Ženy, nebuďte na sebe tak přísné

Životní styl
Tato epizoda podcastu Lepší život je věnovaná všem ženám. Všem generacím i osudům, které je potkají. V rozhovoru s Katarínou Strýčkovou se kromě jiného dozvíte, jak pomoct změnit svět stále ještě víc designovaný pro muže, jak zastavit nárůst psychických problémů u mladých dívek a proč by na sebe matky neměly být tak přísné.

Katarína Strýčková je novinářka, zakladatelka podcastu V ženském rodě, který vycházípod hlavičkou Denníku N a odbornice na diplomatický protokol a etiketu. V roce 2010 založila virtuální společenství Klub železných matek a kromě jiného podporuje zapojení žen a dívek do celospolečenské diskuse, ve které mohou všichni společně nacházet řešení problémů.

„Máme se dobře a často si to neuvědomujeme. Díky pokroku a technologiím se život žen v současnosti nedá srovnat se životem před pár desetiletími,“ říká Katarína. Na druhou stranu ale narůstají nároky kladené na současné ženy a stále je velká část světa nastavená pro muže. Přetrvává i představa toho, že muži jsou lovci mamutů a ženy doma udržují oheň. Tyto doby už jsou ale dávno překonané.

Ačkoliv z vysokých škol odchází s titulem více žen než mužů, pokud chce žena rozvíjet svůj potenciál a pracovat na své profesní kariéře, je na ni mnohdy pohlíženo jako na kariéristku. Měla by se přeci víc zaměřit na rodinu! Nerovnost mužů a žen je stále patrná i na jejich rozdílném odměňování. V Česku i na Slovensku je tento platový rozdíl podobný – v loňském roce měly ženy asi o 16 % nižší platy než muži. S tím se pojí také vyšší riziko chudoby u žen.

Psychických problémů přibývá

V podcastu jsme se dotkli i tématu menšího fyzického kontaktu s reálným světem současných dospívajících v porovnání s mladými lidmi v minulosti. To, co vidí na sociálních sítích, je perfektní svět, který pokřivuje jejich vnímání reality a kladou si tak na sebe nesmyslné nároky. Obzvlášť u dívek pak ve velkém přibývá psychických problémů.

Rodiče by proto neměli nechat děti napospas tomuto těžkému období, ale provázet je, mluvit s nimi a být jim oporou. Měli by zpomalit a učit děti starat se o sebe, pěstovat kamarádství, upřímnost a zdravý přístup k životu. „Je v pořádku, když se cítíš trochu odlišně. Vždy je někdo, kdo je ti v tomto velmi podobný. Jen je potřeba ho najít. To je něco, co bychom měli svým dětem předávat, a i sami si to vzít k srdci,“ radí Katarína.

I další její rady si poslechněte v podcastu Lepší život, který je dostupný ve všech podcastových aplikacích.