AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

5 největších mýtů o investování a spoření

Znáte to, začnete si vydělávat, a na konto vám každý měsíc přijde výplata, na kterou se právem těšíte. Pokud máte to štěstí a umíte s ní nakládat, pár tisícovek vám zbyde. No, a za nějaký čas si kladete otázku, co s nimi provedete, jelikož nechcete, aby vám jen tak nečinně ležely na účtu. Každý by přece chtěl být jednou zabezpečený boháč – hlavně lehce a spolehlivě.

Časům, kdy se peníze ukládaly do peřiňáku, už dávno odzvonilo. Na řadu přicházejí investice a spoření. Oblasti, které jsou opředeny mýty jako pohádky bratří Grimmů. Čemu tedy nelze tak úplně věřit?

 

  1. Investice do zlata? To je přece jistota!

To ani náhodou. Jistě, zlato drží hodnotu peněz a bezcenným se asi nikdy nestane, ale při jeho koupi zaplatíte vysokou marži, a pak může dlouho trvat, než se vám tato investice zhodnotí na stejnou částku, za kterou jste „žlutou cihlu“ nakoupili.

  1. Nejsem boháč, tak nemohu investovat

Myslíte si, že nemůžete investovat, protože nemáte honosnou vilu na exkluzivním místě, nekrmíte své mazlíčky krevetami a k snídani si nedáváte jahody a šampaňské? To jsou přehnané předsudky, které dneska dávno neplatí. Investovat dnes může každý – stačí například pár stokorun měsíčně. A jestli se bojíte šlápnout vedle, zeptejte se někoho zkušeného (sebevzdělávání taky nikoho nezabilo).

Navíc, pokud jste četli náš článek o netradičních investicích, víte, že takovou investicí může být i kabelka, drahý alkohol nebo také kůň. Hyjé a na zdraví! Pokud chcete zůstat při zemi, AXA nabízí široké portfolio investičních fondů.

  1. Na penzijní spoření jsme moc mladí

Jak se říká „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. To platí i v případě důchodového spoření. Čím dřív začnete spořit, tím víc si naspoříte na důchod. V AXA si můžete např. sjednat doplňkové penzijní spoření a zajistit si tak bezstarostný život v důchodu.

  1. Finanční poradce je gauner, který mámí z lidí peníze

Časy, kdy vám pojištění zajistí kdejaký pobuda, který sotva vyšel střední a finanční sféře rozumí jako koza petrželi, jsou dávno pravěkem. ČNB stále zpřísňuje pravidla pro pojišťovací agenty a vize profi přístupu bez předsudků je reálnější každým rokem.

  1. Podílové fondy nevydělávají

Říká se, že inflace převyšuje výdělky z fondu a my se pak potýkáme s „trojským koněm“ v podobě záporného výnosu. Tato představa ale zbytečně šíří paniku. Důležité je se na tuto problematiku podívat s odstupem. Situaci například krásně znázorňují akciové fondy AXA, jejichž průměrné roční zhodnocení za poslední 3 až 5 let se pohybuje v kladných číslech i po očištění o inflaci. Tak neházejte flintu do žita, výnosy podílových fondů v příštích letech mohou vypadat slibně.

Tak sbohem, předsudky!

Zbavit se zažitých předsudků ve společnosti jde stejně těžko, jako zbavit se skrvn od borůvek na našem nejoblíbenějším oblečení. Finanční gramotnost není žádná věda, jen to chce najít ty správné lidi, udělat trochu toho googlení a výhled na bohatší budoucnost je hned na světě. Takže pokud nevíte, co s penězi navíc, které nechcete jen tak utratit za drahé kafe ve Starbucks, zkuste je investovat, spořit, a množit.

 

Článek reprezentuje názor redakce Patálie.cz/.sk a nemusí odrážet názor AXA.