Znáte ty stavy, kdy spíte a víte, že sníte? A dokonce můžete ovládat, kam se váš sen bude ubírat. Přicházejí si, jak se jim zachce. Chcete je víc? Vědci z University of Adelaide popsali specifickou kombinaci technik, která zvyšuje lidské šance na tzv. lucidní snění. To se od „normálního“ snění, které vás protáhne kdejakou škarpou vašeho podvědomí, liší tím, že jste si při něm vědomi toho, že spíte, a můžete ovládat, kam se váš sen bude ubírat.
Přestože technik, jak si lucidní sny způsobit, existuje celá řada, většina z nich má velmi nízkou úspěšnost.
Vědci tedy zatím neměli příliš možností zkoumat dopady lucidního snění na lidské zdraví či jeho případný terapeutický potenciál. Experimentu doktora Denholma Aspyho z katedry psychologie Adelaidské univerzity, který se problematikou vědomého snění dlouhodobě zabývá, se podařilo tento problém prolomit a výsledky jeho studie, které publikoval časopis Dreaming, potvrdily, že k lucidním snům si můžeme pomoci sami.
Přečtěte si také: Problémy se spánkem jsou s psychickým zdravím spjaté více, než si myslíte
Experiment doktora Aspyho sestával ze tří skupin účastníků, které testovaly efektivitu tří různých technik na dosažení lucidních snů.
- Testování reality– spočívá v tom, že se několikrát denně zastavíte a ověříte, že jste skutečně vzhůru a to, co se vám zrovna děje, není sen.
- Cílené buzení – po pěti hodinách spánku se probudíte, chvilku pobudete vzhůru a zase se odeberete do postele. Cílem vašeho snažení je dosáhnout co největšího počtu REM fází, ve kterých se sny dostavují nejčastěji.
- Mnemonické navození vědomých snů (MILD) – sestává z cíleného buzení po pěti hodinách spánku a zafixování si záměru pamatovat si, o čem se vám zdálo, pomocí opakování věty: „Až budu příště snít, budu si pamatovat, že je to sen.“ Poté si sami sebe představíte během lucidního snu.
Skupina 47 účastníků studie, která kombinovala po dobu jednoho týdne všechny tři uvedené techniky, dosáhla 17% úspěšnosti. Což je o dost více než v týdnu, kdy žádnou techniku k navození vědomých snů nepoužívali.
Navíc ti, kterým se během praktikování techniky MILD podařilo znovu usnout do pěti minut, dosáhli dokonce 46% úspěchu.
„Technika MILD funguje na to, čemu říkáme prospektivní paměť, tedy naši schopnost pamatovat si věci, které chcete v budoucnu dělat. Opakováním fráze o tom, že si budete pamatovat, že sníte, formujete ve své mysli záměr, který ve výsledku vede k lucidnímu snu,“ říká Aspy.
„Dobrou zprávou také je, že ti, kteří díky technice MILD vědomě snili, nejevili zároveň druhý den žádné známky spánkové deprivace, z čehož můžeme usuzovat, že lucidní snění nemá vliv na kvalitu spánku,“ dodal. Nyní doufá, že se mu podaří vyvinout ještě o něco efektivnější techniku k dosažení lucidních snů a ty pak umožní konečně studovat jejich potenciální využití. Třeba eliminaci nočních můr či zlepšení fyzické kondice nebo schopností jednotlivce skrze snový trénink. Bylo by skvělé, kdybychom ve snu mohli mluvit francouzsky či trénovat salta a tahle dovednost by se pak propsala i do našeho reálného života, nemyslíte?
Lidská psychika je komplikovaná a bohatá na nejrůznější zákoutí, o jejichž existenci často nemáme tušení. My jsme se do nich zevrubně ponořili a vytvořili pro vás speciální microsite včetně simulátorů několika psychických poruch. Vyzkoušejte si, jak duševně nemocní vidí svět a možná, že si budete umět lépe představit, čím procházejí…
Mohlo by vás také zajímat: Může vám noční režim na iPhonu pomoci k lepšímu spánku?