„Díky volnému potápění mám pocit, jak bych mohla létat. Kdykoliv se mohu ponořit a navštívit ryby a kdykoliv se zase můžu vrátit zpátky na povrch,“ prozradila Kimi Werner, co ji na sportu přitahuje.
Vyrůstala v odlehlé části Havaje mimo dosah civilizace. Plavala spolu se svým otcem, který lovil ryby, aby uživil rodinu. Brzy se do oceánu a volného potápění zamilovala i ona. Dnes je z ní vítězka šampionátu v lovení ryb oštěpem, kulinářská specialistka a vyhledávaná řečnice.
Základem jejího života je ale pořád volné potápění čili potápění bez dýchacího přístroje. Tato starodávná disciplína lovení ryb se v posledním století začala postupně měnit ve sport. A překvapivě zdravý sport, občas přirovnávaný k józe.
Přečtěte si také: Ultramaratonec: Až po nehodě jsem začal pořádně běhat
Dobré pro zdraví
Když zadržíte dech a zůstanete klidní, rytmus vašeho srdce se zpomalí, aby ušetřilo kyslík. Zůstat klidný je klíčové. „Potápím se, pouze pokud jsem dokonale uvolněný,“ vysvětlil havajský rybář Sulbin. Instruktorka volného potápění Emma Farrell mu dala za pravdu: „Musíte být v teple a klidu – nechcete přece hyperventilovat před tím, než se naposledy nadechnete.“
Zatímco zadržujete dech, zásoby kyslíku se zmenšují a tělo je začíná odvádět od rukou a nohou k životně důležitým orgánům. Tělo si nedostatek kyslíku kompenzuje tím, že zvyšuje tlak na slezinu, nutí ji vylučovat extra hemoglobin, tj. bílkoviny v červených krvinkách, které po těle roznášejí kyslík.
Potápění tak pomáhá prokrvovat vaše tělo a učí ho lépe pracovat s kyslíkem.
Volným potápěním trénujete své plíce i svaly. Většina lidí dýchá nezdravým způsobem, přes hruď. Tzv. stresové dýchání je pro nás užitečné, když se dostaneme do nebezpečné situace, kdy musíme bojovat nebo utéct. Pokud ale přes hruď dýcháme pravidelně, pouze ve svém těle hromadíme stres a všechna negativa, která přináší. Oproti tomu trénovaní potápěči automaticky využívají plnou kapacitu plic; dýchají mnohem zdravějším způsobem, což se jim vyplatí hlavně na souši.
Mentální benefity
Voda ztlumí vaše smysly na minimum – podvodní ticho má terapeutické účinky. S menším množstvím podnětů z okolí přichází i příležitost soustředit se sám na sebe. Volné potápění nabízí nepřeberné množství prostoru pro introspekci. Budete cítit všechno od vztlaků, křečí, kontrakcí. Seznámíte se se svým tělem na zcela nové úrovni.
Lidem, kteří začali s volným potápěním, rychle roste sebevědomí.
Obvykle jsou ohromeni tím, co všechno jejich tělo dokáže. A pokroky můžete udělat velice rychle. Český IT specialista Banter na svém blogu píše: „Po týdenním tréninku jsem vydržel pod vodou 4 minuty a 2 vteřiny a potopil jsem se do 27 metrů.“
Pokud se chcete potápět na volné vodě (v moři, ale třeba i rybnících), budete do značné míry odkázáni sami na sebe. Proto je důležité, abyste si dokázali dobře spočítat, na jak dlouho vám vystačí kyslík. Například Kimi Werner je schopná zadržet dech až na 4 minuty. Kdyby zůstala pod vodou déle, riskovala by. „Jedna věc je ve volném potápění obvyklá: ztráta vědomí v mělké vodě. Je to nebezpečnější a pravděpodobnější než útok žraloka. Pokud zadržíte svůj dech na příliš dlouho, omdlíte, a pokud kolem není nikdo, kdo by vám pomohl a zachránil vás, umřete,“ varuje.
Nový život
Volné potápění mění životy lidí. Marlon Quinn z Melbourne v Austrálii opustil slibnou IT kariéru, aby se stal podnikatelem a instruktorem volného potápění. „Život je v dnešní době rychlý a dar těch několika okamžiků, kdy se čas zastaví, to je něco, co lidi skutečně přitahuje k volnému potápění,“ řekl. „Myslím, že je láká prostý fakt, že mohou hodit starosti za hlavu a zkoumat prostředí po svém.“
Pokud máte pocit, že volné potápění je sport jenom pro ty, kdo žijí u moře, nenechte se mýlit. Trénovat můžete kdekoliv, i v ČR. Stačí, když si vygooglíte „volné potápění ČR“, „freediving ČR“ či „apnea ČR“, a snadno zjistíte, kde ve svém okolí si můžete sport vyzkoušet.
Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. I když se na ně předem nejde úplně připravit, něco málo se udělat dá… Dali jsme pro vás do kupy speciální microsite s názvem Kolik stojí zdraví. Přečtěte si, jak dlouho trvá průměrná pracovní neschopnost, na jakou podporu od státu máte nárok, když dlouhodobě onemocníte a ve které nemocnici najdete nejlepší specialisty na různé neduhy.
Přečtěte si také: Drsné holky na kolech jdou do sjezdů po hlavě