Ať už jste muž a chcete je mít namakaná a dmoucí, nebo žena, která touží po krásně štíhlých, elegantních lýtkách, naše cvičení to jistí. Kromě vyformování do vysněné podoby vám pomohou také k lepší stabilitě v kotníku. Doplňte cviky přirozeným pohybem a relaxací, včetně strečinku, a tohle jaro vám padne k nohám.
Ke cvičení nepotřebujete žádné pomůcky, stačí vám stolička nebo židle a zeď nebo zárubně jako opora. Na začátek je potřeba varovat, abyste to s posilováním lýtek nepřepískli: „Rozhodně nedoporučuji odcvičit všechny cviky najednou nebo si postavit trénink pouze na lýtkových svalech. Právě ty bývají často zkrácené a snadno je přetížíte. Vyberte si jeden až dva cviky a ty zařaďte do svého běžného tréninku nebo si je odcvičte kdykoli během dne,“ radí trenérka Hanka. Co se týká intenzity, doporučuje dvě až tři série po 20 až 40 opakováních.
Účinné cviky na lýtka? Stoupněte si na špičky
Výpony jsou vůbec tím nejpřesněji zacíleným cvikem na lýtkové svaly. Pro co nejúčinnější provedení trenérka Hanka doporučuje jednoduchý trik: „Zvedání na špičky vyžaduje dobrou rovnováhu. Proto se raději opřete o zeď nebo zárubeň, abyste svou pozornost plně zaměřili na lýtkové svaly. Jakmile budete vrávorat ze strany na stranu, zlepšujete sice balanc a aktivujete střed těla, ale pokud chcete maximálně cílit na lýtka, využijte opory,“ radí trenérka.
Na výponech oceňujeme i jejich různorodost. Provádět je můžete v podstatě v kterékoli pozici. Například ve stoji pocítíte rozdíl, když směřují špičky rovně vpřed, jsou vtočené dovnitř, nebo naopak ven.
V podřepu zase posílíte kromě lýtek stehna a hýždě. Musíme uznat, že zvedání špiček v podřepu je vskutku výživná kombinace, u které myslíme jen na dvě věci. Za prvé: Au, to bolí. Za druhé: Ať už je to za mnou!
I vsedě se dají posilovat lýtka a je to navíc způsob, jak se maximálně soustředit na tyto konkrétní svaly. Stačí si sednout na stoličku nebo židli, abyste v kolenou svírali pravý úhel. Těsně nad kolena položíte činku, kotouč nebo jakékoli závaží, které najdete doma (i potomek se počítá, ale musí sedět v klidu), a nohy začnete zvedat na špičky.
Zvedání na špičku ve výpadu je pak pro opravdové profíky. Je k němu totiž zapotřebí i notná dávka flexibility. Ti, kteří mají zkušenosti s bojovníky z jógy, mají v tomto případě výhodu.
Stejně tak máte široké možnosti, co se týká náročnosti provedení cviku. Stačí přidat zátěž v podobě činky nebo naplněné lahve či výskok nebo přeskok a máte úplně nový cvik.
Přirozenou cestou je chůze
Zvedání na špičky nebo různé poskoky včetně švihadla jsou efektivní způsoby, jak posilování lýtek zařadit i do nabitého dne. Nejpřirozenější však zůstává chůze, u které platí, že čím strmější „krpál“ zdoláte, tím větší trénink lýtek si naložíte.
Podle trenérky Hanky jsme co do tvarování lýtek značně omezeni tím, co jsme dostali do vínku. „Lýtka jsou takovou ‚nespravedlivou‘ partií, protože jejich tvar je do velké míry dán geneticky. Jsou klienti, kteří nic nedělají a mají lýtka pěkně vyrýsovaná, a naopak druhá skupina, která na sobě maká a výsledků dosahuje stěží. Důležitá je motivace na sobě pracovat. I když nebude proměna lýtek zázračná, výsledky se dostaví a projeví se na celé figuře. A to je to, co potřebujeme pro zdraví i dobrý pocit ze sebe,“ uzavírá trenérka.
Vysekaná lýtka nejsou všechno! Podívejte se, jak efektivně zpevnit a zakulatit vaše zadní partie.
Foto, video: Gymbee