výpočet ovulačných dní

Výpočet ovulace: Proč je důležité znát svou ovulaci?

Životní styl
Ovulace je nutnou podmínkou k tomu, aby mohla žena otěhotnět. I když není podmínkou jedinou, pro plánované otěhotnění je zcela zásadní vědět, kdy tento moment a s ním spojené plodné dny nastanou.

Při pravidelném menstruačním cyklu se obvykle asi v jeho polovině z vaječníků uvolňuje jedno zralé vajíčko do vejcovodu. K otěhotnění dojde v případě, že spermie uvolněné vajíčko oplodní. Ve výjimečných případech se mohou uvolnit dvě vajíčka najednou nebo krátce po sobě. Pokud spermie oplodní obě, mohou se narodit dvojčata. Po ovulaci je vajíčko schopné oplodnění pouze po dobu 12–24 hodin. Jestliže k oplodnění dojde, vajíčko se uhnízdí v děloze asi 7 dní po ovulaci. Pokud k oplodnění nedojde, asi 14 dní po ovulaci začne žena opět menstruovat. Znalost cyklu a výpočet ovulace vám tedy velice pomůže při snaze otěhotnět.

Příznaky ovulace a jak ji poznat

K ovulaci obvykle dochází 12–16 dní před následující menstruací. Z těchto údajů vycházejí i nejrůznější kalkulačky, které jsou běžně dostupné na internetu. Stačí do vyhledávače zadat „kalkulačka plodnosti“ nebo „ovulační kalkulačka“. Pro výpočet ovulace budete potřebovat znát datum začátku poslední menstruace, délku menstruačního cyklu, případně délku menstruace. Údaje z kalkulačky jsou ale opravdu pouze orientační. Tak jako je jedinečná každá žena, je jedinečný i její menstruační cyklus. Pokud si chcete být jistá, který den skutečně ovulujete, vyzkoušejte spolehlivější metody.

V těle ženy dochází s blížícími se plodnými dny k několika změnám a příznakům ovulace, díky kterým můžeme tento den vysledovat a poznat.

1. Citlivost a atraktivnost
Mnoho žen udává, že jsou v období ovulace citlivější. Vlivem vyšší produkce hormonů mohou cítit bolesti prsou či bolest u jedné strany v podbřišku. Mezi další příznaky ovulace může patřit i citlivější vnímání různých vůní, obzvláště pokud se jedná o vůni partnera. V tomto období bývají ženy pro své protějšky nejpřitažlivější.

2. Změna konzistence ovulačního hlenu
Během plodných dní mění poševní hlen svou konzistenci a množství. Výtok je řidší, tažnější a průhledný. Těsně po ovulaci houstne a má až bílou barvu.

3. Zvýšení bazální teploty
Bazální teplota se měří v ústech nebo v pochvě digitálním či speciálním teploměrem, který udává teplotu s přesností na dvě desetinná místa. Teplotu je třeba měřit pravidelně, za stejných podmínek, během celého cyklu. Jen tak můžete vysledovat, jak se v průběhu cyklu mění v závislosti na produkci hormonů estrogenu a gestagenu. Teplotu by si žena měla měřit ihned po probuzení, ještě předtím, než vstane z postele. Zjištěné hodnoty je dobré zaznamenávat do tabulky nebo aplikace. Od ovulace do začátku další menstruace se teplota skokem zvyšuje o 0,2–0,5 °C

4. Změna složení slin a moči
Tohoto příznaku ovulace využívají ovulační testy sledující hladinu luteinizačního hormonu. Těsně před ovulací ho totiž tělo vylučuje velké množství. Testy ze slin nebo z moči najdete volně dostupné v lékárnách nebo drogeriích.

5. Ultrazvuk
Nejpřesnější metodou, jak poznat ovulaci je ultrazvukové vyšetření. Díky tomu gynekolog zjistí přesný termín ovulace, stejně jako anovulační cyklus, kdy nedojde k uvolnění vajíčka.

