jak žít zdravě - 10 tipů

10 rychlých tipů, jak si v novém roce vylepšit zdraví

Životní styl
Nový rok znamená pro spoustu z nás kila navíc a nové okrasné tukové prstence kolem boků. Kdo by taky odolal té pasti zvané vánoční cukroví, no ne? Přejídání se ale není jediná věc, kterou s lámáním jednoho roku do druhého řešíme.

Silvestrovský čas funguje i jako rozbuška našeho sebeuvědomění – zapřísaháme se, že se změnou číslovky o sebe konečně začneme opravdu pečovat, protože v těle a hlavě máme zase o jeden kalendářní zářez víc. A pak přijde konec ledna a s ním konec planých nadějí. Pokud to tentokrát chcete zkusit navážno, tady máte pár tipů, jak si prospět, aniž byste museli vynakládat extra energii. Jsou jednoduché, snadno proveditelné, ozkoušené a hlavně účinné. Na začátku roku i v jeho průběhu.

Tip 1: Hned po probuzení vypijte sklenici vody

Voda je životodárná – rozpohybuje vám střeva, rozproudí krev a uklidní vaše nervy.  Skvělý začátek skvělého dne aneb hydratovaným jde všechno jako po drátku. 

Tip 2: Místo horké sprchy na sebe pusťte studenou

Sice nejdřív vykřiknete jako Tarzan na liáně namazané Nutellou, ale kromě toho, že vzbudíte sousedy, tím hlavně probudíte sebe. Odměnou vám bude lepší odolnost i zvýšený duševní výkon. Připravte si do koupelny bloček a tužku, abyste si všechny skvělé nápady, co vás zastudena napadnou, měli ještě zatepla kam zapsat.

Sprchový kout je výborným místem, kde začít se zdravým otužováním. Jak na něj, si přečtěte v rozhovoru se zkušeným „icerem“

Tip 3: Zameditujte si. Klidně i pouhou minutu

Vyzkoušejte třeba meditační techniku Sedmera prozkoumávání těla. Najdete ji tady, zabere vám míň než 60 vteřin a své tělo budete mít raději než kdy dřív.

Tip 4: Vynechte v moučnících třetinu cukru a život si oslaďte čekankou

„Místo 1/3 cukru doslaďte svůj oblíbený recept stévií. A až si budete připravovat čaj nebo třeba pudink, použijte čekankový sirup. Obsahuje velké množství vlákniny. Co vám ubere na kaloriích, to vám přidá na zdraví,“ radí výživová specialistka a trenérka Iris Mango. Vy si smlsnete a vaší dietoložce se to taky zalíbí. 

Mohlo by vás zajímat: 5 tipů na rychlá a zdravá jídla při práci z domova

Tip 5: Naplánujte si jídelníček dopředu

Zbavíte se tak stresu z náhlého rozhodování, ušetříte si starosti i čas. Organizované sestavování jídelníčku vám umožní vymyslet různé obohacující prvky a tím ho udělat zajímavější. Navíc plánovat si budoucí dobrůtky společně s dětmi je plnotučná zábava. 

Tip 6: Zacvičte s frontou v obchodě

Kdykoli stojíte v řadě u pokladny, pokrčte mírně kolena, dýchejte do břicha a dlaně vytočte směrem ven. Než se dostanete k placení, dostanete tělo do správného držení a ulevíte zádům. K nezaplacení.

Tip 7: Posilujte, kdy to jen jde 

„Při čištění zubů nebo jakékoli činnosti, když stojíte, lehce rozkročte nohy a zkuste klesnout do mírného podřepu, abyste posilovali hýždě, svaly nohou a nehrbili se u  kuchyňské linky nebo umyvadla. Divili byste se, kolik minut takového posilování denně dokážete tímto fíglem nasbírat,“ říká trenérka Iris.

Tip 8: Zameťte s Justinem Bieberem

Jasně, úklid je opruz, ale i ten se dá zvládnout s grácií a hlavně v pohodě. Stačí, když si při něm pustíte svou oblíbenou hudbu. Zní to banálně, ale pomáhá to fatálně. Uvidíte, jak se bude vlnit nejen hadice od vysavače, ale i vy. Domácnost bez drobků a vy v drobet lepší náladě. Co chtít víc? 

Tip 9: Jděte na slunce

Nejlépe kolem poledne, kdy je nejvyšší světelnost. Procházka na čerstvém vzduchu vás příjemně naladí, osvěží a navíc vám pomůže načerpat maximum vitamínu D. D jako dost dobrý.

Tip 10: Udělejte si radost

Může jít o úplnou maličkost. Jednoduše se odměňte za splněný úkol, stihnutý vlak nebo za to, že si můžete odškrtnout už tři z těchto deseti tipů.