Úspora času a zlepšení vztahů
Řešením může být několikadenní digitální detox. Tím se myslí doba, při níž se vyhýbáme používání elektronických zařízení, jako jsou smartphony nebo počítače. Detox by nás měl zbavit například nadměrného stresu. Za ten mohou mnohdy právě komunikační technologie, jelikož není lehké si při každém oznámení neříct, co se asi děje. Ale především by nám měl ukázat, jak to funguje v reálném životě. Ten máme každý pouze jeden a je škoda promarnit ho například sledováním cizích storíček na Instagramu, když máme prožívat ty vlastní.
Díky digitálnímu detoxu získáme daleko více času. Podle průzkumů totiž mobil dokážeme zkontrolovat až 150krát denně. Zkuste si proto smartphone občas nechat doma. Například až půjdete s kamarádkou na kafe nebo jen do obchodu. Navíc tím posílíte vaše vztahy s blízkými. Konečně je budete stoprocentně vnímat, aniž byste co pět minut odepisovali někomu jinému.
Modrá není dobrá
Digitální detox má i praktičtější dopady. Podle některých vědeckých studií má totiž elektromagnetické pole mobilního telefonu prokazatelný vliv na chování a tvar buněk v těle a ty pak na sníženou imunitu. Pravidelné vystavování se záření mobilu, wifi nebo bluetoothu našemu tělu jednoznačně škodí. Nemluvě o neustále namáhaných očích.
Výzkumníci z univerzity v Toledu zjistili, že modré světlo z chytrých telefonů, notebooků a dalších digitálních zařízení poškozuje vidění. Modré světlo totiž podle nich spouští tvorbu toxické molekuly v sítnici, která může způsobit makulární degeneraci neboli slepotu. Pokud totiž dopadá modré světlo na sítnici, ničí tím fotoreceptorové buňky a ty už podobně jako mozkové buňky nedokážou regenerovat.
Najděte sami sebe
Citlivější lidé mohou navíc tímto neúplně typickým detoxem zmírnit své deprese. Uživatelé sociálních sítí se dnes předhánějí s luxusními dovolenými po celém světě, dokonale šťastnými rodinami či skvělým zaměstnáním. Náš život nám pak může připadat málo pestrý a až příliš jednoduchý.
Nejdůležitější ovšem je, abychom v tom velkém množství příspěvků a informací, kterými sociální sítě oplývají, našli sami sebe. Pak i zjistíme naše touhy a přání. Rozhodně ale ne podle toho, co zrovna někdo sdílí. Sami uvidíte, nad čím budete přemýšlet a kolik věci vás napadne, až začnete s digitálním detoxem. Nezapomeňte však informovat svého šéfa, že si dáváte potřebnou pauzičku. Třeba se k vám nakonec i přidá.
Krok za krokem
S detoxem klidně začněte pozvolna. Nemusíte si hned vypínat telefon na celý den. Zkuste to třeba jen na pár hodin denně nebo když přijdete z práce, školy. Pokud budete mít nutkání smartphone zapnout, zabavte se nějakou příjemnou činností. Jestli jste doma, co tak si dát relaxační koupel a úplně vypnout?
Pokud vás vaše okolí nebo pracovní klienti neustále zahlcují zprávami a emaily, udělejte si rozvrh. Podívejte se na ně třeba v devět ráno a v pět odpoledne. Určitě to bude stačit a vy navíc získáte čas pro sebe. Přece jen digitální technologie mají sloužit lidem, a ne lidé jim. Na škodu také není vymyslet si pár míst, kam s sebou mobil jednoduše brát nebudete. Co třeba ložnice, koupelna nebo pracovní porady? Pokud se tak už rozhodnete, nehledejte výjimky z pravidel.
Digitální detox vás sice nezbaví nadměrné váhy nebo nečistot v organismu, přesto věříme, že jej oceníte. Jistě zjistíte, že i ty velmi důležité věci chvíli počkají a některé se dokonce vyřeší samy, bez toho, abyste je nonstop kontrolovali.