Čtyři patra, která otestují vaše srdce

Životní styl
Pokud zvládnete vyjít šedesát schodů do jedné minuty, vaše srdce je v dobré kondici, prohlašuje Evropská kardiologická společnost. Schválně, vyzkoušejte si to. Jde o jednoduchou zkoušku, která otestuje zdraví vašeho kardiovaskulárního systému a napoví, jak na tom tělesně jste.

Šedesát schodů představuje čtyři patra typického paneláku – stačí otevřít vchodové dveře, pro jednou ignorovat výtah, natáhnout stopky a jít na to. 

Podle studie, která byla prezentována v prosinci minulého roku na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti, se u těch, kteří zvládli vyjít šedesát schodů do šedesáti sekund, prokázala nízká pravděpodobnost ischemické choroby srdeční. Naopak u 58 % testovaných, kterým výšlap trval déle než minutu a půl, laboratorní vyšetření odhalila abnormální funkci srdce. 

Vedoucí výzkumu, doktor Jesús Peteiro, kardiolog ze španělské univerzitní nemocnice A Coruña, proto považuje test chůze do schodů za velmi efektivní metodu, jak si rychle ověřit stav osrdí. Podle něj může snadno a účinně pomoci lékařům při třídění pacientů pro rozsáhlejší vyšetření.

Posilovna pro srdce

Chůze do schodů má vůbec spoustu pozitivních dopadů (pokud při ní tedy nespadneme). Nejenže nás otestuje, ale i činnost samotná vylepší naši kondici. Posílíme díky ní jak kardiovaskulární systém, tak zadní stranu nohou, tedy lýtka, hamstringy a hýždě. 

Tělo při výšlapu do schodů potřebuje více krve a kyslíku, než když jedeme zdviží, a musí proto zvýšit svůj výkon. Postupně tak zesílí naše svaly i plíce a stoupá VO2 max – množství kyslíku, které můžeme využít.

Proto kdykoli můžete, jděte nahoru po svých. „Schodování“ je jednou z nejlepších forem každodenní fitness aktivity. 

Zacvičte si s námi

Máte chuť na další prospěšná cvičení, která zvládnete v pohodě doma a za která vám vaše srdce poděkuje? Vyzkoušejte jeden z kardio tréninků od Gymbee: třeba výpady pro pevnější střed těla nebo dynamický trénink, který vám dá schopnosti divokých šelem.

Zopakujte je párkrát týdně po dobu dvou měsíců a pak si schodový test dejte znovu. Snad i vám stopky ukážou, že začínáte být nezastavitelní.