Víte, kdo vás veze na dovolenou? Rozhovor s pilotem Boeingu 737.

Auto a mobilita, Rozhovory
Kapitán Boeingu 737 a několikaletý mluvčí pilotů ČSA, Filip Gaspar. Jaký je život v Ryanairu? Jak moc otravní jsou koupači? Kolik mě stojí, když se chci stát pilotem? Jak funguje černá skříňka? A přistane s letadlem i dítě?  Mají letušky nějaký speciální výcvik týkající se pilotování? Mají základní informace týkající se třeba nouzových frekvencí. Ale […]

IMG_2113

Kapitán Boeingu 737 a několikaletý mluvčí pilotů ČSA, Filip Gaspar. Jaký je život v Ryanairu? Jak moc otravní jsou koupači? Kolik mě stojí, když se chci stát pilotem? Jak funguje černá skříňka? A přistane s letadlem i dítě? 

Mají letušky nějaký speciální výcvik týkající se pilotování?
Mají základní informace týkající se třeba nouzových frekvencí. Ale přímo pilotování ne. Před mnoha lety dělali v ČSA pokus, při kterém posadili stevardku za simulátor a snažili se ji navádět na dálku. Jak to znáte z filmů. Pokud ale člověk nemá nějaký základ, nedopadne to dobře.

Stíhačka a dopravní letadlo. Je to ve srovnání něco jako autobus versus formule?
Asi se to tak dá říct. Formule i stíhačka jsou určené na rychlost. Nejde o pohodlí, ale primárně o výkon. U dopravního letadla je účel úplně jiný. Musíte tam mít pro lidi zázemí. Když už někdo letí 10 hodin, musí se najíst a musí mít možnost se natáhnout…

Celou cestu v přetížení 4G by snad někomu mohlo vadit?
No, s pohodlím ve stíhačce je to jinak. Stabilita a řiditelnost jsou převrácené hodnoty. Takže čím je to ovladatelnější, tím méně je to stabilní. Stíhačka je v podstatě velmi řiditelná, zvládá ostré manévry, ale není tak stabilní.

Jsou velké rozdíly mezi Boeingem a Airbusem?
Filozofie uspořádání kokpitu je jiná. Ale obecně se dá říct, že letadlo je letadlo a účel je stejný. Jako když přesednete do auta jiné značky. Musíte zjistit, jak se ovládá palubní počítač a kde jsou ovládací prvky. Říká se tomu typový výcvik. Když piloti přechází na jiný typ stroje, musí se naučit, jak se letadlo ovládá a jak fungují systémy.

Jak se mění styl létání za poslední roky?
Taková ta zlatá doba letectví, kdy pilotování bylo něco mimořádného, včetně servisu, který člověk dostával, ta je pryč. Dneska je spousta věcí zautomatizovaných, efektivita je velikánská a je tlak na co nejnižší cenu, takže na lowcostových linkách, a dnes už ani na těch charterových, vám zadarmo nikdo nic moc nedá. Když budete mít štěstí, dostanete vodu. A když to bude hodně dlouhá linka, možná vám ve tři ráno dají guláš. To vás určitě nadchne.

pilot1
Ve Spojených Státech jsem byl na střední, a na akademii pro lidi se zájmem o letectví jsem jednou vyhrál takovou sranda-soutěž ve stavbě a létání vlaštovek. Amíci vůbec nevěděli, jak se to staví.

U lowcostu je stejný přístup k posádce jako k pasažérům?
Ano. Já jsem v letošním roce nastoupil ke společnosti Ryanair a tam posádka v podstatě nedostane ani kafe, čaj. Musí si všechno koupit nebo přinést.

Prosím?! Vy jako kapitán letadla nedostanete ani kafe?
Můžete si ho koupit. Takže si připravuji svačinu jako ve škole.

Kam tohle bude pokračovat? Letadla na stojáka, jak se plánovalo?
To už je věcí bezpečnosti. Já si myslím, že tyhle prohlášení fungují jen pro nastartování diskuze. Letecky ve stoje, tak aby to bylo bezpečné, to není podle předpisů možné. Třeba to za 20 let půjde, ale dnes si to nedovedu představit. Stejně jako před lety mediální výstřel o placení za záchody. Beru to jako pošťouchnutí k diskuzi, co je a co není možné.

