Odborníci se vesměs shodují, že na tyto otázky neexistuje jen jedna správná odpověď. Potíže se spánkem mohou být totiž obojím: známkou i příčinou depresivních stavů. „Například při depresivní poruše mohou být problémy s brzkým ranním probouzením hlavním příznakem. Zároveň je nespavost rizikovým faktorem pro vznik například poporodní nebo cyklické deprese,“ říká doktorka Nadkarni z Harvard Medical School.
Kam nechodí spánek, chodí úzkost
Spánek nás posiluje. A když ho máme málo, začnou se v našich tělech dít dost bláznivé věci. A protože nespavost a deprese jsou spojené, ti, kteří trpí obojím jsou chyceni v začarovaném kruhu. Jejich psychické zdraví ovlivňuje jejich spací návyky a ty zase ovlivňují jejich psychiku.
Je to jako s tou slepicí a vejcem. Těžko říct, co tu bylo dříve.
Přesto můžeme říci, že některé poruchy spánku jsou zjevnými symptomy psychických poruch. Newyorská psychiatrička Flo Leighton, říká, že post-traumatická porucha a bipolární porucha jsou typickými příklady psychiatrických nemocí, které negativně ovlivňují kvalitu spánku. Na druhou stranu, některé psychické poruchy, jako třeba úzkost, může nedostatek spánku spustit. Nespavost může zamávat hladinami s neurotransmiterů v mozku, serotoninem či kyselinou gama-aminomáselnou, což jsou dva důležité regulátory spánku. A pokud jsou vyvedeny z rovnováhy, nastupuje úzkost. „Kvůli těmto chemickým nerovnováhám dává smysl, že lidé, kteří špatně spí mají větší potíže s koncentrací, bystrostí a jsou podráždění a ve stresu,“ říká Leighton.
Mohla by pomoci řízená spánková deprivace?
A tahle otázka je myšlena vážně. Se všemi těmi výše popsanými fakty o souvislosti mezi nespavostí a mentálním zdravím se myšlenka na usekané snění jako na cestu ke zlepšení nálady a psychické pohodě může jevit jako dost zcestná.
Ale nejnovější studie zjistily, že chronoterapie může zmírňovat symptomy deprese.
„Je to způsob, jak si kompletně přenastavit vnitřní rytmus. Každý den se o malý kousek posunuje čas, kdy jdete spát a kdy vstáváte. To se děje tak dlouho, dokud svůj spánkový rytmus nedostanete tam, kde ho chcete mít,“ vysvětluje doktorka Nadkarni.
Kontrolovaná chemie
Zní to jednoduše, že? Když máte potíže se spánkem nebo usínáním, vaše tělo vylučuje melatonin – látku, která pomáhá spát – buď příliš brzy nebo příliš pozdě. Chronoterapie pomáhá posunout tenhle moment tam, kde ho vaše tělo potřebuje a během tohoto procesu se vám s největší pravděpodobností zlepší i nálada.
Vyzkoušejte 5 jednoduchých triků pro lepší spánek už dnes:
- Meditujte
- Dejte si teplou koupel
- Vyhlaste embargo na displeje a monitory před spaním
- Vyvětrejte si a ztlumte topení
- Spěte v ponožkách (vážně)
Přestože jsou vědci teprve na začátku, studie zatím ukazují, že chronoterapie má potenciál. Podle jedné z nich se stav 70 % účastníků s bipolární poruchou „rapidně zlepšil“ a 57 % z nich se cítilo mnohem lépe i po devíti měsících od experimentu. Další studie pracovala s kombinací chronoterapie a antidepresiv u bipolárních pacientů.
Někteří z nich pozorovali zmírnění deprese už po 48 hodinách. Pro srovnání, běžná antidepresiva obvykle začnou účinkovat až po dvou až osmi týdnech.
Bez lékařského dohledu vám nicméně chronoterapii nemůžeme doporučit. Mohli byste si spíš uškodit než prospět. Pro začátek zkuste naše jednoduché tipy a spěte lépe. Dobrou noc. Váš mozek vám poděkuje ráno.
Lidská psychika je komplikovaná a bohatá na nejrůznější zákoutí, o jejichž existenci často nemáme tušení. My jsme se do nich zevrubně ponořili a vytvořili pro vás speciální microsite včetně simulátorů několika psychických poruch. Vyzkoušejte si, jak duševně nemocní vidí svět a možná, že si budete umět lépe představit, čím procházejí…
Bude vás také zajímat: Spánková paralýza: Noční můra, která vás má v hrsti