1. Šampony
Ve vyspělém světě těžko najdete koupelnu, která by nepřekypovala chemikáliemi nabitou vlasovou kosmetikou, minimálně šampony a kondicionéry. Mezi ty nejběžněji používané chemikálie v šamponech patří laurethsulfát sodný, parabeny a syntetická barviva. O parabenech se ví, že jsou karcinogenní, a jsou spojovány s různými typy nádorů. Například tato studie uvádí, že 99 % vzorků rakovinné tkáně nádorů prsu, které testovali, obsahovalo paraben. Šampony se parfémují pomocí derivátů benzenu, aldehydů, ftalátů a spousty dalších toxinů spojených s rakovinou, nemocemi nervové soustavy a alergiemi. V některých najdete i methylisothiazolinon, toxin a silný alergen vyvolávající dermatitidu.
2. Nepřilnavá pánev
Jistě, jsou superpraktické, představují ale potenciální riziko pro naše zdraví. Problém je v tom, že nádobí s nepřilnavým povrchem má vrstvičku polytetrafluoroethylenu známého také pod jménem teflon, což je plastický polymer, který při zahřátí na teplotu vyšší než 230 stupňů Celsia vylučuje toxiny. Studie neziskovky The Environmental Working Group zjistila, že už po dvou až pěti minutách na běžném sporáku se teflon může od pánvičky „odlepovat“ a vylučovat jedovaté částečky a plyny. Ty vám mohou, pokud je i jednou jedenkrát vdechnete, způsobit otravu známou jako teflonová horečka. Některé z chemikálií v teflonové vrstvě jsou považovány za potenciální karcinogeny.
Mohlo by vás také zajímat: Příliš čisté domovy škodí zdraví
3. Umělá sladidla
Najdete je v celé řadě potravinářských výrobků a ten nejpoužívanější z nich se jmenuje aspartam. Ten je ve všech sladkých nápojích bez cukru, ale přidává se také do džusů, energy drinků a mléčných a proteinových nápojů. A je spojován s celou řadou zdravotních problémů včetně rakoviny. Právě ve spojení s rakovinou je kolem aspartamu mnoho kontroverzí a spousty korporací, které na umělých sladidlech profitují, podporují výzkum, který má tuto spojitost vyvrátit. Nicméně studie z roku 2007 ukázala, že aspartam může způsobit leukemii a rakovinu prsu.
4. Plastové lahve a krabičky na jídlo
Balení potravin je kapitola sama o sobě. Dokonce i ovoce a zeleninu kupujeme zabalené v plastu, což není dobře pro planetu ani pro naše zdraví. Pokud pijete z plastové lahve, chemikálie, které obsahuje, se doslova vpíjejí do vašich rtů. A pokud ji necháte na sluníčku nebo ve vyhřátém autě, je to ještě o něco horší, teplo proces louhování chemikálií ve vašem drinku urychluje.
Řešení? Vrátit se zpátky ke sklu. Pomůžete životnímu prostředí i sobě.
5. Osvěžovače vzduchu
Další velký problém. Osvěžovače vzduchu najdete v ložnicích, na záchodech i v autech a lidi je milují. Jejich složení je v kostce koktejl toxických chemikálií, které se na obalu kvůli obchodnímu tajemství schovávají pod slovem parfém. To bohužel výrobcům umožňuje utajit škodlivé ingredience, z nichž mnohé jsou známými karcinogeny. Alternativou k jedovatým osvěžovačům je používání esenciálních olejů a vody. Tea trea a borovice slouží zároveň jako přírodní dezinfekce.
6. Čisticí prostředky
Většina rodin má svou toxickou polici v koupelně, plnou čističů tohoto i onoho, protože vy prostě potřebujete speciální prostředek na sporák a speciální na dlaždičky v koupelně. Přestože je valná většina z těchto výrobků označena varovnými symboly jako toxická, lidé si z toho nic nedělají a kupují a používají je ve velkém dál. Nejen oni, ale i jejich děti a návštěvy při úklidu dýchají jejich jedovaté výpary. Podle David Suzuki Foundation najdeme běžně v domácí chemii látky, které způsobují rakovinu i reprodukční problémy, poškozují nervovou soustavu a ledviny.
Alternativou jsou eko prostředky a přírodní čistidla jako citron a ocet.
7. Zubní pasta
Studie z roku 2014 potvrdila, že zubní pasty obsahují toxické látky a mezi ty nejhorší z nich patří proslulý fluor, který má působit blaho našemu dentálnímu zdraví. Zároveň je to ve velkém množství známý neurotoxin a karcinogen, který při dlouhodobém užívání poškozuje mozek, srdce a kosti. Stačí si špatně vypláchnout pusu vodou, a velká dávka fluoru cestuje do vašeho trávicího traktu. Zvlášť problematické je to u dětí, které mají ve zvyku zubní pasty polykat. Jednou z prvních známek toho, že se nám v těle ukládá příliš mnoho fluoru, jsou skvrny na zubech.
8. Mýdlo
Mýdla a sprchové gely také obsahují celou řadu chemie. Antibakteriální mýdlo sestává mimo jiné z triclosanu, což je potenciální karcinogen. Původně byl registrován jako herbicid, nicméně brzy nabyl na popularitě coby biocidní a konzervační složka v kosmetice a farmacii. Dobrou zprávou je, že v současné době je na trhu k mání celá řada mýdel na přírodní bázi i bez přídavku triclosanu, který ostatně najdete v ledascčem dalším včetně plastů a oblečení.
9. Prací prostředky
Často obsahují fosfor, naftalín, čpavek, fenol a sodium nitilotriacetate, které mohou být spouštěči různých alergií, ekzémů či dalších kožních problémů, protože se snadno dostávají doslova pod kůži. Navíc řada pracích prášků obsahuje také vůně či „parfém“, což je kódované jméno pro koktejl rizikových chemikálií a potenciálních karcinogenů.
Pokud jste se domnívali, že nejdůležitějším kritériem při výběru „prášku“ je to, jak vám voní, možná je na čase to trochu přehodnotit.
10. Dětský zásyp
Některé dětské zásypy obsahují vysoký obsah mastku, který podle American Cancer Society někdy ve své přírodní formě obsahuje azbest. A ten je silně karcinogenní. S firmou Johnson & Johnson se ve Spojených státech soudí stovky pacientů s rakovinou poté, co v roce 2015 padl první verdikt soudu o tom, že za rakovinu vaječníků tehdy již zemřelé ženy může právě dětský zásyp kosmetického giganta. V dubnu 2018 soud v New Jersey uznal, že ten samý výrobek způsobil mezoteliom (vzácná forma rakoviny spjatá s působením azbestu) Stephenu Lanzovi, a nakázal firmě vyplatit pacientovi 37 milionů dolarů jako odškodné. Firma však okolo reálného složení svého zásypu stále mlží a rozsudky soudu považuje oficiálně za podjaté a smutné.
Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.
Přečtěte si také: Sůl nad zlato? Naopak, příliš soli poškozuje mozek, tvrdí studie