladnější pravidla. Ty znějí takto: „Rozdělit, přemýšlet a myslet kriticky“. Nechápete? Vysvětlíme.

Investici rozdělte

Rozdělování investic je jako tříchodové menu. Také nespořádáte pouze hlavní chod, nebo dezert. Přejedli byste se, bylo vám špatně a vy litovali. Podobné je to i u investic. Nedávejte veškeré své peníze do jednoho produktu, či služby, ale rozdělte je. Vyhnete se pak nepříjemnostem pokud jeden z vámi zvolených produktů nebude výdělečný, v tom horším případě, pokud zkrachuje úplně. Rozdělení investic na více dílů je nejen bezpečnější, ale i prospěšnější.

Buďte o krok napřed

Před investicí se rozmyslete co vlastně očekáváte. Opět, investování můžeme promítnout na každodenní činnosti, jako je třeba snaha zhubnout, nebo přestat kouřit. Také se musíte zaměřit na to, co vlastně chcete dokázat a v jakém časovém horizontu, jinak se vytouženého výsledku nikdy nedočkáte.

Napřed si tedy sedněte a s tužkou a papírem si stanovte, jaké cíle máte do budoucna a hlavně jaké finanční prostředky máte momentálně k dispozici.

Kritické myšlení

Nepodléhejte prvnímu dojmu. Jakožto lidské bytosti jsme velmi ovlivnitelní, je poměrně těžké zachovat čistou hlavu a odolávat i tomu neodolatelnému. V případě investování je to dost důležité pravidlo a na své váze nabírá v dnešní době, kdy lidé sledují trendy víc, než kdy dřív. Důležité tedy je nepodléhat prvotním nutkáním a vrátit se k pravidlu č.2, tedy investice promýšlet.

Zbavte se ostychu a předsudků

Stále platí, že štěstí přeje připraveným. Pokud jste začínající investor, tak přípravě věnujte čas. Vyberte si kurz nebo knihy, které vám otevřou dveře do světa investic a vrhněte se do toho. Pokud jste stále na vážkách, protože máte vůči investování předsudky, přečtěte si článek o největších investičních mýtech, se kterými se setkáváme.