IMG_2638
Patálie: Jste vázaný na nějaké letadlo? Filip: Na letadlo ani na posádku přímo ne, ale potřebujete určité lidi, kteří zajistí provoz toho letadla. Patálie: Takže vás poskládá počítač a vy netušíte, s kým zítra poletíte? Filip: Je to tak. Proto je tam veliký tlak na standardizování postupů. Tak, aby když zítra ráno přijdu do práce a bude tam copilot z Maďarska nebo copilot z Brazílie, abychom oba věděli, co ten druhý má dělat.

Proč jste tedy šel k Ryanairu, když jsou tak tvrdě úsporní?
Výhoda je životní styl. Je to velká společnost, která má jasně vyprofilovanou firemní kulturu. Máme pevně stanovený režim 5 dní v práci, 4 dny volna. Nejsou žádné výjimky. Máte jistotu, kdy budete mít volno a můžete si ještě požádat o dovolenou. Navíc systém mají nastavený tak, že od půlnoci do šesti ráno se nelítá. V noci se letadla uklízí a opravují, takže jsou ve velmi dobrém technickém stavu.

Není ale takový systém trochu nuda?
U české charterové společnosti (pozn. red. Travel Service) bylo létání určitě rozmanitější. Létali jsme po celém světě. Je hrozně zajímavý se na ta místa podívat a získat zkušenosti. Létali jsme v Kanadě, kde bylo –30 stupňů a sněhové vánice a létali jsme v Ománu, kde byly písečné bouřky a +45 stupňů. Ale když začne letní sezóna a všichni letí na dovolenou, jsou všechna letadla ve vzduchu. V tu chvíli máte pracovní plánek na dva, tři dny dopředu a i ten se několikrát změní. Prakticky opravdu nevíte, co budete dělat zítra večer. Není výjimkou, když vám ve 3 ráno někdo zavolá, že je potřeba, abyste šel hned do práce.

vlastovka1
Patálie: Musíte ta místa, na která letíte, znát? Filip: Musíte se na to podívat dopředu. Většina společností používá elektronické mapy (ukazuje mi firemní iPad s nainstalovanými podklady). Některá letiště mají vyšší nároky a specifika. Na některá se musí třeba letět s instruktorem. Nebo na některá musíte mít simulátorový výcvik. Buď je to počasím, nebo jsou tam hory. Třeba když se létá na Madeiru. A tady je mapa Prahy: U Vlašimi je radiomaják, tam ta trať začíná. Když poletím od jihu od Rakouska, většinou poletím na Vlašim.

vlastovka3

Filip mi ukazuje, jak mu aplikace poradí s tím, kolik si vzít paliva na cestu.

Když víte, že letíte od Vlašimi, kouknete jen na Google Maps a někam to naprogramujete?
V letadle máme palubní počítač, který se jmenuje Flight management system. Tam se ta trať naprogramuje. Neletíte pak rovně z bodu A do B, ale něco jako po silnici. Létáte po leteckých trasách a u letiště odbočíte na přistávací trasu. Do počítače se zadají jednotlivé tratě a body. Vidíte to pak na přístrojích kudy letíte.

Letadlo samo zatočí, nebo jen řekne jako v autě “teď zatočte” a vy to musíte provést?
Pokud je to na trati, tak zatočí samo. Ale já mu můžu říct: NE, teď nepoletíme doleva, ale změníme nastavený kurz.

Snažím se, aby obchodní cestující měli klid a koupači se bavili.

Jsou rozdíly v platech mezi společnostmi?
Jistě. Jsou rozdíly mezi platy pilotů, kteří jsou v Čechách, a kteří jsou v zahraničí. Kdybych chtěl vydělávat velký peníze, tak si vezmu kontrakt na tři roky do Číny nebo na pět let do Dubaje. Podmínky v Evropě jsou trochu horší a v Čechách jsou zase o trochu horší. Taky tím, že byl velký tlak na snižování mezd v ČSA i v Travel Servisu.

Proč má Čína a Dubaj nejlepší platy?
Je tam největší nedostatek pilotů. A nezdá se to, ale vnitrostátní doprava dnes v Číně je větší než vnitrostátní doprava v USA. V Saudské Arábii jsou zase ročně desítky nových letadel. A kolik si myslíte, že je leteckých škol v Dubaji? Žádná.

