AXA Patalie.cz Patalie.cz pojistka proti nudě
f

Odebírejte náš newsletter

Nic to nestojí a už vám nikdy neuteče žádný prima článek.
Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

hledat

Sůl nad zlato? Naopak, příliš soli poškozuje mozek, tvrdí studie

Solíte automaticky každé jídlo ještě předtím, než ho ochutnáte? Nejspíš ohrožujete své zdraví. Nadměrný příjem soli totiž může podstatně zkrátit váš život nebo snížit jeho kvalitu. Spotřeba soli přitom na celém světě stoupá. Jen ve Spojených státech 90 % dětí ve věku od 6 let sní více soli, než je doporučená denní dávka. Nejvíce jí najdeme ve fast foodu a průmyslově vyráběných potravinách, kvůli kterým jsme navíc tlustší a tlustší.

Mezi negativní dopady nadměrné konzumace soli patří vysoký krevní tlak. Ten poškozuje vnitřní orgány a vystavuje nás riziku mrtvice. S velkým množstvím soli dostávají zabrat i ledviny, u kterých hrozí tvorba ledvinových kamenů, a tělo navíc zadržuje vodu. Příliš mnoho soli souvisí i se vznikem kardiovaskulárních chorob.

Sůl vs. mozek
Podle aktuální studie provedené v USA má sůl ale i další negativní dopady na naše zdraví. Jak ukázaly pokusy na myších, její velké množství ovlivňuje kognitivní funkce a poškozuje mozek. Vědci každý den podávali testovaným zvířatům stravu, která obsahovala hodně soli. Úkolem myší pak bylo proběhnout labyrintem až na konec, kde na ně čekala odměna. S postupem času se jejich výkon zhoršoval. Mozky myší se díky velkým dávkám soli nedostatečně prokrvovaly a nebozí hlodavci se postupně proměňovali v nereagující apatická stvoření.

Přečtěte si také: 10 pádných důvodů, proč byste si už nikdy neměli dát „rychlé jídlo“

Cesta zpátky existuje
V krvi myší výzkumníci zjistili také zvýšenou koncentraci hormonů, které negativně ovlivňují funkcionalitu mozku. Po skoro třech měsících experimentu trpěly myši demencí a nezvládaly například stavbu hnízda. A co je horší, experti věří, že sůl působí stejně tak i na lidský mozek.

Dobrou zprávou, která z experimentu vyplynula, je zjištění, že změny ve fungování mozku nejsou nevratné. Když byla otupělým myším podávána normální strava, jejich stav se zlepšil.

Jak oklamat buňky
Aby nás nepotkal stejný osud jako testované myši, musíme změnit jídelníček a vynechat, nebo alespoň omezit nezdravá jídla z rychlého občerstvení. Závislosti na soli je těžké se zbavit. Chuťové buňky si totiž rychle přivyknou na výraznou slanou chuť a začnou ji vyžadovat pořád. Existují ale triky, jak je ošálit – pomůžou vám například slunečnicová semínka nebo nesolené ořechy.

Hurá do kuchyně!
Ke snížení množství soli, které za den přijmeme, stačí vzít si k srdci pár jednoduchých rad. Klíčem k lepšímu stravování jsou čerstvé potraviny. Denně konzumujte ovoce a zeleninu, která kromě vitaminů a minerálů obsahuje i důležitou vlákninu.

S ovocem opatrněji, protože to obsahuje na druhou stranu velké množství cukru.

Místo stravování se v restauracích a bufetech dávejte přednost jídlu, které si sami uvaříte. Nejenže ušetříte, ale máte i větší kontrolu nad množstvím soli v pokrmech. Lépe také odhadnete velikost porce – ta bývá například ve fast foodech příliš velká. Naučte se při nákupech číst obaly výrobků, na kterých musí být ze zákona uvedeno množství soli. Vždycky si tak můžete zvolit zdravější alternativu. A pokud si myslíte, že se neobejdete bez brambůrků nebo slaných tyčinek, udělejte si jejich domácí, méně slanou variantu. Vydržíte-li, kromě mozku vám poděkuje i celé tělo.

#Radek Mojžíš

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.

Mohlo by vás také zajímat: Potraviny pro náš mozek. Co jíst, aby nám to správně myslelo?

.

 

Postarejte se o svou rodinu, dokud můžete.

Život vám může zkomplikovat nejen úraz, ale i delší nemoc. I když si myslíte, že jste jako rybička. Nechte nám své jméno, telefon a profík z pojišťovny AXA se vám brzy ozve.

Uděluji souhlas společnostem finanční skupiny AXA v České republice, tj. AXA životní pojišťovna a.s., AXA pojišťovna a.s., AXA penzijní společnost a.s., AXA investiční společnost a.s., AXA Management Services s.r.o., aby zpracovávaly moje osobní údaje v rozsahu: jméno a příjmení, e-mail, telefonní číslo, a to za účelem:
- nabízení produktů těchto společností,
- zasílání obchodních sdělení (elektronická forma nabízení produktů a služeb),
- automatizovaným zpracováním osobních údajů s cílem přizpůsobit obchodní nabídku Vašim individuálním potřebám,
- předávání osobních údajů ve stejném rozsahu obchodnímu partnerovi AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o.,
- výzkumů trhu a průzkumů spokojenosti s využívanými produkty a službami,
přičemž takovýto souhlas uděluji na dobu trvání smluvního vztahu s kteroukoliv ze jmenovaných společností a následně i po dobu 5 let po skončení takového smluvního vztahu. Pokud se nestanu klientem žádné ze společností AXA, uděluji souhlas na dobu 5 let od tohoto udělení.
Dále bychom Vás chtěli informovat, že udělený souhlas je dobrovolný a můžete jej kdykoliv odvolat, buď telefonicky na AXA lince +420 292 292 292 nebo písemně e-mailem na info@axa.cz, nebo korespondenčně na adrese AXA, Úzká 488/8, 602 00 Brno.
Zároveň potvrzujete, že jste se seznámili s textem Infomačního memoranda. Jeho textaci najdete na webových stránkách na www.axa.cz/osobni-udaje/. (skrýt text)