Když pojem „sitting-rising“ zadáte do slovníku, přeloží ho jako „sedící-vstávající“. A přesně tak tento test funguje: Jde o to si ze stoje sednout na zem a zpět vstát, a to ideálně bez jakékoli pomoci. Poprvé ho v 90. letech představil brazilský sportovní lékař Claudio Gil Araújo jako způsob, jak během pár minut orientačně předpovědět délku života testovaného. (Z toho měli jeho pacienti určitě velkou radost, když přišli s pícháním v koleni a odešli s datem svého skonu.) Naštěstí dosud neexistuje dostatek vědeckých důkazů, že by „Sitting-Rising“ test fungoval jako spolehlivý kalkulátor vlastní dlouho- či krátkověkosti. Není však sporu, že naše síla, flexibilita a tělesná konstituce má co dočinění s naším celkovým zdravím i schopností ho ochránit v nečekaných situacích:
„Podobné testy jsou velmi praktické pro domácí použití. Jsou zábavné, nepotřebujete k tomu speciální přístroje a určitě mají svůj smysl. V minutě napoví, jak je na tom naše motorika z hlediska síly, ohebnosti, koordinace i rovnováhy. Schopnost kontrolovaně dosednout na zem a vstát také úzce souvisí s nižším rizikem pádu a s tím, jak jsme schopní se s ním případně vyrovnat. Pokud díky tomuto zjistíte obtíže, doporučuji konzultaci u odborníka,“ říká fyzioterapeutka Lucie Dlasková.
Povolte kalhoty v pase a s chutí do toho!
- Postavte se s chodidly na šířku boků, překřižte nohy a pomalu si sedněte na zem, pokud to jde, bez opory.
- Zkuste se dostat zpět do stoje, stále s překříženými nohami a bez opory.
Pokud test zkoušíte v kolektivu a rádi byste porovnali své výsledky, každý začíná s 10 body. Za každou oporu (paži, koleno či pomocnou ruku jiné osoby) si odečte 1 bod, stejně tak za ztrátu rovnováhy. Pokud tedy při vstávání použijete například obě paže a koleno a k tomu navíc zavrávoráte, odečtěte si 4 body.
Zvládli jste test bez větších obtíží? Gratulujeme, jen tak z ničeho si nesednete na zadek!
Krátké video ukazuje, jak test vypadá bez opory a s oporou.
V jedné z našich dalších videolekcí zjistíte, jak být rychlý jako šelma.