Smutek se odráží v našem zdraví. Ve vzácných případech může rozchod zapříčinit srdeční arytmii podobnou infarktu. Lékaři pro ně mají i poetický název – syndrom zlomeného srdce. Kromě velké emociální zátěže, kterou zažíváme právě při rozchodu nebo rozvodu, může být jeho spouštěčem závažné psychické onemocnění nebo operace.
Tělo a duše? Spojené nádoby
Jeho průběh připomíná masivní infarkt a postižený často končí v nemocnici. Při vyšetření na EKG se však většinou zdá v pořádku. Nemocní si, stejně jako při infarktu, stěžují na bolest v hrudi a krátící se dech. Zajímavé je také to, že syndrom se objevuje u jinak zcela zdravých pacientů, kteří neměli doposud žádné problémy se srdcem.
Mohlo by vás také zajímat: Proč je srdce symbol lásky?
Všechno nejlepší, ale zas ne tolik!
Jak syndrom zlomeného srdce přesně vzniká, není stále jasné. Odborníci jsou toho názoru, že na vině mohou být stresové hormony jako třeba adrenalin. Ty mohou dočasně poškodit správnou funkci srdce a přechodně zúžit malé cévy. Na rozdíl od infarktu jej ale vždycky předchází velké emocionální vypětí. Kromě negativních událostí to jsou i nečekaná překvapení – pozor bychom si s nadsázkou měli dávat i při plánování narozeninových oslav.
Spouštěčem mohou být i některé léky, které se používají při alergických reakcích a způsobují nával adrenalinu.
Pozor na úzkostné ženy?
I přes podobné příznaky se syndrom zlomeného srdce od infarktu liší. Ten je totiž na rozdíl od syndromu zlomeného srdce způsoben částečným nebo úplným zacpáním cév. Vyskytuje se statisticky častěji v zimních měsících – oproti tomu syndrom zlomeného srdce bývá diagnostikován nejvíce na jaře a v zimě. I u tohoto syndromu však existují rizikové faktory. Významnou roli zde hraje pohlaví, většinu nemocných totiž tvoří ženy. Ohroženi jsou pak i lidé nad padesát let.
Roli hraje i duševní zdraví – pacienti s úzkostmi nebo depresemi jsou k němu náchylnější.
Lze si srdce zlomit dvakrát?
Ve velmi vzácných případech může být syndrom zlomeného srdce i smrtelný. Mezi jeho další komplikace patří nízký krevní tlak a velmi zřídka může vést i k selhání srdce. Vysoké procento nemocných se rychle uzdraví a nemá žádné dlouhodobé následky. Výskyt syndromu není také příliš častý a mnoho kardiologů se s ním během své praxe nesetkalo. Bývá také často diagnostikován jako jiné onemocnění. Většina pacientů zažila syndrom zlomeného srdce ve svém životě pouze jednou. Přesto je malá šance, že se můžou symptomy opakovat. Předcházet tomuto onemocnění není lehké, prevence jako taková totiž neexistuje. Existují sice přípravky, které blokují negativní dopady stresových hormonů na naše srdce. Důležitější je ale spíše naučit se zvládat stresové situace, které jsou jeho příčinou.
Lidská psychika je komplikovaná a bohatá na nejrůznější zákoutí, o jejichž existenci často nemáme tušení. My jsme se do nich zevrubně ponořili a vytvořili pro vás speciální microsite včetně simulátorů několika psychických poruch. Vyzkoušejte si, jak duševně nemocní vidí svět a možná, že si budete umět lépe představit, čím procházejí…