Loni se mi podařilo letět na San Martin, což je letiště v Karibiku. Slavné tím, že začíná pláží.  Brutální startovací energie na praktické ukázce v San Martinu. Proud vzduchu za motory lehce odfoukne i auto.

Umí ta mašina dnes i start a přistání automaticky?
Startovat ne, přistát ano. Ale dělá se to za určitých okolností. Třeba když je mlha, tak to letadlo přistává samo. Ale tenhle postup klade zase daleko větší nároky na posádku a na přípravu všech systémů.

Proč autopilot neumí starty? Jsou snad těžší než přistání?
Obecně vzato přistání jsou náročnější. I co se týká počasí, limity na start jsou nižší. Nepotřebujete tak dobrou viditelnost… (zamyslí se). Autopilota můžeme zapnout až ve 130 metrech nad zemí, ale běžně se to dělá později. Ale… to je dobrá otázka, proč autopilot neumí starty.

IMG_2529
Patálie: Je lepší pilotovat třeba B 737 nebo nějaký starý dvojplošník? Filip: To se hrozně těžce srovnává. Starší letadla mohou být náročnější na pilotování. Je tam víc omezení, musíte řešit výkony motoru. U dopravních letadel je spousta věcí automatizovaných a máte tam lepší přehled o situaci. Ale je zase mnohem náročnější naučit se s těmi systémy pracovat.

Existují letiště, kde panuje anarchie? Když jsem byl třeba v Bombaji….
V Indii a podobných zemích je možné všechno. Kolega měl třeba v Pákistánu cestujícího, který přišel s plátěným vakem. Až po přistání zjistili, že v něm měl jako palubní zavazadlo půlku ovce.

Existují rizikové letecké společnosti?
Převážná většina společností tím, že létají mezinárodní linky, jsou v pořádku. Ale pokud bych si vybíral nějakou regionální linku uprostřed Ruska nebo Indie, dával bych si pozor s kým poletím.

IMG_0702
Filip: Měli jsme i menší závadu, v kokpitu se nám rozbilo okno. Skla jsou vyhřívaná tak, aby měla vyšší odolnost. Ale rozbila se kontrola přehřátí. Když jsme letěli nahoře, kde bylo –50 stupňů, všechno bylo v pořádku. Když jsme ale přistáli dole v Punta Cana v Dominikáně v 35 stupních, tak to tam rozpraskalo.

Můžu se rekvalifikovat na pilota, nebo musím začít v pěti letech?
Jasně, že se můžete rekvalifikovat. Já jsem sice začínal brzo, protože táta lítal na větroních a máma skákala s padákem. Takže já jsem na letištích vyrostl a už od 15 let jsem lítal na větroních. Ale nemusíte. Vysoká škola není podmínkou, je to výhoda.

Takže mi stačí nějaký kurz?
Je to kurz, který se skládá z asi 14 předmětů a z těch pak skládáte zkoušky na Úřadě pro civilní letectví (caa.cz). Je to docela náročný. To je ta teoretická část. A praktická část je samozřejmě letový výcvik. Začínáte na malém jednomotorovém letadle, kde se učíte jak letět rovně, jak zatáčet, jak startovat a přistávat. Pak se řeší nějaké závady, učíte se létat podle přístrojů a na vícemotorových letadlech…

Tohle všechno si platíte sám?
Jistě. Pokud by jste chtěl dnes začít, tak je to zhruba milion. Kromě toho výcviku na Boeingu a Airbusu. Za milion máte jakoby řidičák třeba na autobus. Ten si taky nemůžete pořídit rovnou, ale musíte třeba nějakou dobu jezdit s kamionem a postupovat v etapách. Pokud by jste nedělal nic jiného, tak to stihnete myslím za rok.

