V předchozím článku s devíti tipy, jak si vyčistit hlavu, jsme si dali šálek uklidňujícího čaje, masírovali si ušní lalůčky a položili se na zem. Dnes si vyzkoušíme účinnou meditační techniku pro uvolnění od napětí a pocitů přehlcení. Využijeme k tomu vlastní soustředění a vnímání okolí všemi smysly. Jediné, co k tomu potřebujeme, je kousek přírody. Na balkoně, na lavičce za domem, v lese nebo parku.
Spojení s přírodou je pro lidstvo důležité od nepaměti. Zůstává v nás hluboce zakořeněné i dnes, kdy jsme spíše městskými tvory. Pohled do zeleně je podle psychologů uklidňující, stejně jako zpěv ptactva, zvuk větru nebo dešťových kapek dopadajících na listy stromů.
TIP: Pusťte se do zahradničení, klidně i na balkoně. Nedávná nizozemská studie naznačuje, že „šťourání v hlíně“ může být při vyrovnávání se se stresem účinnější než jiné aktivity. Ve studii byla jedna skupina lidí požádána, aby po dokončení stresujícího úkolu zůstali uvnitř budovy a četli si. Druhá skupina pracovala půl hodiny na zahrádce. Zahradníci nejen uváděli, že mají lepší náladu než čtenáři, ale měli také nižší hladinu stresového hormonu kortizolu.
Nechte se vést na procházce
Příroda ale nelahodí jen našim uším. Zkuste si představit vůni čerstvě posekané trávy nebo jak dlaní hladíte kůru nekonečně vysokého smrku. Příroda má na nás přímo opojné účinky a přitahuje nás. Když si k tomu připočtete dávku přirozeného světla důležitého pro hormonální rovnováhu a doušky čerstvého vzduchu, z obyčejné vycházky máte hotový balzám pro mysl i tělo.
Nalaďte se na vnímání přírody a jejích elementů všemi smysly s lektorem meditace Michalem Večeřou. Nahrávku si můžete pustit kdykoliv, i pokud jste doma. Už po prvním poslechu vám bude jednoduchá technika jasná a venku ji pak zvládnete i sami. Nebo se nechte hlasem lektora vést i na procházce – stačí si nasadit jen jedno sluchátko, abyste slyšeli zvuky okolí.
Máte rádi uklidňující hlas Michala Večeři? Pusťte si i jeho další audiolekce.