Úzkosti, strach, panika: Co dělat, když vás přijdou navštívit?

Psychická pohoda
Studený pot, bušení srdce, stažené hrdlo a strach. Bolesti hlavy a břicha, tlak na hrudi a dušnost. Pokud tohle zažíváme při útěku před kojící medvědicí, je to v pořádku. Když nám ale srdce skáče z hrudi proto, že musíme skočit pro housky do večerky, něco je špatně. Naši mysl možná ovládla úzkost nebo panická porucha.

shutterstock_131290649-1

Vlastně je to jedna parta. Panická porucha totiž patří do šuplíku s nápisem Úzkostné poruchy. Kromě fyzických projevů, které jsme už zmínili, si panická porucha pohraje i s vaší psychikou. Může vás potrápit neodbytnými představami neštěstí, které se „určitě“ přihodí někomu z vašich blízkých. Může udeřit kdekoli a kdykoli. Přesvědčí vás o tom, že do pěti minut umřete. Ale víte co? Z tohohle pekla existuje cesta ven!

Úzkost to myslí dobře, ale…
Panická ataka může trvat jen pár sekund, ale také hodinu. V obou případech vám to bude připadat jako celá věčnost a naprosto vás to vyřídí. Záchvaty paniky mají bohužel tendenci se vracet, a to i několikrát týdně. Přitom úzkost je vlastně přirozená emoce, jejímž primárním úkolem je chránit nás a varovat před hrozícím nebezpečím.

Co všechno se může pokazit?
Kromě projevů, které jsme už zmínili, se objeví strach, že něco, nebo rovnou všechno špatně dopadne. Přidají se také potíže s koncentrací, protože myslíte na tisíc a jeden možný malér: „Co když mám rakovinu? Co když se zabiju v autě? Kdo se postará o moje děti? A co když mají rakovinu i moje děti?“ Ano, až takhle drsné to může být. Pokud se navíc nedokážete radovat z věcí, které vás dřív těšily, možná jste obětí panické poruchy právě vy.

Sami to nezvládnete
Nemůžete usnout, protože se do noci trápíte katastrofickými myšlenkami, a řešíte to prášky na spaní? Snídáte neurol, abyste byli schopni nastoupit do tramvaje a dojet do práce? Kromě toho, že tyhle drogy váš problém nevyřeší, si navíc brzy pořídíte další problém – závislost.

 

Jak z toho ven?
Jednoznačně nejlepší nápad je zajít za odborníkem. Úzkostné poruchy se obvykle léčí kombinací terapie a nenávykových psychofarmak. Terapeut vám pomůže zjistit, co úzkostné stavy způsobuje, a naučíte se, jak ataky zvládat lépe, nebo jim dokonce předejít. Je to ale běh na delší trať, tak buďte trpěliví. Výsledky se dostaví a zase bude dobře!

Vrána k vráně sedá
Spoustu lidí s panickou poruchou potká i její nejlepší kamarádka agorafobie. Projevuje se strachem z veřejných prostranství, kde se pohybuje spousta lidí. Noční můrou agorafobiků tak může být cesta metrem, návštěva obchodního centra, ale i pobyt mimo domov obecně. 

 

Za všechno mohou geny?
Pokud máte v rodinné anamnéze nějaké psychické onemocnění, pravděpodobnost, že panická porucha zasekne drápek do některého z potomků, se zvyšuje. Nemusíte nutně zdědit přímo konkrétní nemoc, ale určitou psychickou křehkost, pro kterou jste náchylnější k průšvihu v podobě psychických potíží. Anebo taky ne!

Na vině může být i výchova
Také prostředí, ve kterém vyrůstáme, nás velmi ovlivňuje. K panické poruše může vést nedostatečný pocit bezpečí v dětství, nízké sebevědomí nebo třeba přehnané nároky rodičů. Problém ale může způsobit i rodič, který dítě dusí přemírou lásky a péče.

Když život nehraje fér
Tak nějak v poklidu si proplouváte životem a najednou – BUM. Potká vás nečekaná rána osudu, zemře vám někdo blízký nebo vás na stole čekají rozvodové papíry a vy se najednou nemáte o koho opřít. Upadnete do deprese, a ta se může stát pomyslnou startovní čarou na cestě k panické poruše.

Neúprosné statistiky
Úzkostné poruchy jsou nejčastější psychiatrickou diagnózou a alespoň jednou za život postihnou až čtvrtinu populace vyspělých zemí. Pacienti s panickou poruchou jsou také velmi častými hosty v čekárnách lékařů, zdravotní péče využívají až třikrát častěji, než je průměr. Obracejí se především na praktického lékaře, kardiologa a psychiatra.

#Aneta Srdínková

Bude vás také zajímat: Deprese: Nemoc, která si nevybírá

Chraňte se proti následkům invalidit z duševních onemocnění. A pokud už nějaké životní pojištění máte, zkontrolujte si, jestli ho máte nastavené správně. Drtivá většina Čechů má totiž životko nastavené špatně. Zjistěte, jestli k nim nepatříte taky.    
Image
Prémiová zóna
Exkluzivní články, kvízy i odměny. To vše zdarma. Nahlédněte do nové Prémiové zóny Patalie.cz. Objevit více
Zavřít