1. Vytančete to
Že pohyb vede k následnému uvolnění, to už určitě dávno víte. Ale když vám není úplně hej, běžná pohybová rutina nemusí být vůbec lákavá. Místo jógy nebo běhu se zkuste odvázat a pusťte si svou oblíbenou písničku z devadesátek. Navlékněte nejbarevnější tričko, rozpusťte vlasy, povolte boky, vyskočte do výšky a roztočte se dokola, až se vám zamotá hlava. To je úleva!
2. Zázvor místo kafe
Patříte mezi kávomily a nedaří se vám uvolnit? Zamyslete se, jestli jste to s kofeinem trochu nepřepískli. Zkuste své obligátní cappuccino nebo americano nahradit hrnkem zázvorového čaje. Mírně kořeněná orientální chuť a vůně vás také povzbudí. Především ale stimuluje produkci serotoninu, čímž pomáhá redukovat projevy úzkosti. Také tiší trávení, které je při duševním i fyzickém napětí často rozhozené.
3. Deník jako ventil
Pište si deník – proudem, bez přemýšlení tak, jak vás slova napadnou. Oddejte se naplno jen zapisování svých aktuálních myšlenek nebo momentů vašeho dne, které ve vás zanechaly silné pocity. Zkuste ze začátku 5, později i 15 nebo 20 minut. Klidně dejte průchod ironii a sarkasmu. Máte chuť si zanadávat? Proč ne. Prostě se vypište do pohody. Pak se možná od plic zasmějete, až budete své záznamy později pročítat.
4. Namasírujte si obličej
Vaše tvář obsahuje velké množství nervových zakončení, proto je automasáž nejen příjemná, ale také uklidňující. V hlavě se také často soustředí pocit přehlcení a strach, že vám z neustálého proudu myšlenek snad vybuchne hlava. U automasáže nemusíte následovat žádný přesný postup – prostě v dlaních rozehřejte trochu oblíbeného krému nebo voňavého oleje a konečky prstů promněte čelo a spánky, kořen nosu i tváře. Extra požitek a uvolnění získáte něžným promačkáním ušních boltců a lalůčků. Jen pozor, je to návykové.
5. Vytřiďte si šatník
Pořádek ve věcech podporuje i pocit utříděné a čisté mysli. „Vidět kolem sebe nepořádek je psychicky vyčerpávající, cítíme se pak napjatí,“ říká autorka knih o psychologii prostředí Sally Augustinová. Sami víte, jak se cítíte, když nemůžete nic najít. Jak radí populární expertka na úklid Marie Kondo, nechejte si jen ty věci, které vás opravdu těší. Bude vám lépe nejen po samotném třídění – ale i pokaždé, když skříň otevřete, protože budete intuitivně vědět, kam sáhnout.
6. Rozmazlujte své uši
Ať už používáte jakoukoli online hudební službu, všude najdete spoustu uvolňujících nahrávek. Slast v uších i duši vyvolávají zvuky deště nebo lesa, mořský příboj, zurčící potůček nebo zvuk praskání ohně v krbu. Navíc když přirozené zvuky pustíte do sluchátek při práci, brzy je přestanete vnímat a odizolují vás od okolí. Ideální, když se potřebujete soustředit v rušném prostředí home office.
7. Lehněte si na zem
Když si volně lehnete na podlahu, ulehčíte práci svému krevnímu oběh. Srdce nemusí tolik pumpovat, aby překonávalo gravitaci při prokrvování okrajových částí těla. „Takzvaná pozice mrtvoly je má nejoblíbenější. Snižuje se tepová frekvence i krevní tlak a přichází pocit uzemnění. Pevná opora tvrdé podlahy navíc umožňuje udržet neutrální postavení páteře, i když je svalstvo trupu úplně uvolněné. Tím se prohlubuje i váš dech,“ vysvětluje lektor jógy a meditace Michal Večeřa.
8. Smějte se jako blázen
Smích léčí, to vám říkala už babička. Jako dítě jste se smáli v průměru třistakrát za den, teď v dospělosti podle statistik jen patnáctkrát. Jak to napravit? Zkuste bláznivé grimasy před zrcadlem nebo se prostě začněte smát nahlas. Chvíli vám to přijde umělé, ale brzy se začnete smát sami sobě a tomu, co vydáváte za zvuky. Ani to nepomáhá? Pak musíte vidět Instagram komičky Celeste Barber!
9. Vyrazte do přírody
Další možností, jak se zbavit neutuchajícího proudu myšlenek, je vedená meditace. V jednom z našich dalších článků pro vás připravujeme jednu z osvědčených technik, jak si efektivně vyčistit hlavu na procházce v lese, na lavičce za domem i v městském parku. Budeme při ní do každičkého detailu vnímat své okolí a přírodu kolem nás a využijeme k tomu všechny smysly. Těšíte se?