Plodné okno

Tzv. plodné dny jsou všechny dny menstruačního cyklu, kdy může žena otěhotnět, pokud má nechráněný sex. Ačkoliv právě v době ovulace je žena nejplodnější, samotné plodné okno může být o několik dní delší.


Dobré vědět:
Vajíčko přežije pouze 24 hodin, ale spermie může být aktivní až pět dní. Proto vás možná překvapí, že pár může počít při pohlavním styku i pět dní před uvolněním vajíčka. S ohledem na životnost spermií a vajíčka je okno plodnosti celkem asi šest dní.


Pokud se snažíte otěhotnět, může vám tento výpočet ovulace poskytnout větší flexibilitu pro naplánování pohlavního styku dle vašeho životního stylu. Možná vám to i pomůže zmírnit stres, který některé páry zažívají při snaze o početí. Po skončení ovulace totiž šance na oplodnění opět klesne téměř na nulu.

Výpočet ovulace pomocí mobilní aplikace

Užitečným pomocníkem vám může být chytrá mobilní aplikace. Fungovat ovšem bude jen tehdy, pokud budete dlouhodobě a pravidelně zaznamenávat údaje o svém menstruačním cyklu. Pomůže vám tak nejen lépe poznat, co se ve vašem těle děje, ale i získat přehled o plodných a neplodných dnech. Tyto informace jsou užitečné, pokud žijete aktivním sexuálním životem, a to jak v případě, že se snažíte otěhotnět, tak i v opačné situaci, kdy miminko ještě neplánujete.

V obchodě s aplikacemi hledejte pod pojmem „menstruační kalendář“. Představíme si pár nejlépe hodnocených mobilních aplikací sledujících menstruační cyklus i výpočet ovulace, a které jsou zdarma ke stažení pro iOS i Android. Každou z nich po celém světě využívají desítky milionů uživatelek.

  • Flo menstruační a ovulační kalendář nabízí sledování menstruace i těhotenství. Aplikace je v angličtině, ale její používání je velice intuitivní a mnoho grafických ikon vám pomůže, i pokud anglicky nerozumíte.

Každý den můžete zaznamenávat, jak se cítíte, zda jste měla pohlavní styk, jestli jste nemocná nebo jste pila alkohol a další informace. Aplikace za vás také provede výpočet ovulace. Čím více detailů uvedete, tím přesněji aplikace bude předpovídat váš cyklus. Pokud například uvedete, že vás ten den bolí v kříži a je vám nevolno, aplikace vám nabídne vysvětlení možných souvislostí s menstruačním cyklem. Po otěhotnění zde můžete rovněž sledovat vývoj plodu a zaznamenávat si váhové přírůstky i další data.

  • Period Tracker se mezi uživatelkami také těší velké oblibě. Je k dispozici i v české verzi. Nabízí tradiční funkce záznamu a předpovědi periody, ovulace a plodného období, umožňuje záznam různých symptomů, teploty i přidávání poznámek stejně jako u předchozí aplikace. Součástí je upozornění na čas braní antikoncepce, léků nebo vitamínů.

  • Clue je aplikace hodně podobná těm předchozím, nabízí stejné základní funkce. Stejně jako Flo nabízí i Clue těhotenskou kalkulačku nebo sledování růstu plodu během těhotenství.

Rozumějte svému tělu

Ať už plánujete miminko, nebo se tomu naopak chcete vyhnout a hledáte možnosti antikoncepce, je dobré porozumět svému menstruačnímu cyklu. Začněte si všímat různých vzorců, které se během něj objevují a ovlivňují vaše nálady, pocity i množství energie. Vyberte si některou z výše zmíněných možností nebo je nakombinujte a zařaďte do své pravidelné rutiny. Porozumění procesům, které se ve vašem těle odehrávají (například díky výpočtu ovulace), vám dodá klidu a pomůže vám lépe plánovat své aktivity.

Foto: Pexels.com, Cz.clearblue.com, Play.google.com