Do lázní se samozřejmě můžete vydat i bez „potřebné“ choroby a razítka od lékaře, ovšem s jedním zásadním rozdílem – jako samoplátci. Pokud máte dojem, že vaše onemocnění lázně vyžaduje, na nic nečekejte a jednejte.
Jménem zákona
Zákon č. 1/2015 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, aktuálně popisuje 11 skupin indikací (důvodů pro použití určité léčby) u dětí i dospělých, kterým může být lázeňská péče poskytnuta z veřejného zdravotnictví. Patří sem nemoci:
- onkologické
- oběhového ústrojí
- trávicího ústrojí
- poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí
- dýchacího ústrojí
- nervového ústrojí
- pohybového ústrojí
- močového ústrojí
- duševní
- kožní
- gynekologické
S žádostí začněte u specialisty
Tento výčet je samozřejmě velmi obecný. Všechny tyto kategorie mají svá specifika co do charakteru onemocnění, potřebných vyšetření, délky léčebného pobytu, kontraindikací (tedy situací, kdy se léčba, v tomto případě lázeňská péče, nesmí použít), ale i místa pobytu, které logicky plyne ze zaměření a možností lázní. Platí přitom, že péči hrazenou ze zdravotního pojištění doporučuje odborný lékař. Tedy specialista, u kterého se léčíte se svými potížemi. Může to být například kardiolog, gastroenterolog, gynekolog, revmatolog apod.
Na základě jeho doporučení pak váš praktik sepíše návrh na poskytnutí lázeňské péče, kterou schvaluje ještě revizní lékař vaší zdravotní pojišťovny.
Jeho úkol je jasný – dbát na účelné využívání peněz, které jednotliví lékaři a zdravotnická zařízení dostávají od zdravotní pojišťovny na provádění lékařské péče, tedy i té lázeňské. Je tudíž rozhodující osobou, která vám lázně „zadarmo“ buď přiklepne, nebo zamítne.
Komplexní, nebo příspěvková?
Kromě komplexní lázeňské péče (tzv. lázně „na křížek“), která je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění (zahrnuje náklady na léčení, ubytování i stravování) a v době pobytu je pacient v pracovní neschopnosti, může například navrhnout i péči příspěvkovou, kde pojišťovna hradí pouze standardní léčení, ostatní výdaje za lázeňský pobyt si platí pacient sám a péči čerpá v době své dovolené.
Pokud vám lázeňskou péči (ať už plně, nebo jen částečně hrazenou) pojišťovna zamítne, zkuste nejdříve zjistit, proč se tak stalo.
Často může hrát roli nedodání potřebných podkladů či doporučení specialisty, což lze snadno napravit. Schváleno? V tom případě se můžete těšit na lázeňskou péči v délce až 28 dní (podle typu onemocnění). Zoufat nemusíte ani v opačném případě. Léčebný program totiž můžete absolvovat i jako samoplátce, stačí si jej domluvit v některém z lázeňských zařízení, kterých je dnes v České republice přes 30 a jsou připravena i na klienty, kteří si chtějí zkrátka „jen“ odpočinout.
S čím vás do lázní nepustí:
- infekční nemoci a bacilonosičství
- všechny nemoci v akutním stadiu (předpokládaná destabilizace zdravotního stavu)
- klinické známky oběhového selhání
- stavy po hluboké trombóze
- opakované silné krvácení
- kachexie (silná celková sešlost, chátrání a hubnutí)
- zhoubné nádory
- epilepsie
- aktivní ataky nebo fáze psychóz, duševní poruchy s asociálními projevy
- závislost na alkoholu / návykových látkách, u dětí i na nikotinu
- inkontinence
- těhotenství
Lázně v číslech (zdroj ÚZIS, rok 2015)
Podle odevzdaných výkazů navštívilo v roce 2015 lázně za účelem lázeňské léčebné rehabilitační péče celkem 347 377 lázeňských pacientů. Celkem 335 111 pacientů (96,5 %) byly dospělé osoby, dorostenců bylo 1 857 (0,5 %) a lázeňských pacientů v dětském věku bylo 10 409 (3,0 %). Celkem 122 021 pacientů z tuzemska (35,1 %) si platilo lázeňskou léčbu přímo, stejně jako 126 458 cizinců (36,4 %). Pobyt 88 503 pacientů (25,5 %) byl hrazen veřejným zdravotním pojištěním jako komplexní lázeňská péče (KLP) a 10 395 pacientů (3,0 %) jako příspěvková lázeňská péče (PLP).
Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.
Bude vás také zajímat: Léčivé byliny v nejstarších mýtech: andělika, zeměžluč i badyáník