Velká štrikovací renesance: proč je pletení zase sexy?

Životní styl
Pletení je cool. Pletou celebrity (třeba Ryan Gosling nebo Russell Crowe), lidi na ulici, hipsteři, existují speciální pletací kavárny. Kdekoli na ulici se můžete setkat s guerillovým pletením, kdy skupiny pletaček a pletačů oplétají lavičky, stromy, autobusy i tanky. Dá se plést i bez jehlic – na prstech, celých rukách nebo dokonce na hrábích. Je to […]

Pletení je cool. Pletou celebrity (třeba Ryan Gosling nebo Russell Crowe), lidi na ulici, hipsteři, existují speciální pletací kavárny. Kdekoli na ulici se můžete setkat s guerillovým pletením, kdy skupiny pletaček a pletačů oplétají lavičky, stromy, autobusy i tanky. Dá se plést i bez jehlic – na prstech, celých rukách nebo dokonce na hrábích. Je to trendy, je to šílenství. Je to nová jóga. Při pletení se dostanete do stavu zvaného „flow“ a ten je návykový. Možná právě kvůli němu plete kdekdo.

Opletené kolo se v davu neztratí. foto: FB Úlet ovčí babičky

Co je flow:

Encyklopedie popisuje flow (z angl. „proudění“, „tok“) jako duševní stav, při kterém je osoba ponořena do určité činnosti tak, že nic jiného se jí nezdá důležité. Ve stavu flow nejspíš podle historických pramenů maloval i Michelangelo strop Sixtínské kaple ve Vatikánu. Podle záznamů maloval několik dní v kuse a byl tak zabrán do práce, že nejedl, nespal a nakonec omdlel únavou. Ani s flow se to holt nesmí přehánět.

Nová jóga doporučovaná odborníky

Několik vědců ve svých studiích zkoumalo pozitivní vliv pletení na lidský organismus a mysl. Co zjistili? Pletení je prý podobné meditaci, józe, zbystřuje mysl, uklidňuje nervy, snižuje vysoký tlak, zlepšuje paměť, náladu či motorické schopnosti.

Pletařská začátečnice Adéla popisuje, jak se při pletení cítí a proč ji tak baví: „Když pletu, vypnu, nepřemýšlím, co jsem udělala špatně, kolik úkolů mám na další den. Vše zmizí v mlze a slyším jen cvakání jehlic a soustředím se, abych moc neutahovala oka. V zaměstnání nic podobného nezažívám, nevidím výsledky, neslyším pochvalu. Kamarádky se mi smějí, je by prý pletení rozčilovalo.“  

foto: https://pensarsimata.com/page/5/

Vlněná tsunami se objevila před pár lety v Německu a Anglii a rozšířila se všude. Na YouTube najdete milion videí, jak na to, zvládne to i úplný začátečník, koho to chytne, může se dívat na pletení od rána do večera. Sociální sítě jsou plné fotek a návodů na pletení, lidé si vyměňují zážitky, zkušenosti. V e-shopech můžete nakoupit jakoukoli přízi či pletací pomůcky. Takže se do toho můžete hned pustit.

Navíc je oblečení z vlny zrovna teď totálně in. Je to náhoda? Nebo to nenápadně prosadili novodobí pletači?

foto: insidecor.cz

Guerillové pletení

Partyzánské pletení je druh pouličního umění. Chce do velkoměst přinést barvy a pobavit lidi. Nejstarší streetartovou „pletací“ umělkyní je 104letá Skotka Grace Brett. Vitální seniorka pletla jak šílená, ale jen doma. Když ji oslovilo guerillové pletací hnutí, začala oplétat celé město, lavičky, zdi, stromy, auta a dokonce i telefonní budku.

104 letá babička, která guerillově oplétá celé město, nezastaví se před ničím, opletla telefonní budku, zdi, auta, kola, lavičky, prostě vše. foto: www.demilked.com
Guerillová válka v ulicích Prahy i jiných měst. foto: FB Úlet ovčí babičky

Také v Praze řádí pletací komando trefně nazvané „Úlet ovčí babičky“. Pletací armáda opletla schody, Náplavku nebo třeba stromy u synagogy na Palmovce.

Úlet ovčí babičky se po zimě teprve zahřívá: „Přes zimu jsme toho moc neudělali, takže jediné, co stále visí, je školkový plot na Vyšehradě. Momentálně nic neplánujeme, ale jen co bude tepleji, tak se do něčeho pustíme,“ říká jedna z členek štrikovacího gangu, která si z pochopitelných důvodů přála zůstat v anonymitě.

Vikingové nosili barevné pletené oděvy, aby jim nebyla zima

Za pletením se jezdí i na dovolenou, kde jsou každodenní workshopy, a plete se celý den. Třeba na Faerských ostrovech. Jsou to ostrůvky daleko na severu v Atlantiku, na kterých je víc ovcí než lidí. Přezdívá se jim vcelku logicky „ovčí ostrovy“ a ve znaku mají berana. No a kde je hodně vlny, tam se hodně plete. Každá rodina měla vlastní pletací vzor, který se hodil třeba při identifikaci mrtvých námořníků.

Pletli tu i Vikingové, kteří se tu usadili kolem roku 1000, právě vlna byla hlavním prostředkem jejich obživy. Podnebí bylo chladné, a tak vikingské ženy pletly svým mužům vlněné oblečení barvené přírodními barvivy z rostlin. Pak se muži vydávali na „viking“ – loupeživé výpravy do jižní a západní Evropy.

Pletení je tu dodnes národní hobby.  Modely od místních vyhlášených pletařek putují na světová módní mola a kupuje si je třeba Scarlett Johansson nebo Bill Clinton.  

