Audiolekce: Nalaďte se na přírodu, vyčistí vám hlavu

Psychická pohoda
Míváte pocit, že vám praskne hlava z neustálého proudu myšlenek a starostí? Najděte si kousek zeleně a pusťte si naši audiolekci. Spolehlivě vás odtrhne od všeho, co vás právě teď otravuje. Připraveni navázat spojení s přírodou? Přepínáme do pozitivního módu, 3, 2, 1…

V předchozím článku sdevíti tipy, jak si vyčistit hlavu, jsme si dali šálek uklidňujícího čaje, masírovali si ušní lalůčky a položili se na zem. Dnes si vyzkoušíme účinnou meditační techniku pro uvolnění od napětí a pocitů přehlcení. Využijeme k tomu vlastní soustředění avnímání okolí všemi smysly. Jediné, co k tomu potřebujeme, je kousek přírody. Na balkoně, na lavičce za domem, v lese nebo parku.

Spojení s přírodou je pro lidstvo důležité od nepaměti. Zůstává v nás hluboce zakořeněné idnes, kdy jsme spíše městskými tvory. Pohled do zeleně je podle psychologů uklidňující, stejně jako zpěv ptactva, zvuk větru nebo dešťových kapek dopadajících na listy stromů. 


TIP: Pusťte se do zahradničení, klidně i na balkoně. Nedávná nizozemská studie naznačuje, že šťourání vhlíně může být při vyrovnávání se se stresem účinnější než jiné aktivity. Ve studii byla jedna skupina lidí požádána, aby po dokončení stresujícího úkolu zůstali uvnitř budovy ačetli si. Druhá skupina pracovala půl hodiny na zahrádce. Zahradníci nejen uváděli, že mají lepší náladu než čtenáři, ale měli také nižší hladinu stresového hormonu kortizolu. 


Nechte se vést na procházce 

Příroda ale nelahodí jen našim uším. Zkuste si představit vůni čerstvě posekané trávy nebo jak dlaní hladíte kůru nekonečně vysokého smrku. Příroda má na nás přímo opojné účinky apřitahuje nás. Když si k tomu připočtete dávku přirozeného světla důležitého pro hormonální rovnováhu a doušky čerstvého vzduchu, z obyčejné vycházky máte hotový balzám pro mysl i tělo. 

Nalaďte se na vnímání přírody a jejích elementů všemi smysly s lektorem meditace Michalem Večeřou. Nahrávku si můžete pustit kdykoliv, i pokud jste doma. Už po prvním poslechu vám bude jednoduchá technika jasná a venku ji pak zvládnete i sami. Nebo se nechte hlasem lektora vést i na procházce – stačí si nasadit jen jedno sluchátko, abyste slyšeli zvuky okolí.  


Máte rádi uklidňující hlas Michala Večeři? Pusťte si i jeho další audiolekce.