Udělejte si ze svého balkonu oázu uprostřed města

Bydlení
Začíná jaro a potřeby pro pěstování a zahrádkaření jsou stále otevřené. A to znamená jediné. Je čas vrhnout se na oživení vašeho balkonu...

Ven chodit moc nemůžeme, pobyt na čerstvém vzduchu je omezen, a tak je zahradničení pomalu jediným únikem ze čtyř stěn našich domů. Ne každý ale žije v rodinném domě nebo má k dispozici zahrádku. Pěstovat zeleninu, bylinky i okrasné květiny však můžete i na těch nejmenších městských balkonech. A právě teď je ta nejlepší doba začít.

Čím se vybavit

Pro začátek je důležité vybavit se kvalitní zeminou a substrátem, jež právě pořídíte v zahradnictvích nebo si je můžete nechat poslat od rodiny z venkova. Myslete také na dostatek různých květináčů, truhlíků a mističek podle toho, jak moc chcete svůj balkon proměnit. Nejlepší je pořizovat nádoby plastové, protože se s nimi snadno manipuluje a mimo sezónu se dobře skladují. Balkon si také předem vyměřte, ať neutrácíte zbytečně za květináče, které se vám na balkon nevejdou. Zauvažujte i o pořízení samozavlažovacích truhlíků, které vám ušetří práci. Dále to bude chtít zahradní lopatku a motyčku, nádobu na vodu (v níž ji vždy necháte odstát), kvalitní semínka a sazenice a hodit se bude také nějaký knižní průvodce. Ale samozřejmě ti modernější z nás si vystačí s návody na internetu.

Co na balkóně pěstovat

Asi nejlepší volbou pro start balkonového zahradničení jsou rajčata. Jejich pěstování je poměrně snadné a doma s láskou vypěstovaná budou určitě chutnat lépe než ta „plastová“ ze supermarketů. Rajčata stačí jen postavit na slunné místo, občas zalít a věnovat jim dostatečně prostornou nádobu. Nejlepší bude, když zvolíte zakrslejší variantu rajčat, tzv. cherry rajčátka, kterým stačí i nádoba o velikosti 20 cm v průměru, ale pokud chcete, můžete si na balkoně vypěstovat i klasická keříková rajčata. Radost vám určitě udělají také jahody, ať už klasické zahradní nebo lesní. A v nejlepším případě oboje, každé totiž jinak voní. Do jednoho podlouhlého truhlíku se vejde i více sazenic najednou, sklízet je budete od konce května až do září. Zapomenout byste neměli ani na bylinky, jako je tymián, majoránka, rozmarýn, máta, petržel, pažitka, bazalka nebo oregano. Čerstvé bylinky dodají vašim jídlům nezapomenutelnou chuť.

Rozhodujte se podle světové strany

Věděli jste, že byste se měli řídit také podle toho, na jakou světovou stranu je situován váš balkon? Pokud jste vlastníkem „východního balkonu“, máte vyhráno. U vás se bude dařit i náročnějším rostlinám jako petrželi, pažitce nebo šalvěji. Pěstovat můžete vlastně v podstatě cokoliv, stačí jen zajistit dostatečnou zálivku. Pamatujte také na to, že čím vyšší je venkovní teplota, tím více je třeba zalévat. Na západním balkoně se zase daří drobnému ovoci. Pokud chcete mít balkon plný barev angreštu, rybízu a jahodníku, začněte s výsadbou už teď. Na jižním balkoně je tepleji, a hodí se proto spíše pro rostliny, které známe ze středomořské oblasti jako levandule, rozmarýn, tymián či oregáno, ale třeba také právě rajčata nebo papriky. Opět je ale nutné pamatovat na dostatečnou zálivku. Na severní straně volte rostliny nenáročné na slunce jako libeček, medvědí česnek, polníček, mangold nebo špenát.

Využijte prostor efektivně

Vzhledem k tomu, že na balkoně není nikdy místa nazbyt, budete muset uvažovat jinak. Snažte se zabírat prostor více do výšky. Využijte stoličky, schůdky nebo police. Pořiďte si závěsné květináče a umístěte je na zábradlí balkonu (rostliny pak můžou sloužit zároveň i jako clona před pohledy zvenčí). Závěsné květináče můžete umístit také na dnes moderní žebříky, které opřete o stěnu balkonu. Roste také popularita různých závěsných systémů. Podívejte se na stránky svých oblíbených prodejců bytových doplňků, najdete jich tam spoustu druhů. A třeba například obchodní dům Ikea nabízí v tuto chvíli dopravu zásilek do 30 kg do domu za cenu 300 Kč.

Zasaďte si květinový záhon

Nejste jen prakticky založení a rádi byste, aby váš balkon oplýval krásou květin? Zasaďte si také nějaké květiny. Na východní a severní stranu se hodí fuchsie, kterým vyhovuje spíše stín. Netýkavka balzamína, které se lidově přezdívá sultánka, vydrží kvést celé léto a existuje v celé řadě barev od bílé až po červenou. Lantána patří k méně náročným rostlinám a bude vám novou radost přinášet každý den. Její květy totiž v průběhu života mění barvu. Ale pozor, je jedovatá! Pokud máte rádi sedmikrásky, vyzkoušejte typ určený pro pěstování v truhlíku. Jedná se o sedmikrásku ponponkovou, která existuje v bílé, růžové i červené barvě. Radost vám určitě udělají i nádherné chryzantémy nebo klasika všech klasik – muškáty.

Tip naší kolegyně Natálie:

Já osobně preferuju hortenzie, petrklíče a muškáty. A tam, kde přes léto opravdu praží, můžete mít třeba i kaktusy. Ale není to jen o rostlinách. I z obyčejného balkonu si můžete udělat hotovou oázu, v níž budete chtít trávit většinu roku. Zařiďte si příjemné posezení třeba ve formě gauče. Já si jej vytvořila z vyřazených palet a koupeného futonu. Na úzký balkonek můžete dát aspoň židličku a kulatý stolek. Na slunných terasách myslete také na stín a pořiďte si pergolu nebo alespoň slunečník. Spoustu skvělého venkovního nábytku nabízí třeba český internetový obchod Bonami nebo Jysk. Pro inspiraci si skočte na Pinterest.