Tak tohle je londýnský double decker, pro který pletací partyzánka Knitta upletla obří svetr! Asi aby autobusu nebyla zima. foto: FB Úlet ovčí babičky

Proč se pletlo za železnou oponou

Nás ve východním bloku za železnou oponou se to netýkalo, u nás se pletlo prostě proto, že to byla jedna z mála možností, jak se dostat k neotřelému kusu oblečení, ve kterém nechodí všechny kolegyně v práci. Koupit si pěkný pletený svetr šlo mnohdy jen v Tuzexu a stálo to pořádný balík, zato kupovaná příze byla levná. Někdo sbíral nepotřebné svetry od sousedů, páral je a z toho pak pletl, někdo pletl z fáčoviny nebo chemlonu. Střihy byly třeba v časopise Burda, nebo se pletlo podle fantazie.

Dnes je kvalitní vlna drahá a svetry všech tvarů a barev se dají koupit za pár korun na každé vietnamské tržnici, takže pro nezasvěcené vypadá pletení jako nesmysl. Jenže pravidelné cvakání jehlic a přibývající řady na vaší jehlici jsou lepší než jóga nebo návštěva psychoterapeuta. Kdo nezkusil, nepochopí.

I drsňáci pletou. foto: www.slideshare.net

Plete i Russell Crowe nebo Ryan Gosling

Plete kdekdo. Sarah Jessica Parker, Julia Roberts, Scarlett Johansson, Catherine Zeta-Jones, Kate Middleton, Sandra Bullock, ale i chlapáci jako je Russell Crowe, Keifer Sutherland nebo Ryan Gosling. I naše slavné tváře pletou. Pletení propadla herečka a bloggerka Marie Doležalová, Eliška Balzerová, Lucie Bílá či blondýna Iva Pazderková.

Oplést se dá opravdu kdeco, foto: www.insidecor.cz

 

Iva Pazderková: Pletení je ideální činnost pro neurotiky

Iva Pazderková právě září v pořadu Tvoje tvář má známý hlas, kde zpívá, tancuje a hraje slavné zpěvačky a zpěváky. Když v jednom z dílů dala Kurta Cobaina, porota tak trochu nevěřila, že uvnitř toho maníka skutečně Iva je. Výborně zpívá a hraje na ukulele, vydala i sólové album „Ukulala“.  Kromě toho moderuje, rozesmívá lidi ve stand-up comedy show coby „blbá blondýna“, věnuje se charitě, běhá, hraje v televizi, ve filmu i na divadle. Dělá toho tolik, že už asi nikoho nepřekvapí, že umí i šít, háčkovat a plést.

Iva na prknech, co znamenají svět. foto: Divadlo na Fidlovačce

Kdy a proč jste začala plést? Plete či pletl u vás v rodině někdo?

Nevím přesně, kolik mi bylo let, myslím tak osm. Moje babička v Uherském Hradišti pletla a začala mě to učit. I háčkování. Moc mě to bavilo, odjakživa mám ráda ruční práce.

Co jste upletla jako první?

Počítám, že nějakou šálu. Ale opravdu první “módní” kousek byla čelenka z krémové pravé vlny. Byla žebrovaná a moje spolužačka Tamara mi nechtěla věřit, že jsem si ji pletla sama. Dost se mě to dotklo, jak vidíte. Bylo to ve třetí třídě a pořád si to pamatuji…

Na jaký svůj výtvor jste nejvíc hrdá a kolik vám jeho výroba zabrala času?

Asi na pletenou oversized vestu. Dopletla jsem ji v lednu, vzorem “herinková kost”, což je celkem náročné na pozornost. A trvalo mi asi půl roku, než jsem ji dokončila. Ne, že bych byla tak neschopná, ale těch asi 8 hodin jsem rozprostřela…

Tři pletařky z Fidlovačky, foto: Divadlo na Fidlovačce

Kolik pletařek je kolem vás? Které slavné tváře už jste viděla plést?

U nás na Fidlovačce plete ještě Eliška Balzerová, Maruška Doležalová a Vanda Chaloupková. Jsme tam takový pletařský gang.

Jak často pletete a co všechno dokážete uplést?

Pletu průběžně, jak vyjde čas a chuť. Během představení nejčastěji, taky v noci. Jindy moc čas není. A dokážu uplést základní věci a střihy, nejsem žádná mistryně, navíc nerada pletu podle návodů, moc se v nich neumím vyznat…

Jaké jste na začátku zažívala reakce okolí? Smál se někdo, že pletení je jen pro staré babičky?

Nejextrémější reakce byla : “To jako pletete doopravdy, nebo je to image?” To už bylo i na mě moc. Ale většinou jsou lidé prostě jenom překvapení, že umím něco jiného než se namalovat a jít na jeviště.

Jak na vás pletení působí? Jak se při něm cítíte?

Meditace, ideální činnost pro neurotiky, odpočinek, trénink trpělivosti, vzpomínky na dětství, láska k osobě, pro kterou pletu, řemeslo, dotek.

Líbí se vám guerilla pletení ve veřejném prostoru? Narazila jste na něj někde? Opletený strom, kolo, lampa apod.?

Ano, moc se mi líbí. V každém upleteném kousku se schovává čas, který mu autor věnoval, myšlenka, která jej k tomu vedla. A je to krásné. Jen vzhledem k omezené životnosti bych striktně trvala na čisté vlně, to víte, ekologie…

Dá se stihnout plést i během natáčení pořadu Tvoje tvář má známý hlas?

To se opravdu nedá. Ale během natáčení jsem si (z poloviny v ruce) ušila šaty na Ples v Opeře.

Ukázky Iviny rukodělné tvorby. foto: archív Ivy Pazderkové