Dá se sehnat práce? Když dám ten milion… 
Dopředu vám to nikdo neslíbí. Ale na druhou stranu je dnes velký nedostatek lidí. Všude po světě, včetně České republiky. Přihlásíte se jen na výběrové řízení. A dnes je velká spousta společností, které mají kadetský program. To znamená, že vás vezmou s tou vaší licencí a řeknou “My vám teď zaplatíme další milion za výcvik na Boeingu”…

Cože, to stojí další milion?
No, do té doby jste jakoby pilot, ale nemůžete létat na dopravních letadlech. Takže oni vám řeknou, “Když ty zkoušky uděláte a budete s námi 3 roky létat, můžete to splácet”. Kadetský program má určitě Travel Service, Ryanair a spousta jiných. Na druhou stranu za 3 roky může být situace jiná. My jsme nastoupili ve vlně růstu do ČSA, a pak začala zase vlna propouštění a restrukturalizací.

FullSizeRender-3
Opačný extrém oproti Karibiku. Zima v Kanadě. Mínus 30.

Už se uklidnila situace v ČSA? Vím, že vy jako mluvčí pilotů jste dost bojoval s vedením.
Byli jsme přesvědčeni o tom, že nejlepší cesta je privatizace. Protože soukromý vlastník má zájem, aby ta společnost prosperovala. Myslím, že si nemusíme dělat iluze o státních podnicích jako jsou Lesy České Republiky, České dráhy… a u ČSA je to to samé. Jsou tam politicky dosazení lidé, kteří nemají většinou s leteckou dopravou nic společného. Byl tam třeba pan Kočárník, Tvrdík, Dvořák, starostka Chomutova paní Řápková. Vystudovala plzeňskou právnickou fakultu, starostka v Chomutově a byla to expertka na leteckou dopravu (trapné ticho). Dneska je už ale velká část toho privatizovaná a já doufám, že se tu společnost podaří zachránit. Ale myslím, že ta situace ještě stabilizovaná není. Že by dokázali konkurovat na trhu, to se jim ještě úplně nedaří.

Dá se naučit na simulátoru létat, tak jako se to učili teroristé? Přistálo by s tím i dítě?
No, pokud by jste měl toho desetiletého kluka, který by létal několik let na simulátoru, tak možná, ale…

IMG_3104
Patálie: Máte v každém přístavu jinou ženu? Filip: Ono asi když se zeptáte lékařů a námořníků tak zjistíte, že to nikdy není tak, jako ve filmech. V každém přístavu jinou ženu určitě ne. Ale tím, že trávíte v nějakém kolektivu spoustu času, znám spoustu případů, kde vznikají vztahy mezi piloty a stevardkami. Jsou to dnes spokojená manželství s dětmi. Je to stejné, jako v tom filmu, kde umí desetiletý kluk přistát s letadlem. To taky není úplně pravda. (smích)
pilot2
Patálie: Jste nahráváni do černé skříňky? Filip: V každém letadle jsou dvě černé skříňky. Jedna z nich nahrává veškeré technické údaje, parametry motoru, hydrauliky a všech systémů. A té druhé se říká Cockpit voice recorder. Ta nahrává na několik stop veškeré zvuky v kokpitu, hlášení, která jsou do kabiny a výstupy z rádia.

Jaké jsou nejhezčí a nejlépe oblečené letušky? 
Uniformy se mi líbily v Indii. A jsou to krásný holky. Ale myslím, že český holky jsou nejhezčí.

Jsou u nás i pilotky?
Pilotky jsou taky. Myslím, že u Travel Servisu je jich asi deset. S ohledem na převážně mužské okolí mají asi trošku náročnější se prosadit, a proto musí být lepší. Ale jinak v tom dnes už není problém. Dokonce už jsou i kapitánky. I u ČSA.

Jak poznám, že letím na dovolenou s dobrým pilotem?
Záleží jestli dobrý pilot znamená, že je to čistě o tom řízení. Jestli je to o tom, že umí letět opravdu přesně a nejpřesněji a nejlíp na světě. U létání se říká, že to máte v zadku, že to pilot cejtí a létá zadkem. Že opravdu to letadlo vnímá.
Anebo záleží na tom, jestli se tím myslí řízení celého toho systému. On totiž kapitán zodpovídá za řízení, posádku, svým způsobem i za pohodlí cestujících a i za ekonomiku letu. Protože piloti jsou dnes částečně i manageři. Systémy jsou ale nastavené tak, aby se tam špatný pilot nedostal. Co se týká létání, měli by to zvládnout všichni.

#Jan Strmiska